210. kolo (ďalšie kolo 29.11.2010)
Vitajte po v ďalšom kole GosAmKy. Máme 1 novinku - kapelu SMAILY, vypadáva GOLGOTA, pretože dosiahli limit 10 kôl v rebríku. V ďalšom kole sa stretneme o 2 týždne 29.11.2010.

ROZHOVOR s kapelou SMAILY

Smaily.jpg
Zdravím. Obzrime sa ešte trochu za rokom 2009, aký bol? Čo vám dal a čo vzal?

Teraz skoro už na konci roku 2010 by som účinkovanie kapely zhrnul za oba roky. V roku 2009 sa konečne ustálilo zloženie kapely čo je pre nás veľkým Božím darom a istotou ísť ďalej. Začiatkom ruku 2008 sme prišli takmer o všetkých svojich hudobníkov potom, čo sme sa s manželkou a súčasne speváčkou, vrátili zo zahraničia, kde sme strávili dlhšiu dobu. Taktiež v roku 2009 sme prvý krát účinkovali na festivale Verím Pane, čo bolo našou dlhoročnou túžbou. V roku 2010 sme nahrali svoje štvrté cd s názvom Odkazujem Vám, čo je vlastne názov piesne s ktorou práve účinkujeme v Gosamke.

O čom je text piesne, ktorú ste poslali? Čo motivovalo autora práve k tejto téme?

Pieseň Odkazujem Vám vznikla v Škótsku. Tu som pracoval a zarábal peniažky, aby som s nimi mohol začať spoločný život so svojou snúbenicou. Raz ku mne prišiel na návštevu jeden chalan. Dali sme sa do reči a keď som mu povedal , že mám na Slovensku snúbenicu a že sa už neviem dočkať, kedy sa vrátim a stane sa mojou ženou, veľmi sa čudoval. Začal otázkou či sa chcem ženiť, kvôli papieru, či som normálny ostať s jednou ženou, ... či sa musím ženiť...? Snažil som sa mu úprimne odpovedať , ale videl som, že tento človek je veľmi vzdialený pravde. Po jeho odchode vo mne ostal smútok a tak som si sadol na gauč a začal som sa modliť. Táto pieseň je výsledkom mojej modlitby, je mojím svedectvom.

Keby ste dostali 3 ponuky – viesť chvály, účinkovať na kresťanskom festivale a účinkovať na “svetskom” festivale, ktorá z týchto ponúk by bola pre vás najlákavejšia? Čo vnímate ako plusy a mínusy každej z týchto troch typov akcií?

Najviac by nás lákal kresťanský festival. Napriek tomu však účinkovanie na svetskom festivale by bolo pravdepodobne užitočnejšie pre viac ľudí. Tento rok sme účinkovali na Dni Ľubotína. Boli sme nasadený po ľudovej hudbe a pred Severankou a Lobom. Začali sme vtipnými piesňami, ktoré máme v repertoári, potom piesňou Odkazujem Vám, až sme prešli do hlboko náboženských skladieb. Boh nás požehnal, lebo ľudovej muzike pred nami celý čas pršalo a ľudia odišli domov. Keď sme však my nastúpili na pódium zázračne vyšlo slnko a pokiaľ sme sa nazvučili všetci ľudia boli späť. Celý koncert bol veľmi požehnaný a publikum vďačné. Na chvály chodíme radi a dokonca máme aj niekoľko vlastných chválových skladieb, avšak ešte nedozrel čas ich viesť. Možno raz aj to príde.

Myslíte si, že kresťanská scéna zaostáva v kvalite za profánnou (svetskou)?

Profesionáli sa tomu venujú profesionálne a nemusia chodiť inde do práce. To sa asi máloktorej gospelovej kapele podarí, preto myslím, že sú v kvalite hudby určite mnohí pred nami. Tým však nechcem povedať , že aj na Slovensku nemáme mnoho skutočných umeleckých skvostov. V kresťanskej hudbe to však nevidím ako prvoradý cieľ kapely.

Videli ste v poslednom čase videoklip – slovenský alebo zahraničný – ktorý vás zaujal?

Brian Doerksen - Today http://www.youtube.com/watch?v=HbIBCkoqD7g

Aká je vaša rada pre mladého človeka, bojujúceho s hriechom? Môže to byť drogová závislosť, alkohol, sebaukájanie či iné bežné problémy...

V prvom rade si priznať pred Bohom a sebou svoju chybu a aj to, že sám v sebe nemá takú silu, ktorá by zastavila závislosť a preto potrebuje pomoc. Následne by si mal nájsť kňaza alebo spoločenstvo, aby v danom probléme nebol sám. V dnešnej dobe existuje viacero kresťanských spoločenstiev, ktoré sa zaoberajú práve problematikou rôznych závislostí napr. AA, Kruciata...

Ako by ste postupovali (a možno sa vám to už stalo), ak člen kapely zakolíše vo viere, proste ak má obdobie pádov?

Ak má kapela skutočne byť kresťanskou, ak má skutočne hlásať evanjelium, potom verejné, vedomé a dlhodobé zotrvávanie v ťažkom hriechu by bolo podmienečným vylúčením konkrétneho člena. Do času, kým si nedá svedomie do poriadku a neprejaví znova záujem o účinkovanie v kresťanskej kapele. Nedá sa slúžiť dvom pánom aj Bohu aj...

Myslíte si, že existuje hranica, nazvime to „morálky“, ktorú muzikant – kresťan nesmie prekročiť?

Myslím, že by nemal hlásať o Bohu v ťažkom hriechu. Najskôr by mal dať dohromady svoju dušu a až potom evanjelizovať.

Čo robíte, keď vás láka hriech?

Nie je tak náročné odolať skutku, o ktorom bezpečne vieme, že je hriechom. Ťažšie je vo chvíli pokušenia rozhodne spoznať, že nás láka na hriech. Hriech sa častokrát maskuje za dobro. Až následne po vykonaní skutku spoznáme, že to nebolo od Boha.

Ako si predstavujete nebo? Tešíte sa tam?

Tešíme sa samozrejme. Ale našťastie ani oko nevidelo ani ucho nepočulo.... V opačnom prípade by sa nám život na zemi asi tak nepáčil :)

Kde vás môžu vidieť a počuť vaši fanúšikovia v blízkej budúcnosti?

Všetko je na webe :) http://www.oratko-usmev.sk/smaily/

Ďakujeme za rozhovor.

Rozhovor nie je upravovaný, je presným prepisom odpovedí kapely.
Za gramatickú správnosť zodpovedá samotná kapela alebo interpret.