212. kolo (ďalšie kolo 10.01.2011)
Vitajte v ďalšom kole GosAmKy. Keďže nás čaká tradičná Vianočná pauza, máme až 3 novinky - KORÁB, SOŇA FERENCOVÁ a ADAM, vypadáva JANA DEBNÁROVÁ, pretože dosiahla limit 10 kôl v rebríku a ďalej JOLANA VAVŘINOVÁ a STUDENÁ SPRCHA, títo dvaja interpreti od vás dostali najmenej bodov. V ďalšom kole sa stretneme až o 4 týždne 10.01.2011.

ROZHOVOR so SOŇOU FERENCOVOU

SonaFerencova.jpg
Ahoj Soňa. Predstav sa nám pár vetami.

Ahojte, zdravím všetkých návštevníkov GosAmKy :) Som mladá baba, ktorá miluje hudbu a všetko okolo nej. Odmalička som pociťovala blízky vzťah k melódii a tancu, fascinovali ma emócie, ktoré som vďaka hudbe mohla cítiť. A tak som sa rozhodla venovať sa jej naplno: ako sedemročná som začala navštevovať klavír, neskôr pribudla gitara, tanec a spev. Účinkovala som aj v Mládežníckom speváckom zbore SRo. Od trinástich rokov skladám vlastné piesne. A práve vlastná hudobná tvorba ma inšpirovala k prechodu od vážnej hudby k populárnej.

Niektorí ťa poznajú z účinkovania v rockovej kapele N.D.E., teraz pôsobíš sólovo. Čím sa líši tvoja tvorba od tvorby N.D.E.?

Účinkovanie v kapele mi prinieslo množstvo cenných skúseností. Keď som do nej nastúpila, bola som už pevne rozhodnutá venovať sa iba populárnej hudbe. Po prvotnom nadšení som však zistila, že to nebude také jednoduché, ako sa na prvý pohľad môže zdať... Mala som hudobné vzdelanie, študovala som hudbu na vysokej škole, avšak rockový spev je niečo celkom iné.. :) Čakalo ma množstvo práce...
Moja hudobná tvorba je žánrovo rozmanitá, nájdete v nej jazz, soul, blues aj rock, na rozdiel od žánrovo vyhranenej rockovej tvorby N.D.E. Dá sa teda povedať, že nie som žánrovo vyhranená. Moje hudobné cítenie je pestrejšie, aj v procese tvorenia neviem zotrvať pri jednom hudobnom žánri. Rozdiel je aj po tematickej stránke – mám viac lyrických textov..

Je v tom túžba po hraní vlastných vecí? V N.D.E. ti nedovolili prinášať vlastné nápady?

Neexistovali tam príkazy ani zákazy takéhoto typu. Kapela N.D.E. je štýlovo vyhranená a nie je to dobré, ani zlé. Je to jednoducho niečo, čo som vždy brala ako fakt, a je to tak správne, pretože práve to je N.D.E. Ak je nejaká kapela, povedzme, tvrdšie ladená, ja ako speváčka to buď akceptujem, alebo nie, a ak sa mi to nepáči, môžem odísť. Keď som mala sladkých sedemnásť a prišla som do kapely, túžila som robiť túto hudbu. Bola som ako v tranze. Možno som v kútiku srdca aj verila, že keď na sebe budem usilovne pracovať, podarí sa mi v kapele presadiť aj jemnejší štýl, trocha iné žánre.. Chalani v kapele sú však zaťažení na aranžmány tvrdého rocku typu skladieb 80´s (na Slovensku napr. Tublatanka), takže moje názory v tomto smere nemali až takú váhu :) Rozhodla som sa teda odísť. Dnes vidím, že to bolo správne rozhodnutie. N.D.E. ostala sama sebou a tak je to dobre pre všetkých :)

Takže N.D.E. je pre teba uzavretá životná kapitola?

Áno. A ja dodávam, že plná dobrodružstva a pekných zážitkov. Som za všetko vďačná a nič by som na minulosti nemenila.

Priblíž nám svoju pieseň SPI, SLADKO SPI, ktorú si poslala. Nachádza sa na nejakom CD?

Pieseň Spi, sladko spi sa nachádza na mojom debutovom albume Priania.

U koho si toto CD nahrávala a ako si spokojná s výsledkom?

Nahrávala som ho v KN-studio u môjho kamaráta Richarda Čanakyho. S výsledkom som veľmi spokojná :)

O čom je text piesne, ktorú si poslala? Čo ťa motivovalo práve k tejto téme? Osobný zážitok?

Text je o láske dvoch mladých ľudí. Veľmi sa ľúbia, avšak chlapec je neveriaci. Doposiaľ hľadal čistú lásku, no stále ju nenachádzal, žil všelijako, a teraz kvôli dievčaťu ľutuje svoju minulosť. Dievča je naplnené hlbokou láskou a pocitom, že on je ten pravý. Snaží sa ho upokojiť a volá ho k sebe...stále verí v to, že chlapec sa prestane hnevať na Boha.. V druhej slohe spievam: Vráť krásne dni, láske prines máj, zlu odpusti, srdcu túžby daj, ak ma hľadáš, ver v svoje sny, tak sa spojí celý vesmír, iba ja a niekto vieme o tebe všetko... Ten niekto je Boh :) .. a Boh najlepšie pozná jeho trápenia, ktoré ho viedli k strate viery.
K napísaniu tejto piesne ma motivoval osobný zážitok. Mala som neveriaceho chlapca, ktorý sa hneval na Boha pre určité zlé veci, ktoré sa udiali v jeho živote. Jeho postoj dnes chápem oveľa lepšie a myslím si, že mal na to právo.. verím, že každý hnev je dočasný a aj tento raz pominie... A napokon si myslím, že Boh chápe aj náš hnev.. len čaká, kým nás prejde.. sme predsa slobodné bytosti :) ...

Aké máš so svojou hudbou ambície? Čo koncerty? Uvidíme ťa na pódiu?

Hudbou žijem! Mám ambíciu koncertovať a prinášať ľuďom radosť :) Tí, čo si ma pamätajú z N.D.E., vedia, že mojou obľubou je predviesť sa na pódiu aj tanečne V novej kapele nebude toľko priestoru na tanec a zábavu, pretože okrem spievania sa predvediem aj hrou na gitaru, neskôr možno aj na klavír... Nuž a raz, keď všetko pôjde dobre, vezmem na pódium top, legíny a vysoké čižmy a budem sa kývať do hudby ako soulové speváčky... to by ma veľmi bavilo :)

Budeš robiť konkurz na hudobníkov?

Kapela sa postupne kompletizuje, stále nám však chýba bubeník. So sólovým gitaristom sme sa dohodli na nezáväznej spolupráci, zatiaľ sa hudobnícky „oťukávame“. Basgitaristu už mám istého :) Keby mal niekto záujem spolupracovať, ešte stále sa nám môže ozvať. Kontakt nájdete na stránke www.sonaferencova.sk.

Čo tvorí základ tvojich textov? O čom najradšej spievaš?

Viaceré texty sú o láske. Môžem nimi vyjadriť široké spektrum emócií. Pri spievaní vlastných textov a hudby je ľahšie byť autentická :)

Má podľa teba šancu kresťanská kapela osloviť neveriacich ľudí? Ak áno, ako?

Určite áno. Sme všetci ľudia. Máme spoločné témy, spoločné východiská, možno len odlišné riešenia... Keď neveriaci človek hľadá odpovede na svoje otázky, vtedy prichádza na rad gospelová hudba.

Myslíš si, že kresťanská scéna zaostáva v kvalite za profánnou (svetskou)?

Myslím si, že nezaostáva. Čo ma dosť hnevá, je hudba v slovenských rádiách vo všeobecnosti. Dávajú málo priestoru slovenskej tvorbe.

Ktoré slovenské kapely sa ti páčia?

Prvé miesto patrí jednoznačne I.M.T. Smile. Ďalej sa mi páči Team, Collegium Musicum, stará dobrá Tublatanka, z gospelových kapiel Tretí deň, Credo...

Čo pre teba znamená viera v Boha?

Úžasný dar, ktorý človeka oslobodzuje, ale tiež významne zaväzuje konať podľa prikázaní.

Aká je tvoja rada pre mladého človeka, bojujúceho s hriechom? Môže to byť drogová závislosť, alkohol, sebaukájanie či iné bežné problémy...

Aby sa zbavil strachu. Boh ho neodsúdi, lebo ho miluje – a bodka. Kým bude bojovať, kým sa bude snažiť konať podľa najlepšieho vedomia a svedomia, každý ho môže odsúdiť.. ale verím tomu, že Boh nie.

Myslíš si, že existuje hranica, nazvime to „morálky“, ktorú muzikant – kresťan nesmie prekročiť?

Dobrá otázka. Myslím si, že určite existuje. Ale nerada súdim.. Muzikant - kresťan by mal žiť podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia.. všetci robíme chyby, dôležitá je pokora.. každý kresťan by sa mal zamýšľať nad tým, čo by na jeho život povedal Ježiš, a podľa toho konať. Mal by si však vedieť aj odpustiť. O tom predsa život je – o neustálom odpúšťaní sebe a svojmu okoliu. Ak si človek nedokáže odpustiť, nemôže dôjsť k uzdraveniu..

Čo robíš, keď ťa láka hriech?

Snažím sa žiť podľa desatora. Ostatné príde samo.

Ako si predstavuješ nebo?

Blízkosť Boha a Lásky.

Bryndzové halušky alebo hamburger? :)

Jednoznačne bryndzové halušky :)

Kde ťa môžeme vidieť a počuť v blízkej budúcnosti? Máš webové stránky?

Plánujem jarné koncerty v bratislavských podnikoch, najbližšie by to malo byť Cafe 002. V lete určite plánujeme navštíviť gospelové festivaly.. Všetko aktuálne sa dozviete na www.sonaferencova.sk.

Tvoj odkaz pre návštevníkov GosAmKy?

Majte sa všetci krásne, počúvajte GosAmKu a hlasujte!! ;)

Ďakujeme za rozhovor.

Rozhovor nie je upravovaný, je presným prepisom odpovedí kapely.
Za gramatickú správnosť zodpovedá samotná kapela alebo interpret.