236. kolo (ďalšie kolo 20.02.2012)
 Body Interpret
Skladba
VypočuťPočet
kôl
FórumĎalšie
1
()>>
220 Nona
Múdrosť
7(1)>>
319 ADAM
Okná láske dokorán
7(1)>>
418 N.D.E.
Láska, radost a pokoj
10(4)>>
56 Daniel Kostka a Lucia Štecová
Krajina piesní
10(2)>>
64 Jolana Vavřinová
Ďeťátko
7(1)>>
72 Hrieshnick
Líšky
9(1)>>
81 Nota eL
Môj anjel
6(0)>>
90 Talitha
Talitha
5(0)>>
O12 Nie Náhodou
Nádherný Boh
10(0)>>
N- Katarína Šebeňová
Príď Bože
8(2)>>
Vitajte v ďalšom kole GosAmKy. Máme 1 novinku, KATARÍNA ŠEBEŇOVÁ. Vypadávajú NIE NÁHODOU, pretože dosiahli limit 10 kôl v rebríku. V ďalšom kole sa stretneme o 2 týždne 20.02.2012.

ROZHOVOR s KATARÍNOU ŠEBEŇOVOU

KatarinaSebenova.jpg
Zdravím. Stručne pár vetami predstav vašu kapelu (odkiaľ ste, aký štýl hráte, zostava kapely ...).

Volám sa Katarína Šebeňová, žijem v Banskej Štiavnici. Som amatérska speváčka a skladateľka duchovných piesní.

Obzrime sa trochu za rokom 2011, aký bol? Čo vám dal a čo vzal?

Myslím, že rok 2011, bol ako každý iný. Ani nedal ani nezobral. Snažím sa vytvoriť CD nahrávku, no zatiaľ sa mi to nepodarilo.

Ktoré z koncertov, ktoré ste odohrali, vám najviac utkveli v pamäti?

Našla som odvahu a urobila som niekoľko koncertov u nás v Štiavnici, ďakujem mojím priateľom , že ma podporili a prišli.

Keby ste dostali 3 ponuky – viesť chvály, účinkovať na kresťanskom festivale a účinkovať na ‘svetskom‘ festivale, ktorá z týchto ponúk by bola pre vás najlákavejšia? Čo vnímate ako plusy a mínusy každej z týchto troch typov akcií?

Vybrala by som si isto kresťanský festival, duchovná hudba nie je pre každé ucho. Človek musí byť na ňu pripravený, pretvorený s otvoreným srdcom. Potom mu môže dať veľa.

Aké nahrávky ste doteraz urobili? Máte ukážky svojej tvorby na webe?

Zatiaľ len pracujem na svojom CD, je to finančne náročné, sponzorov som nenašla, ale verím že sa mi s Božou pomocou podarí dokončiť nahrávku.

Prečo hráte práve kresťanskú hudbu?

Dáva mi veľa sily, odvahy, napĺňa pokojom, mierom.

Myslíte si, že kresťanská kapela musí mať kresťansky orientované texty?

Boh je Láska, pokiaľ v piesni prosíme o lásku, o mier, pokoj, alebo chválime Boha, Krista to všetko napĺňa dušu radosťou a to je základ duchovnej hudby, základ kresťana.

O čom je text piesne, ktorú ste poslali? Čo motivovalo autora práve k tejto téme?

Človek je stvorený z Božej Lásky a ona by mala v našom srdci neustále spievať. Ale často to tak nie je. Zahádzali sme srdce starosťami, rôznymi túžbami a potom sa čudujeme, že je v nás smútok a hnev. V piesni sa snažím vyjadriť, že naša radosť, blaho to je Boh v srdci. Ak necítime radosť , potom sme odbočili s tej pravej cesty . Táto pieseň je modlitba, aby sme našli opäť radosť zo života.

Myslíte si, že kresťanská scéna zaostáva v kvalite za profánnou (svetskou)?

Myslím, si ,že zaostáva a to dosť veľa. Svetská hudba dáva možnosť každému spevákovi . Vondráčková stále spieva i keď má svoj vek. Ja som túžila pievať v kresťanskom festivale, ale bolo mi povedané, že je to len pre mladých. Nechápem prečo. Starší človek má už niečo prežité a vie aké je to keď pohladí Božia ruka.

Má podľa vás šancu kresťanská kapela osloviť neveriacich ľudí? Ak áno, ako?

Každé srdce túži po Bohu, i keď na vedomej úrovni si to človek neuvedomuje. Dobrá kapela dokáže dobre poštekliť srdce .Dôležité je aby pieseň nebola prázdna, musí byť prežitá, musí byť v nej Božie svetlo, taká pieseň dokáže zázraky. Môže zachrániť i život.

Hrávate aj na ‚svetských‘ koncertoch? (Teda nie kresťanských akciách)

Už nehrávam na žiadnych koncertoch.

Toto je 5 slovenských kresťanských kapiel, rôznych štýlov. Ku každej napíšte niekoľko viet, ktoré podľa vás danú kapelu najlepšie vystihujú (môžete uviesť plusy aj mínusy): LÁMAČSKÉ CHVÁLY, CUKOR A SOĽ, SALEZIÁNI, N.D.E., REGIMENT.

Som amatérska speváčka, skladateľka, nemám hudobné vzdelanie, preto nemôžem hodnotiť. To čo je pre niekoho nie pekné, inému sa to môže páčiť a naopak. Sme rozdielny.

Ako by ste postupovali (a možno sa vám to už stalo), ak člen kapely zakolíše vo viere, proste ak má obdobie pádov?

Každý pozná to obdobie zakolísanie vo viere. Isto je to modlitba čo pomôže.

Aká je vaša rada pre mladého človeka, bojujúceho s hriechom? Môže to byť drogová závislosť, alkohol, sebaukájanie či iné bežné problémy...

Dôležité je aby sme poznali sami seba, človek trpí z nevedomosti. Každý by mal vedieť, že keď je srdce naplnené Láskou - teda Bohom, prežívame vnútornú radosť, blaho a z toho blaha sa naša duša musí neustále napájať, pretože je to jej potrava. Dáva jej nesmrteľnosť. Ak je v srdci málo Lásky, potom človek hľadá radosť, blaho inde v svetskom svete - teda v drogách, v hostinách v sexe, ale potom telo ostáva závisle, nie slobodné. Iba božia láska nám dáva slobodu. A táto sloboda nám zase dáva mier a pokoj v duši. Každý kto má problémy s drogami s alkoholom je to preto že v srdci je veľa pýchy a málo pokory. Bez pokory sa láska v srdci neudrží. Ak si to človek uvedomí a spáli v sebe pýchu, závislosť sama odíde.

Myslíte si, že existuje hranica, nazvime to ‚morálky‘, ktorú muzikant – kresťan nesmie prekročiť?

Áno, každý dobrý kresťan by mal rozdávať kúsok božej Lásky a napĺňať iné srdcia týmto nektárom.

Čo robíte, keď vás láka hriech?

V tejto dobe sme všetci obklopení rôznymi lákadlami čo nás nabáda na hriech. Mojím liekom na všetko je príroda. Rada sa túlam po lesoch, keď sa vrátim, som ľahšia, čistejšia, všetky temne myšlienky sú spálene a vráti sa mi radosť zo života.

Čo pre vás znamená viera v Boha?

Viera v Boha pre mňa znamená naozaj ho poznať a cítiť. Prežívať s ním zázraky.

Ako si predstavujete nebo?

Nebo si predstavujem, ako svet kde nie je utrpenie a bolesť.

Čo chcete v hudbe dosiahnuť?

Snažím sa do hudby dávať svetlo lásky, aby človeku pomohlo sa zastaviť aby našiel svoje poslanie a zmysel života. Keď nájde zmysel života,nájde šťastie a iba potom môže byť šťastná i naša planéta. A to by som chcela hudbou dosiahnuť.

Kde vás môžu vidieť a počuť vaši fanúšikovia v blízkej budúcnosti?

Dnes si už spievam iba doma v obývačke, koncerty nerobím, ale ak sa mi podarí dokončiť CD nahrávku a bude o ňu záujem, potom nájdem odvahu a budem spievať.

Ďakujeme za rozhovor.

Rozhovor nie je upravovaný, je presným prepisom odpovedí kapely.
Za gramatickú správnosť zodpovedá samotná kapela alebo interpret.