213. kolo (ďalšie kolo 24.01.2011)
Vitajte v ďalšom kole GosAmKy. Máme jednu novinku - kapelu PRIATELIA, vypadávajú MAYBE DIFFERENT. V ďalšom kole sa stretneme o 2 týždne 24.01.2011.

ROZHOVOR s kapelou PRIATELIA

Priatelia.jpg
Zdravím. Stručne pár vetami predstav vašu kapelu (odkiaľ ste, aký štýl hráte, zostava kapely ...).

Ahoj, pochádzame z Leopoldova, čo je pri Hlohovci. Hráme rôzne žánre hudby, myslím, že sa to nedá zaškatulkovať niekam, môžem len vymenovať čo tam je: pop, rock, trochu british a reggae, všetko je to ale ladené do takého čohosi nášho a to tieto štýly spája. V zostave sme 2 gitaristi, basák, bubenníčka, klávesáčka a speváčka.

Obzrime sa trochu za rokom 2010, aký bol? Čo vám dal a čo vzal?

Boli sme na nejakých festivaloch, samozrejme hrali sme aj na Sv. omšiach. Najdôležitejší bol pre nás festival Nebojte sa! v Krakovanoch a to z 2 dôvodov: 1.bol to náš prvý väčší festival, na ktorý sme sa dosť pripravovali, a po 2. dostali sme tam ponuku, nahrať náš prvý album (ktorý by mal výsť na jar tohto roku). A tak sme začali pripravovať a zlepšovať naše piesne, nahrávať nejaké demo-nahrávky a jedna z nich je aj tu :)

Ktoré z koncertov, ktoré ste odohrali, vám najviac utkveli v pamäti?

Spomínaný festival Nebojte sa!, Hontfest (tam bola nezabudnutelná atmosféra), určite náš prvý koncertv vtedy odohraný len pre kamarátov a rodičov.

Keby ste dostali 3 ponuky – viesť chvály, účinkovať na kresťanskom festivale a účinkovať na “svetskom” festivale, ktorá z týchto ponúk by bola pre vás najlákavejšia? Čo vnímate ako plusy a mínusy každej z týchto troch typov akcií?

Nie sme chválová kapela, chválime Boha svojou hudbou samozrejme, spievame ľuďom o Bohu, ale chceme skôr ludí zabávať na festivaloch a spievať im o našom Pánovi, o tom ako žijeme našu vieru, že sa môžu tešiť zo života a podporovať ich vo viere a tak ďalej. Chvály sú fajn, ale my to cítime skôr touto cestou, ak sa to zmení, budeme hrať chvály, chceme byť hlavne tam kde nás chce mať ON. Takže by sme si vybrali kresťanský festival. Plusy chvál: sú to veľmi sílné modlitby, takže k tomu nie je čo dodať, chvály sú veľmi dôležité. Mínusy chvál: myslím, že niektoré chválové kapely by mali myslieť aj na to, aby zaujali aj neveriacich ktorí sú tam, takých čo hladajú Boha, a preto išli na tú danú akciu. Čo je škoda, že veľa krát ich to skôr odradí. Plusy kresťanského festivalu: zábava a modlitba v jednom, oproti svetským festivalom skvélá priateľská atmosféra. Mínusy kresťanského festivalu: viac by mali zaujať aj neveriacich, treba myslieť aj na ľudí, ktorí ešte nespoznali pravú cestu a snažiť sa im ju ukázať. Plusy svetského festivalu: iba zábava. Minúsy svetského festivalu: že je tam iba ta zábava, častokrát veľa opitých mladých ľudí a tak ďalej.

Aké nahrávky ste doteraz urobili? Máte ukážky svojej tvorby na webe?

Máme viac vlastných demo-nahrávok samozrejme, sú na našej webovej stránke: www.kapelapriatelia.sk a nájdete ich aj na Facebooku, aj záznamy z koncertov, Sv. omší

Prečo hráte práve kresťanskú hudbu?

Lebo chceme robiť hudbu, ktorá ma väčší a širší význam. Chváliť Boha a tak ako asi každá gospelová kapela. Človek má väčšiu radosť z hudby, keď ju venuje Niekomu Kto mu dal úplne všetko čo má.

Myslíte si, že kresťanská kapela musí mať kresťansky orientované texty?

Mne osobne stačí ak spievajú o Dobre, o živote. Aj keď definícia gospelovej hudby hovorí, že by mala mať kresťansky orientované texty.

Myslíte si, že kresťanská scéna zaostáva v kvalite za profánnou (svetskou)?

Na Slovensku určite, ale myslím si, že sa to stále zlepšuje, začína hrávať kopec mladých kvalitných kapiel. Verím, že časom sa to nebude porovnávať.

Videli ste v poslednom čase videoklip – slovenský alebo zahraničný – ktorý vás zaujal?

Zaujalo ma kopec kvalitných videoklipov, či slovenských alebo zahraničných. Najviac ma v poslednom čase zaujal [dweeb]-It's OK, veľmi veselé a energické :)

O čom je text piesne, ktorú ste poslali? Čo motivovalo autora práve k tejto téme?

Text piesne je o tom, čo máme radi v živote a že za to všetko Bohu ďakujeme. Simonka, autorka textu a naša bubenníčka, tam proste vložila svoju radosť zo života. Ja ako autor hudby som vložil svoju radosť do melódie,akordov,rytmiky a pieseň bola na svete :)

Má podľa vás šancu kresťanská kapela osloviť neveriacich ľudí? Ak áno, ako?

Určite má, veľmi tomu verím, je to mojím snom robiť takú hudbu, ale je to velmi tažké. Napríklad kapele P.O.D sa to podarilo. Myslím si, že ide hlavne o kvalitu hudby a hlavne textov, netreba písať "po lopate" ako to väčšina kapiel robí (aj my :) zatiaľ asi)

Hrávate aj na "svetských" koncertoch? (Teda nie kresťanských akciách)

Máme už aj také skúsenosti a radi by sme mali viac samozrejme

Toto je 5 slovenských kresťanských kapiel, rôznych štýlov. Ku každej napíšte niekoľko viet, ktoré podľa vás danú kapelu najlepšie vystihujú (môžete uviesť plusy aj mínusy): LÁMAČSKÉ CHVÁLY, CUKOR A SOĽ, SALEZIÁNI, N.D.E., REGIMENT.

Je to 5 kvalitných gospelových kapiel, každá zameraná na iný štýl chválenia Boha alebo spievania o živote s Bohom, takže: aké mínusy? :) Páči sa mi, keď dá muzikant Bohu to čo má najradšej, hoci aj riadne tvrdý metal, alebo aj rap ako Regiment. Všetko na slávu Božiu :)

Ako by ste postupovali (a možno sa vám to už stalo), ak člen kapely zakolíše vo viere, proste ak má obdobie pádov?

Nevoláme sa Priatelia len tak náhodou, takže ak by jeden z nás začal padať, tak mu radi pômožeme ako by sa len dalo. Samozrejme podporovaním a modlitbou.

Aká je vaša rada pre mladého človeka, bojujúceho s hriechom? Môže to byť drogová závislosť, alkohol, sebaukájanie či iné bežné problémy...

Modlitba, uprímná a častá modlitba, pravideľná spoveď a Sv. príjimanie

Myslíte si, že existuje hranica, nazvime to „morálky“, ktorú muzikant – kresťan nesmie prekročiť?

Aj muzikant je človek ako každí iní, takže by určite nemal prekročiť takúto hranicu.

Čo robíte, keď vás láka hriech?

Modlíme sa, samozrejme.

Čo pre vás znamená viera v Boha?

Viera je cesta, Láska, pomoc od Boha v ťažkých chvílach, človek si všíma viac pekného na svete, ale aj neustály každodenný boj.Viera je proste život. Nie životný štýl, ale čosi viac

Ako si predstavujete nebo?

Môžem si predstavovať nebo koľko chcem aj tak sa k tomu ani z milióntiny nepriblížim :) dobre nám tam bude :)

Čo chcete v hudbe dosiahnuť?

Veľa a dobre hrať, pre ľudí, pre nášho Pána, robiť luďom radosť, a našim snom je oslovovať aj neveriacich...

Kde vás môžu vidieť a počuť vaši fanúšikovia v blízkej budúcnosti?

Hráme Sv. omšu na mládežníckom plese Trnavskej arcidiecézy, ktorý sa bude konať v Maduniciach 19. februára, všetko nájdete na internete, všetci ste samozrejme srdečne pozvaní :)

Ďakujeme za rozhovor.

Rozhovor nie je upravovaný, je presným prepisom odpovedí kapely.
Za gramatickú správnosť zodpovedá samotná kapela alebo interpret.