214. kolo (ďalšie kolo 07.02.2011)
Vitajte v ďalšom kole GosAmKy. Máme jednu novinku - kapelu KARMEL, vypadáva KORÁB, získal najmenej vašich hlasov. V ďalšom kole sa stretneme o 2 týždne 07.02.2011.

ROZHOVOR s kapelou KARMEL

Karmel.jpg
Zdravím. Stručne pár vetami predstav vašu kapelu (odkiaľ ste, aký štýl hráte, zostava kapely ...).

Sme skupina Karmel, mladá začínajúca kapela. Pochádzame všetci z Kysúc, konkrétne zo Zákopčia okrem basáka, ktorý je z Rakovej. Čo sa týka štýlu hudby, tak preferujeme pop-rock aj keď v budúcnosti by sme sa chceli viac priblížiť k popu. Zostava kapely: Dávid Jopčík - sólový spev, akustická gitara, klávesy
Ľuboš Jopčík - spev, vokály, elektrická gitara
Stanislav Zbončák - basová gitara
Lucia Ščuriková - klávesy
Tibor Jopčík - Bicie
Ľudmila Krkošková - spev, vokály.

Obzrime sa trochu za rokom 2010, aký bol? Čo vám dal a čo vzal?

V prvom rade musíme uznať že rok 2010 bol pre nás výnimočný, pretože sme vydali náš prvý album. Taktiež nám veľa dal aj v tom, že sme sa objavili na nových koncertoch a taktiež trocha zdokonalili po hudobnej stránke :)

Ktoré z koncertov, ktoré ste odohrali, vám najviac utkveli v pamäti?

Najviac nám asi v pamäti utkvel koncert na festivale "Verím Pane" v Námestove kde sme si super zahrali, ale taktiež spomíname aj na iné koncerty ako napr. na festivale "Poď za mnou..."

Keby ste dostali 3 ponuky – viesť chvály, účinkovať na kresťanskom festivale a účinkovať na “svetskom” festivale, ktorá z týchto ponúk by bola pre vás najlákavejšia? Čo vnímate ako plusy a mínusy každej z týchto troch typov akcií?

Naša kapela sa hudbou orientuje skôr na štýl popu ako som už spomínal, takže asi najskôr by sme chceli účinkovať na kresťanskom festivale, ale určite by sme neodmietli aj "svetský". My chceme našou hudbou poukázať na rôzne hodnoty života a taktiež šíriť Božie slovo. Myslím si, že na vedenie chvál musí mať človek dar, každá kapela má iné poslanie. Je ťažké hodnotiť mínusy kresťanského festivalu, pretože tam asi žiadne nie sú:) aj keď niekedy sa nám zdá že kresťanské nie sú na Slovensku až tak rozvinuté ako v iných krajinách. Veľký plus majú kresťanské festivaly v tom, že sú osožné pre všetkých a človek tam veľa načerpá. Čo sa týka chvál, tak podľa nás je to výborný spôsob chválenia Boha, aj keď možno nie každý si tam príde na svoje. Na svetskom festivale sa ide väčšinou človek zabaviť a neočakáva nejaké duchovné načerpanie po tej duchovnej stránke.

Aké nahrávky ste doteraz urobili? Máte ukážky svojej tvorby na webe?

V lete v roku 2010 sme vydali náš prvý album s názvom Niečo mi chýba... Na internete si nás ľudia môžu vypočuť na našej webovej stránke www.skupinakarmel.sk a takisto nás môžu nájsť na facebooku a youtube.

Prečo hráte práve kresťanskú hudbu?

Chceme našou hudbou poukázať na to že nás niekto stvoril a že jedine On je náš Pán.

Myslíte si, že kresťanská kapela musí mať kresťansky orientované texty?

Nie to si osobne nemyslím, podľa mňa by mali ale poukazovať na správne hodnoty v živote.

Myslíte si, že kresťanská scéna zaostáva v kvalite za profánnou (svetskou)?

Čo sa týka zahraničia tak si myslím, že určite nie. Je mnoho hudobníkov ktorí hrajú a spievajú veľmi kvalitne a rovnajú sa svojou kvalitou svetskej scéne. Na Slovensku si myslím, že je to trochu slabšie, ale verím že o pár rokov to bude na rovnakej úrovni so svetskou scénou :)

Videli ste v poslednom čase videoklip – slovenský alebo zahraničný – ktorý vás zaujal?

Áno, v poslednom čase ma veľmi zaujal TobyMac so svojím songom Gone:)

O čom je text piesne, ktorú ste poslali? Čo motivovalo autora práve k tejto téme?

Text piesne hovorí o situácii na celom svete. My ľudia sa pozeráme na všetko zlo, ktoré je okolo nás ale nesnažíme sa tomu zabrániť. K napísaniu tejto piesne má motivovala súčasná situácia, že človek má niekedy všetko, čo k životu potrebuje, ale stále má málo.

Má podľa vás šancu kresťanská kapela osloviť neveriacich ľudí? Ak áno, ako?

Myslím si, že určite áno. Ak je text dobre a kvalitne spracovaný a dáva rady, poučenia a inšpirácie k životu tak si môže každý človek niečo z neho zobrať.

Hrávate aj na "svetských" koncertoch? (Teda nie kresťanských akciách)

Zatiaľ sme ešte nehrali na "svetských" koncertoch.

Toto je 5 slovenských kresťanských kapiel, rôznych štýlov. Ku každej napíšte niekoľko viet, ktoré podľa vás danú kapelu najlepšie vystihujú (môžete uviesť plusy aj mínusy): LÁMAČSKÉ CHVÁLY, CUKOR A SOĽ, SALEZIÁNI, N.D.E., REGIMENT.

Podľa môjho názoru sú to kapely veľmi kvalitné a každá iného štýlu. Regiment a Saleziáni sú na veľmi kvalitnej úrovni v porovnaní hudobnej scény nielen na Slovensku. Taktiež Lámačské chvály, Cukor a Soľ, N.D.E. v ničom nezaostávajú :)

Ako by ste postupovali (a možno sa vám to už stalo), ak člen kapely zakolíše vo viere, proste ak má obdobie pádov?

Snažili by sme sa ho povzbudzovať vo viere a určite by sme sa mu snažili pomôcť hlavne modlitbou.

Aká je vaša rada pre mladého človeka, bojujúceho s hriechom? Môže to byť drogová závislosť, alkohol, sebaukájanie či iné bežné problémy...

V prvom rade je to modlitba, čo pomôže takémuto človeku a takisto sa nevzdávať a ísť ďalej.

Myslíte si, že existuje hranica, nazvime to „morálky“, ktorú muzikant – kresťan nesmie prekročiť?

Myslím si, že áno a ak to je muzikant pôsobiaci na kresťanskej scéne tak by mal v prvom rade svojim životom poukázať na pravé hodnoty života :)

Čo robíte, keď vás láka hriech?

Snažím sa od hriechu s Božou pomocou odpútať a to hlavne v modlitbe :)

Čo pre vás znamená viera v Boha?

Podľa mňa je na viere v Boha postavený celý môj život.

Ako si predstavujete nebo?

Nepredstavujem si ho lebo je to stav duše :), ale predstavujem si že už je tu na zemi :)

Čo chcete v hudbe dosiahnuť?

Ako som už spomínal, chceme poukazovať svojimi textami na rôzne hodnoty života a takisto chceme prostredníctvom hudby širiť Božie Slovo.

Kde vás môžu vidieť a počuť vaši fanúšikovia v blízkej budúcnosti?

Na kvetnom víkende v Žiline(stretnutie mladých Žilinslej diecézy).

Ďakujeme za rozhovor.

Rozhovor nie je upravovaný, je presným prepisom odpovedí kapely.
Za gramatickú správnosť zodpovedá samotná kapela alebo interpret.