231. kolo (ďalšie kolo 05.12.2011)
Vitajte v ďalšom kole GosAmKy. Máme 1 novinku - N.D.E.. Vypadáva JANA DEBNÁROVÁ, pretože hoci má rovnaký počet bodov ako DANIEL KOSTKA a LUCIA ŠTECOVÁ, tak pri zhode bodov vypadáva podľa pravidiel ten, kto účinkuje v súťaži dlhšie. V ďalšom kole sa stretneme o 2 týždne 05.12.2011.

ROZHOVOR s kapelou N.D.E.

NDE3.jpg
Zdravím Dominiku a Adama z kapely N.D.E. Pomaly sa končí rok 2011, aký bol? Čo vám ako kapele dal a čo vzal?

Domi: Tento rok som si uvedomila, čo v NDE chcem a ako si cením priateľstvá, ktoré tu vznikli. Je zázrak, keď sa stretnú ľudia, ktorí si rozumejú aj po vzťahovej aj po hudobnej stránke v kapele. A plne si uvedomujem, že my sme to šťastie mali.
Adi: Kapela prežívala asi najväčšiu krízu z celého obdobia existencie. Nedostatok koncertov, strata skúšobne a životná cesta každého člena kapely otvorili v kapele otázku, či je Božou vôľou ďalej pokračovať v hudbe, alebo hľadať iný zmysel života. Súčasné indície: „Ideme ďalej!“

Ktoré z koncertov, ktoré ste za posledné roky odohrali, vám najviac utkveli v pamäti?

Domi: Mne osobne utkvel v pamäti náš posledný koncert v DK lúky, ktorý by som nazvala rodinný. Citila som sa úplne ako doma. Samozrejme veľmi užasný bol aj koncert v Gerlachove, kde som spoznala skvelých ľudí.
Adi: V Gerlachove bolo super, ale v DK Lúky sa to aj napriek biednejšej účasti publika riadne rozprúdilo. DK Lúky sú v tomto roku pre mňa č. 1.

Prečo je text piesne, ktorú ste poslali, v Češtine?

Adi: Organizátor „Celostátního setkání mládeže“, ktoré sa uskutoční v roku 2012 v ČR, vyhlásil súťaž, ktorej cieľom bolo vytvoriť „najlepšiu“ hymnu pre toto podujatie. Víťaz má možnosť predniesť svoju hymnu v priebehu tohto stretnutia. Vlada oslovila myšlienka „Láska, radosť a pokoj sú ovocie Ducha“ a následne sa rozhodol zložiť pieseň, s ktorou sa chcel zapojiť do tejto súťaže. Organizátor súťaže však stanovil niekoľko podmienok, čo má za následok, že text piesne je v Češtine.

Spievate, že „Láska, radost a pokoj sú ovocie ducha“. Darí sa vám v bežnom živote rozoznať toto ovocie v rôznych situáciách?

Domi: Hovorí sa, že pokoj je Boží podpis pod naše rozhodnutia. V živote som zistila, že práve takto možem rozoznávať, či sú moje rozhodnutia aj Božím plánom. Treba byť však veľmi vnímavý a to vôbec nie je ľahké. Peniaze, sláva a dokonca zdravie sú pominuteľné, ale ak cítim lásku, radosť a pokoj to je niečo, čo mi nikto nemôže vziať. Preto to hľadám, aj keď nie vždy sa mi to podarí rozoznať.
Adi: S tým mám dosť problémy, ťažko spoznávam ovocie Ducha v činnosti iných ľudí. Ja totiž častokrát neviem povedať ani to, či určité moje konanie je ovocím Ducha, alebo len vlastnou ctižiadostivosťou...

Keby ste dostali 3 ponuky – viesť chvály, účinkovať na kresťanskom festivale a účinkovať na ‘svetskom‘ festivale, ktorá z týchto ponúk by bola pre vás najlákavejšia? Čo vnímate ako plusy a mínusy každej z týchto troch typov akcií?

Domi: Odskúšala som si všetky alternatívy a musím povedať, že najviac ma napĺňa, keď slúžim Bohu a môžem evanjelizovať svojim životom a tiež hudbou. Prežívam radosť, keď stojím na pódiu a spievam o Bohu a o jeho pôsobení.
Adi: Nebránim sa ani jednému, najviac ma však vnútorne teší a zároveň napĺňa koncertovanie na kresťanskom festivale. Potom by prišli na rad asi chvály a nakoniec „svetský“ koncert. Žiaľ na svetskom koncerte je možné zažiť asi všetko a preto sa toho aj najviac obávam...

Myslíte si, že kresťanská scéna zaostáva v kvalite za profánnou (svetskou)?

Domi: Kresťania majú už od malička veľkú šancu hrať a učit sa bez odsudzovania. Hrajú v kostole a vyrastajú v ovzduší lásky, kde sa možu dopustiť chýb. Toto ovzdušie by im svetská scéna nedala. Kresťania majú veľa príležitostí cvičit a zlepšovat sa. Veľa robí talent, ale druhú podstatnejšiu čast úspechu tvoria skúsenosti a cvičenie. Veľa dobrých gospelových kapiel sa potom dáva na svetskú dráhu, preto sa može zdať, že svetská scéna je lepšej kvality. Ja si to vsak nemyslim.
Adi: Určite nie. V niektorých krajinách nie je medzi kresťanským a svetským koncertom takmer žiadny rozdiel (odmyslím si účel koncertu a správanie publika :) ). Skôr mám pocit, že je to o slove „kresťanský“. Akonáhle niekto počuje toto slovo, krčí nosom a nechce si vypočuť ani jednu pieseň. Skôr je to o rozdielnych názoroch poslucháčov na samotné kresťanstvo, ako o rozdieloch kvality hudby a textov.

N.D.E. hrá rockovú muziku. Toto je 5 slovenských kresťanských kapiel, podobného štýlu. Ku každej napíšte niekoľko viet, ktoré podľa vás danú kapelu najlepšie vystihujú (môžete uviesť plusy aj mínusy): THE ELEMENTS, NONA, LOYOLA, ELROI, CHRISTALLINUS.

Domi: Ja by som ich všetkých charakterizovala ako kapely, ktoré robia dobre, to čo ich baví. Oslavujú Boha, evanjelizujú a pritom sú to dobrí hudobníci. Hlavne si ich cením ako veľmi dobrých a serióznych ľudí a to pre mňa znamená asi najviac.
Adi: Všetko veľmi dobré kapely, s mnohými členmi sa osobne poznáme. Podľa mňa je zbytočné porovnávať kvalitu ich hudby alebo prednesu, skôr je vynikajúce to, že tieto kapely spája jedno posolstvo.

Ako by ste postupovali (a možno sa vám to už stalo), ak člen kapely zakolíše vo viere, proste ak má obdobie pádov?

Domi: Len žiaden nátlak a zbytočné presviečanie, argumentovanie a moralizovanie. Snažím sa modliť, aby ma Duch Svätý osvietil, aby som vedela čo v takýchto chvíľach robiť. Nie je žiaden klasický spôsob a recept ako konať. Každý sme iní a treba ku každému inak pristupovať.
Adi: V poslednom čase sa snažím hľadať v blížnych to dobré. Určite by som inicioval nejaký rozhovor, povzbudenie a aj nejaké osobné svedectvo, ak by som nejaké k tejto téme mal k dispozícii :). Všetko nejaký čas trvá, čiže buď ho toto zakolísanie „očistí“ a posilní, alebo ho úplne znechutí. V prvom prípade je to úspech, v tom druhom obrovská strata duchovných hodnôt...

Aká je vaša rada pre mladého človeka, bojujúceho s hriechom? Môže to byť drogová závislosť, alkohol, sebaukájanie či iné bežné problémy...

Domi: Svätý Augustín povedal: ,,Milujte hriešnika a nenáviďte hriech!” Človek musí cítiť, ze je milovaný a prijatý. Keď zlyhá má sa kam vrátiť, kde dostane novú šancu. Boh je milosrdný a nemusíme sa báť zlyhaní, je to normálna súčasť života. Dôležité je, že chceme bojovať.
Adi: Kto z nás je bez hriechu? Každý z nás padá a znova vstáva. Je potrebné utiekať sa k Bohu a snažiť sa zo všetkých síl znovu neupadnúť, ale z vlastných skúseností vieme, že je to neraz neskutočne ťažké. Skôr je to poučenie pre nás: „Nesúďte, aby ste sami neboli súdení!“ a „Nie 7x, ale 77x odpustiť!“

Myslíte si, že existuje hranica, nazvyme to ‚morálky‘, ktorú muzikant – kresťan nesmie prekročiť?

Domi: Nesmie sa predať, predať sám seba a názor! To je hranica, ktorú žiaľ dnes veľa ľudi prekračuje. Pre slávu sú ochotní spraviť takmer všetko. A potom zistia, že sú nešťastní a necítia pokoj, radosť a lásku. Zistia, že takto cesta nevedie.
Adi: Všade okolo nás sú pravidlá a zákony. Sú dve možnosti: Buď ich porušuješ, alebo nie. V tej kresťanskej však nie je presne definovaná hranica, kam nesmie kresťan - muzikant zájsť, aby sa ešte hovorilo o tom, že je stále kresťanom. Môžeme sa jedine držať desatora a ostatných cirkevných ustanovení... Podľa mňa je správne, ak sa s maximálnou mierou lásky vzájomne upozorňujeme na prekračovanie kresťanskej morálky a prípadné nevhodné správanie a následne sa snažíme nedostatky eliminovať alebo napraviť. A zároveň by sme sa mali poučovať zo správania tých, ktorí žijú príkladným kresťanským životom.

Čo robíte, keď vás láka hriech?

Domi: Uvedomím si, že som milovaná a kedže mám slobodnú voľu, môžem si vybrať čo spravím a ako sa rozhodnem. A zodpovednosť za následky musím prijať ja. Bojujem vždy, pokiaľ sa dá!
Adi: Občas sa zapriem, občas podľahnem. Závisí to asi od konkrétnej situácie. Niekedy aj úplne prirodzené veci majú veľký vplyv na naše rozhodnutia, záleží aj na našej vnútornej rovnováhe, na charakterových črtách, sociálnych návykoch atď. Treba sa brániť všetkými dostupnými prostriedkami – tým najsilnejším je modlitba.

Plánujete urobiť nový album? Váš zatiaľ jediný „Hlas nenarodených“ vyšiel už pred 6 rokmi...

Adi: Samozrejme, že plánujeme. Len nepoznáme termín a budúce možnosti :). Jednoducho povedané – pokúsime sa...

Na konte máte 2 videoklipy, plánujete ďalšie?

Adi: Ako som napísal už pri predchádzajúcej otázke, áno. Plánovať je také krásne :). Človek mieni, Pán Boh mení...

Kde vás môžu vidieť a počuť vaši fanúšikovia v blízkej budúcnosti?

Adi: Najlepšie bude asi sledovať našu web stránku www.nde.sk – na nej je možné priebežne sa informovať o najbližších koncertoch. Uvítali by sme viac pozvaní na rôzne akcie, festivaly, prípadne benefičné koncerty, radi zahráme všade tam, kde je o naše „ovocie“ záujem. Ak Boh dá, určite sa v roku 2012 niekde uvidíme...

Ďakujeme za rozhovor.

Rozhovor nie je upravovaný, je presným prepisom odpovedí kapely.
Za gramatickú správnosť zodpovedá samotná kapela alebo interpret.