230. kolo (ďalšie kolo 21.11.2011)
Vitajte v ďalšom kole GosAmKy. Máme 1 novinku - NOTA EL. Vypadáva KRÍŽIK, pretože dosiahol limit 10 kôl v rebríku. V ďalšom kole sa stretneme o 2 týždne 21.11.2011.

ROZHOVOR s DANIELOM KOSTKOM

DanielKostkaLuciaStecova.jpg
Zdravím finalistu súťaže Gospeltalent. Odkiaľ ste sa dozvedeli o súťaži Gospeltalent?

Od mojej manželky, ktorá mi na moju e-mailovú adresu poslala odkaz na webovú stránku súťaže. Tak som si povedal, že prečo nie.

V tejto chvíli poznáme mená finalistov, ale ešte nepoznáme víťaza. Ktorému z finalistov by ste dali hlas?

Skupine Nie náhodou zo Šurian. Od začiatku sa mi ich pieseň páčila najviac. Dokonca som sa prichytil pri tom, ako si ju spievam :)

Aký máte názor na to, ak si kapela zháňa „hlasovačov“, ktorí ani ich tvorbu nikdy nepočuli? Rodina, príbuzní, kamaráti, celá dedina...

Veľmi provokačná otázka. Myslím, že je odvážne tvrdiť, že tí „hlasovači“ nikdy nepočuli piesne jednotlivých interpretov. Ja by som sa podľa tejto teórie mal asi cítiť previnilo, pretože som vyhral internetové hlasovanie. No nemôžem si pomôcť, ale necítim sa tak. Verte, či neverte, neveril som tomu, že to takto dopadne. Ja som svoj čas nestrácal vysedávaním na internete a zháňaním „hlasovačov“. Predstavte si, že ja ani len nemám svoj profil na facebooku, pretože ho zo zásady odmietam! Na začiatku súťaže som do profilu na stránku www.gospeltalent.sk napísal, že mojou výhrou je moja rodina a za tým si stojím. Nechcem túto súťaž vyhrať za každú cenu. V priebehu hlasovania i po ňom som dostal niekoľko povzbudzujúcich mailov od známych, ale aj celkom neznámych ľudí, ktorým sa moja pieseň páčila, a ktorí mi okrem iného napísali, že budú odporúčať aj svojim známym a priateľom, aby si ju vypočuli a hlasovali. Mohol som to nejako ovplyvniť? Mal som im napísať, že nemusia? Nie, ja som sa im radšej poďakoval a napísal im, že si vážim ich sympatie, pretože je to dôkaz toho, že robiť tento druh hudby sa oplatí! Predstavte si, že sme spolu s Luciou dostali niekoľko hlasov aj od neveriacich ľudí! A čo sa týka hlasovania rodinných príslušníkov, tak si dovolím tvrdiť (dúfam, že mi to ostatní 39 interpreti odpustia), že asi medzi nami nie je taký, za ktorého by nehlasovala celá rodina. A ja môžem zodpovedne povedať, že moja rodina pozná nielen moju súťažnú pieseň, ale aj ďalšie, ktoré mám. Dokonca moje krstniatko, ktoré má 5 rokov, pozná asi 10 mojich piesní celkom naspamäť, pretože ich spolu s maminou často počúvajú počas jazdy autom... Takže, ja osobne by som z toho nerobil tragédiu, pretože ak niekto zorganizuje súťaž, v ktorej sa hlasuje takýmto spôsobom ako v Gospeltalente, musí s istými vecami dopredu rátať... (Tým samozrejme nekritizujem, naopak, oceňujem, že niekto takúto súťaž vôbec robí. Je to skvelá vec!) A že hlasuje celá dedina? Hm, ja žijem v treťom najmenšom meste na Slovensku, tak by bolo zaujímavé porovnať si pomer hlasov z môjho rodného mesta s ostatnými hlasmi, ktoré sme dostali... A mimochodom, v utorok 31. mája priniesla stránka www.gospeltalent.sk informáciu, že oproti prvému ročníku hlasovalo trikrát viac čitateľov! No povedzte, nie je to najlepšia reklama pre súťaž? Veď by sme sa z toho mali všetci tešiť a nie robiť si zbytočné starosti z toho, kto všetko hlasuje...

Poznáte tvorbu predchádzajúcej víťazky Simony Martausovej? A Richarda Čanakyho, organizátora súťaže?

Musím sa priznať, že tvorbu predchádzajúcej víťazky nepoznám, ale piesne Richarda Čanakyho poznám veľmi dobre a niektoré z nich spievame aj u nás na detských omšiach s mládežníckym zborom. (Dúfam, že môžeme :))

Myslíte si, že by malo význam urobiť na Slovensku súťaž Gospeltalent v takom rozmere, žeby bola vysielaná aj v televízii?

Jednoznačne. Na čo ešte čakáme? :)

Má podľa vás význam deliť hudbu na kresťanskú a profánnu (svetskú)?

Gospel má svoje korene kdesi v prvej polovici 20. storočia v afro-amerických kostoloch a je považovaný za jeden z mnohých hudobných žánrov. Dnes by preto bolo asi veľmi ťažké len tak jednoducho zrušiť toto, nazvime to, historické delenie hudby. Bola by to revolúcia v delení hudobných žánrov a asi by neostalo len pri gospele. Tento typ hudby je typický hlavne svojimi textami a ich hlbokým významom, čo napríklad ja vo svetskej hudbe dnešnej doby postrádam. Preto veľmi rád ostanem v tomto smere konzervatívny... :)

Myslíte si, že kresťanská scéna zaostáva v kvalite za profánnou (svetskou)?

Podľa toho, v čom. Keď hovoríme o kvalite textov a samotného hudobného nápadu, jeho spracovania a využívania jednotlivých nástrojov, resp. rôznych sprievodných zvukov, tak si dovolím tvrdiť, že poznám duchovné piesne, ktoré majú ďaleko vyššiu úroveň, než mnohé moderné (profánne) skladby. Problém vidím v tom, že spoločnosť vníma určité veci ináč, než by sme si my – veriaci želali. Tak málo dnes stačí na to, aby bol človek slávny. Kresťanská scéna zaostáva za svetskou tým, že musí vynaložiť často až nadľudskú silu, aby sa presadila. Spoločnosť sa dnes hanbí povedať, že cirkev si zaslúži úctu za to všetko, čo pre tento svet robí. No tá istá spoločnosť, ktorá asi nemá veľmi vysoké ambície byť kultúrne vyspelá, sa nehanbí nechať malé deti pospevovať si „piesne“ s vulgárnymi textami... Tie dnes dobíjajú rebríčky hitparád. A interpreti kvalitnej a hodnotnej duchovnej hudby sa môžu aj potrhať a svet ich ignoruje...

Čo je podľa vás príčinou, že neveriaci ľudia väčšinou odmietajú kresťanské kapely? Treba tu aplikovať pravidlo „Nehádžte perly sviniam“? Takýto argument majú totiž niektorí interpreti, ktorých tvorbu odmietlo alebo skritizovalo neveriace publikum...

Hudobný trh je dnes presýtený gýčom a brakom. Ten sa stal akousi normou hlavne pre našu mládež, ktorá podľahla davovej psychóze. Ja by som privítal, keby bol trh presýtený duchovnou hudbou, veď dobrého nikdy nie je dosť... A odrazu by sa o nás začala zaujímať spoločnosť, médiá, (sponzori a investori? :)), lebo by bolo celkom normálne, že ľudia počúvajú duchovnú hudbu. Nesmieme však zabúdať na to, že to nechceme robiť kvôli svetskej sláve, ale kvôli tomu, aby sme naplnili Ježišov odkaz učeníkom: „Choďte do celého sveta a ohlasujte Evanjelium.“ A to sa dá robiť aj spevom.

Kresťanská hudba by mala povedať tomuto svetu, že je celkom normálne byť veriaci, slušný, čestný, spravodlivý, múdry, pravdovravný, pokorný (a tu nasledujú úplne všetky ďalšie pozitívne ľudské vlastnosti, ktoré bohužiaľ pomaly vymierajú...) My, ktorí robíme duchovnú hudbu, by sme o sebe mali vedieť a propagovať jeden druhého. Máme byť partnermi, nie konkurentmi. Toto predsa nie je šoubiznis!

Mnohých ľudí štve to, že my kresťania sme šťastní ľudia! A chcú to zničiť. Nejestvuje na svete človek, ktorý by bol taký macher, aby zničil cirkev! Za posledných 2000 rokov sa to nikomu nepodarilo. A to si cirkev teda riadne užila hlavne v stredoveku...

Mala by sa kresťanská kapela snažiť koncertovať aj na „svetských“ festivaloch, nielen na kresťanských? Alebo stačí evanjelizovať veriacich, ísť s nimi viac „do hĺbky“ a neriskovať neúspech u neveriacich?

Tak toto je naozaj jeden krásny sen, ktorý však ku svojej realizácii potrebuje strašne veľa času. Teraz mi napadla jedna scéna z filmu o Don Boscovi. Vo svojej mladosti mal sen, v ktorom videl stádo vlkov, medveďov, psov a iných zvierat. Tie sa však postupne začali meniť na tiché baránky pasúce sa na lúke... Boh mu naznačil, že ho pošle medzi vlkov... Ale aj tak si myslím, že na takúto veľkú vec potrebujeme všetci ešte dozrieť. To však nič nemení na skutočnosti, že sa mi táto myšlienka veľmi páči.

Myslíte si, že aj tvrdý rock či metal patria na kresťanskú scénu?

Ak mám byť úprimný, moje sympatie a tvorba sa uberajú úplne iným smerom. No to ešte neznamená, že som netolerantný! Neviem, je zámerom Vašej otázky naznačiť, že tvrdý rock a metal je niečo negatívne? Tak sa pýtam sám seba: je dôležitejšie, čo chcem povedať, alebo ako to chcem povedať? Asi by sme nemali súdiť podľa výzoru, či podľa toho, s kým sa človek stýka. Veď kto z nás by si trúfol kritizovať Krista za to, že si za jedného z apoštolov vybral Judáša? :)

Je podľa vás na Slovensku dostatok kvalitných kapiel prinášajúcich „dobrú zvesť“?

Nie, dobrého nikdy nie je dosť.

Čo očakávate od prípadného víťazstva v Gospeltalente?

Keby som dostal ponuku spolupracovať na nejakom veľkolepom projekte, ktorý by začal sýtiť slovenský hudobný trh, s radosťou by som ju prijal. Nechcem propagovať seba, skôr chcem pomáhať iným, ako len budem môcť. Viete, problém je, že mnoho interpretov je skutočne dobrých, no keď si ich nikto nevšimne a neposunie ich ďalej, sú odsúdení len na „šuflíkovú“ tvorbu. Aj preto veľmi oceňujem aktivity Richarda Čanakyho, ktorý veľmi dobre pochopil, čo potrebuje tento svet. A netajím sa, že by som sa veľmi potešil prípadnej spolupráci s ním, ak by o ňu stál. (Tomu sa hovorí hodená rukavica :) Ja nechcem len rozprávať, ale aj konať. A tak by som chcel v blízkej budúcnosti spolu s ochotnými a schopnými ľuďmi zorganizovať v našom regióne nový festival duchovnej hudby a budem veľmi rád, keď pozvanie naň príjmu aj moji partneri zo súťaže Gospeltalent. Možno to hneď nebudú všetci, ale to nie je problém. Problémom by bolo, keby sme všetci ostali len na internetovej stránke www.gospeltalent.sk. Nech vznikajú ďalšie festivaly, aby ľudia videli, že viera je stále živá, a že veriaci ľudia sú veselí a nemajú čas na hlúposti.

Čo by ste vylepšili alebo zmenili na súťaži Gospeltalent?

Viac by som ju spropagoval a dal by som ju do telky.

Ďakujeme za rozhovor.

Rozhovor nie je upravovaný, je presným prepisom odpovedí kapely.
Za gramatickú správnosť zodpovedá samotná kapela alebo interpret.