223. kolo (ďalšie kolo 20.06.2011)
Vitajte v ďalšom kole GosAmKy. Máme 2 novinky - LUKÁŠ KRAJŇÁK a SIMILE, vypadávajú ADAM a SOŇA FERENCOVÁ, pretože dosiahli limit 10 kôl v rebríku. V ďalšom kole sa stretneme o 3 týždne 20.06.2011.

Gospeltalent 2011

ROZHOVOR s kapelou SIMILE

Simile.jpg
Zdravím. Stručne pár vetami predstav vašu kapelu (odkiaľ ste, aký štýl hráte, zostava kapely ...).

Sme kapela SIMILE z Liptova, hráme gospel a občas aj popové a jemne rockové veci, v kapele fungujeme dvaja: Jozef Bachan (16) a Marek Kováčik (20). Hudbu aj texty robíme obaja , viac či menej, nástroje naozaj všetky má pod palcom Jojo a spev Marek. 'SiMiLe' znamená : prirovnanie, podobenstvo. Hľadali sme názov, použiteľný pre piesne o láske, priateľstve, útrapách, proste všetko čo je spojené s človekom, ale aj názov pre oslavu Boha, samozrejme že to má aj dosť skrytých významov, ktoré súvisia snami dvoma :) Teší nás hlavne to, že sme sa odhodlali našu hudbu predstaviť aj iným ako nášmu okoliu.

Obzrime sa trochu za rokom 2010, aký bol? Čo vám dal a čo vzal?

Bol to rok zmien, v prvom rade treba spomenúť, že práve v tomto roku kapela vznikla a vďačíme za to hlavne mnohým okolnostiam, Bohu a priateľstvu, pretože naša kapela nevznikala preto aby sme spravili komerčný úspech, ale práve preto lebo začala plynúť z priateľstva, ktoré sa tým posilnilo a upevnilo nás v tom, že spoločne tvoriť na oslavu boha, prípadne vyjadrovať hudbou náš vzťah k Bohu a ľudom, prípadne náš vzájomný vzťah je dobré.

Ktoré z koncertov, ktoré ste odohrali, vám najviac utkveli v pamäti?

Táto otázka je pre nás ťažká, koncertov máme za sebou len pár a ťažko sa hovorí o tom, ktorý bol ten naj, všetky nám totiž ukázali ako ľudia vnímajú gospel a presvedčili nás o tom, že to má zmysel aj keby nás počúvalo len 5 ľudí, teší nás spoločné hranie na sv. Omšiach, nahrádzame si tým deficit a má to jednu veľkú výhodu, ľudia vás nevnímajú ako účinkujúceho, ale vnímajú len pesničku a oslavu Boha.

Keby ste dostali 3 ponuky – viesť chvály, účinkovať na kresťanskom festivale a účinkovať na 'svetskom' festivale, ktorá z týchto ponúk by bola pre vás najlákavejšia? Čo vnímate ako plusy a mínusy každej z týchto troch typov akcií?

Kresťanský festival, to je miesto, kde sa dá naša hudba ponúknuť, nie sme chválová kapela, ale hráme o mladíckej viere a láske. Svetový festival nieje naša méta, niekedy stačí aj menej a prinesie to viac úrody.

Aké nahrávky ste doteraz urobili? Máte ukážky svojej tvorby na webe?

Momentálne sme nahrali asi 6 gospelových a 4 negospelové pesničky, samozrejme aj niekoľko coverov, radi by sme ponahrávali viac pesničiek, ktoré máme pripravené ale času je málo. Profesionalnejsie nahrávky nájdete na www.bandzone.cz/simile a covery a kadečo iné na www.youtube.sk/majokovacik alebo www.facebook.com/simile.sk Nieje tam všetko, lebo isté veci chcú čas, keď príde pustíme na verejnosť aj iné skladby.

Prečo hráte práve kresťanskú hudbu?

Od malička sme k tomu boli vedený a odchovaný na gospelovej hudbe ani nebola iná cesta :)

Myslíte si, že kresťanská kapela musí mať kresťansky orientované texty?

Nieje to nutné, v kresťanskej kapele ide hlavne o lásku, a mnoho iných všedných vecí, no Boh stojí za všetkými týmito vecami, preto keď spievame o láske spievame aj o Bohu.

O čom je text piesne, ktorú ste poslali? Čo motivovalo autora práve k tejto téme?

Text vznikol pri prekonávaní jedného problému, ktorý nás oboch trápil, pôvodne mal hovoriť o pozemskom vzťahu no ukázalo sa že oba svety sú prepojené a dôležité, preto je to vďakou za starostlivosť Boha o nás.

Myslíte si, že kresťanská scéna zaostáva v kvalite za profánnou (svetskou)?

Neviem či sa to dá porovnať, kresťanské kapely mnohokrát ponúkajú oveľa kvalitnejší obsah a hlavne majú iný ako komerčný zmysel. Problém pri kresťanskej hudbe je ten, že sa na ňu veľmi ťažko zháňajú prostriedky, ale dobrých ľudí je vždy dosť len treba hľadať.

Má podľa vás šancu kresťanská kapela osloviť neveriacich ľudí? Ak áno, ako?

Šanca tu je veľká, stačí netlačiť na pílu – ako sa hovorí, my máme zopár piesní kde sa o Bohu nespieva, ale je tam ukrytý kresťanský odkaz. Chceme ľudí priviesť len k tomu, aby aspoň začali uvažovať, nemusíme nikoho hned obracať na to sme aj my sami dosť mladý a sami hľadáme vzťah k Bohu.

Hrávate aj na 'svetských' koncertoch? (Teda nie kresťanských akciách)

Áno zahrali sme aj na 'svetských' akciách, no nehrali sme len komerciu, ale pretlačili sme veľmi nenápadne skladbu Smajlík, ktorá je nenásilná , ale je gospelová a ľudom to vôbec neprekážalo. Je to super.

Toto je 5 slovenských kresťanských kapiel, rôznych štýlov. Ku každej napíšte niekoľko viet, ktoré podľa vás danú kapelu najlepšie vystihujú (môžete uviesť plusy aj mínusy): LÁMAČSKÉ CHVÁLY, CUKOR A SOĽ, SALEZIÁNI, N.D.E., REGIMENT.

Je to veľmi náročné niečo k nim písať, poznáme ich naozaj len ako poslucháči.
LÁMAČSKÉ CHVÁLY – Chvalová kapela pri ktorej človek dokáže nielen hudbu počúvať ale skutočne aj chváliť.
CUKOR A SOĽ - Manželské duo ? Ich hudba pohodová, pekná a hlavne hudobne na veľmi veľkej úrovni.
SALEZIÁNI – Ja si ich pamätám z Festy, kde ukázali že ich cieľlovka sú mladý ľudia a oslovili
N.D.E. - Jojo: Dokonané, to je skladba, ktorú máme v mobiloch obaja.. tam niekde na konci sveta...
REGIMENT - Trošku sme sa potrápili, kým sme si spomenuli, a to aj vystihuje názor, Hip – Hop nieje náš štýl, aj keď, texty majú hĺbku.

Ako by ste postupovali (a možno sa vám to už stalo), ak člen kapely zakolíše vo viere, proste ak má obdobie pádov?

Sme na to dvaja a vieme sa o tom rozprávať a hľadať riešenie, zakolíše každý no s dobrými ludmi okolo sa to dá prekonať a možno sa tým aj posunúť.

Aká je vaša rada pre mladého človeka, bojujúceho s hriechom? Môže to byť drogová závislosť, alkohol, sebaukájanie či iné bežné problémy...

Sami bojujeme, radiť to nám neprislúcha, každý má s hriechom problém, nikto nie je uchránený a úprimne treba povedať, že sa do hriechu dá veľmi ľahko upadnúť, obaja si ale myslíme, že láska a úprimná ľútosť nás za každým z hriechu dostanú.

Myslíte si, že existuje hranica, nazvime to 'morálky', ktorú muzikant – kresťan nesmie prekročiť?

Samozrejme, v súčastnosti sú hranice posunuté priveľmi ďaleko, spievať o drogách, sexualite a o tom, že zlo je v pohode je pošliapanie hudby, talentu, hodnôt, ved o vzťahoch a živote sa dá hrať aj inak, žiaľ mnoho ľudí si radšej ako zamilovanú pesničku pustí niečo vulgárne len preto že je to sranda ani my nie sme iný, taktiež nás neobchádzajú tieto trendy, ale možno práve preto chceme spievať a hrať o skutočných vzťahoch a hodnotách.

Čo robíte, keď vás láka hriech?

Jojo: Bojujem a snažím sa nepodľahnúť aj keď.. snažím sa neostať dlho v hriechu.
Marek: Presne tak, je to boj ktorý niekedy prehrávam, ale našťastie vždy sa dá vrátiť.

Čo pre vás znamená viera v Boha?

Boh je Láska....

Ako si predstavujete nebo?

Ako Boha niečo nepredstaviteľné, ale nádherné.

Čo chcete v hudbe dosiahnuť?

Chceme, aby naše piesne ľudia počúvali a hlavne aby naša tvorba vždy plynula z priateľstva ako na začiatku. Album neplánujeme, ale plánujeme točiť pesničky a ponúkať ich volne ľudom.

Kde vás môžu vidieť a počuť vaši fanúšikovia v blízkej budúcnosti?

Plánujeme sa ukázať na Verím pane, ak presvedčíme organizátorov, ak to vyjde budme veľmi radi. Samozrejme, aj na takých malých mládežkách po farnostiach, kde nás pozvali a ak nájdeme čas, radi s nimi prídeme pokecať a zahrať na omši jednu - dve naše pesničky.

Ďakujeme za rozhovor.

Rozhovor nie je upravovaný, je presným prepisom odpovedí kapely.
Za gramatickú správnosť zodpovedá samotná kapela alebo interpret.