234. kolo (ďalšie kolo 23.01.2012)
 Body Interpret
Skladba
VypočuťPočet
kôl
FórumĎalšie
1228 ADAM
Okná láske dokorán
7(1)>>
245 Jolana Vavřinová
Ďeťátko
7(1)>>
320 N.D.E.
Láska, radost a pokoj
10(4)>>
419 Hrieshnick
Líšky
9(1)>>
516 Talitha
Talitha
5(0)>>
613 Nota eL
Môj anjel
6(0)>>
712 Imrich Šebo
Tvoje oko stále bdie
2(3)>>
811 Nie Náhodou
Nádherný Boh
10(0)>>
96 Daniel Kostka a Lucia Štecová
Krajina piesní
10(2)>>
O12 Simile
On lieči
10(1)>>
N- Nona
Múdrosť
7(1)>>
Vitajte v prvom tohtoročnom kole GosAmKy. Máme 1 novinku, kapelu NONA. Vypadávajú SIMILE, pretože dosiahli limit 10 kôl v súťaži. V ďalšom kole sa stretneme o 2 týždne 23.01.2012.

ROZHOVOR s kapelou NONA

Nona.jpg
Zdravím NONU, obzrime sa trochu za rokom 2011, aký bol? Čo vám dal a čo vzal?

Peter: Servus Vlado. Myslím, že pri otázke „čo nám dal“, tak nepochybne to bude debutové CD, ktoré sme stihli vydať ešte v roku 2011. Celý rok sa niesol v znamení práce na tejto našej prvotine, od dolaďovania skladieb,textov, nahrávania, prípravy bookletu a jeho samotná tvorba, množstvo hodín počúvania skladieb, aby bol výsledok čo najlepší, riešenie výroby fyzického formátu, teda CD až po prípravu predstavenia albumu a jeho samotné uvedenie.

Ktoré z koncertov, ktoré ste v roku 2011 odohrali, vám najviac utkveli v pamäti?

Peter: Tento rok sme si poriadne užili aj koncerty. Bolo ich viacero a medzi tie, ktoré mi najviac utkveli v pamäti boli: predskakovanie americkej skupine Theocracy na ich dvojkoncerte v Bratislave a Košiciach, Minifest vo Veľkej Lomnici, koncert v Humennom a samozrejme posledný pre minulý rok - predstavenie CD v Poprade.

Keby ste dostali 3 ponuky – viesť chvály, účinkovať na kresťanskom festivale a účinkovať na ‘svetskom‘ festivale, ktorá z týchto ponúk by bola pre vás najlákavejšia? Čo vnímate ako plusy a mínusy každej z týchto troch typov akcií?

Peter: Rozhodne by som si vybral festival a z možností či kresťanský alebo svetský, asi skôr svetský. Nedá sa presne definovať ich klady a zápory. Každá spomenutá udalosť má svoj účel a nedá sa ich porovnávať, keďže sú diametrálne odlišné. Nona je a aj vždy bola koncertná kapela a naším cieľom bolo osloviť ľudí, predovšetkým mimo miest, kde má dosah tradičná gospelová hudba.

Poďme k najhorúcejšej novinke a tou je nový album. Predstavte nám ho.

Peter: Album sa volá „Kroky pravdy“ a nesie názov hudobne najstaršej a zároveň aj paradoxne textovo najmladšej skladby. Obsahuje 9 skladieb, ktoré svojou dĺžkou rozhodne nie sú rádiové hity (teda 3:15), priemerná dĺžka skladieb je niečo vyše 5 minút. Žánrovo blúdime niekde medzi rockom a metalom, no spoločné faktory, ktoré má každá skladba je ich melodickosť a texty, nad ktorými si treba trošku potrápiť hlavu.

Bude aj videoklip?

Peter: Možno bude raz aj to, zatiaľ to však finančná situácia nedovoľuje.

O čom je text piesne, ktorú ste nasadili v rebríku? Čo motivovalo autora práve k tejto téme?

Martina: Múdrosť je v tomto texte je metaforicky daná ako osoba, ktorá hovorí o tom, že by sa kresťan mal držať Boha a vo všetkom sa snažiť nadobúdať múdrosť a pochopenie pokorne. Je tam opis toho, čo sa stane, ak človek odbočí a ide zlou cestou, je v strachu, neistote, blúdi. „Voľ perleť nepohltí ťa jedu záhuba,rozplynie sa jak hmla.“ Táto veta je hlavnou ideou celého textu. Preleť-Boh a zlo sa rozplynie v tej danej chvíli ako hmla.

Myslíte si, že kresťanská scéna zaostáva v kvalite za profánnou (svetskou)?

Peter: Vo všeobecnosti nie, je mnoho svetových kapiel, ktoré častokrát svojou kvalitou predbehnú tie svetské, avšak na slovensku si myslím, že je stále čo vylepšovať, našu tvorbu nevynímajúc. Posledné zhruba 3 roky som si všimol,že je to už aj u nás o čosi žánrovo pestrejšie, kvalitnejšie sú aj texty a hudba, ale je toho ešte dosť čo treba vylepšovať.

Má podľa vás šancu kresťanská kapela osloviť neveriacich ľudí? Ak áno, ako?

Peter: Rozhodne áno. Toto je práve cieľom Nony a myslím, že sa nám to aj celkom darí. Čím? No predsa svojou tvorbou :)

Hrávate aj na ‚svetských‘ koncertoch? (Teda nie kresťanských akciách)

Peter: Ak sa pozriem na naše koncerty v roku 2011, tak drvivú väčšinu sme odohrali v rôznych kluboch či puboch a len jeden na vyslovene kresťanskom festivale. Aj to svedčí o našom cieli, ktorý som spomínal vyššie.

Toto je 5 slovenských kresťanských kapiel, rôznych štýlov. Ku každej napíšte niekoľko viet, ktoré podľa vás danú kapelu najlepšie vystihujú (môžete uviesť plusy aj mínusy): LÁMAČSKÉ CHVÁLY, CUKOR A SOĽ, SALEZIÁNI, N.D.E., REGIMENT.

Peter: Názvy týchto skupín poznám. Čiastočne je mi známa aj ich tvorba, no myslím si, že mi ako členovi kapely neprislúcha takto hodnotiť tvorbu iných. Robia hudbu a texty ako to cítia a teda to je to najpodstatnejšie na hudbe, robiť to, čo cítime a žijeme.

Aká je vaša rada pre mladého človeka, bojujúceho s hriechom? Môže to byť drogová závislosť, alkohol, sebaukájanie či iné bežné problémy...

Martina: V prvom rade je najdôležitejšie veriť v to, že človek má právo každý deň začať od znova, v to, že keď dnes padnem, zajtra môžem otvoriť oči a začať nový deň, nový život. V skratke povedané: „Nehovor Bohu aký veľký je tvoj problém, on to dávno vie, naopak ukáž problému aký veľký je Boh.“, Všetci sme slabí a niekedy sa stane, že ľudí odsudzujeme na základe toho, že trpia napríklad drogami, pri tom ani netušíme, kedy môžme byť na tej istej lodi. Preto, ak je niekto v tvojom okolí, kto má nejaký problém, radšej mu podaj pomocnú ruku a podpor ho v tom, že to dokáže zvládnuť, aby cítil, že má priateľov, čo za ním stoja a veria mu :)

Myslíte si, že existuje hranica, nazvime to ‚morálky‘, ktorú muzikant – kresťan nesmie prekročiť?

Peter: Hranica určite je, je na každom, kde si tú hranicu postaví. Hranicu predsa udáva každému kresťanovi, hudobníkovi nevynímajúc, aj desatoro .

Čo pre vás znamená viera v Boha?

Martina: Je to dar, zmysel a každí z nás vníma ten zmysel inak. Je to „Viera, nádej a láska. Myslím, že to hovori za všetko.

Ako si predstavujete nebo?

Martina: Pokoj a láska :)

Čo chcete v hudbe dosiahnuť?

Peter: Nemáme veľké ilúzie. Hudbu robíme radi a rovnako radi ju aj hrávame. Pokiaľ tým budeme robiť radosť aj ďalším, myslím, že na dlhý čas dosiahneme to, čo sme dosiahnuť chceli.

Kde vás môžu vidieť a počuť vaši fanúšikovia v blízkej budúcnosti?

Najbližšie to bude 13.1.2012 v klube Nostalgia Music Pub v Humennom. Začiatok akcie je o 20:30 a vstup je voľný, radi vás tam uvidíme :)

Ďakujeme za rozhovor.

Rozhovor nie je upravovaný, je presným prepisom odpovedí kapely.
Za gramatickú správnosť zodpovedá samotná kapela alebo interpret.