206. kolo (ďalšie kolo 04.10.2010)
Vitajte po v ďalšom kole GosAmKy. Máme 2 novinky - ERIK STUPKA a kapela TWITTERS, pretože vypadávajú dvaja interpreti: SIMONA MARTAUSOVÁ a KRÍŽIK, obidvaja totiž dosiahli limit 10 kôl. V ďalšom kole sa stretneme o 2 týždne 04.10.2010.

ROZHOVOR s ERIKOM STUPKOM

ErikStupka.jpg
Stručne pár vetami predstav vašu kapelu (odkiaľ ste, aký štýl hráte, zostava kapely ...).

Ahooj! Som Erik Stupka, som z Bratislavy a kapelu nemám fixnú, mení sa od nahrávky k nahrávke. Robím totiž prevažne štúdiové projekty, na ktorých mi hrajú pozvaní muzikanti. Konkrétne posledný album je ladený ako popový gitarový mainstream.

Koľko koncertov si už odohral?

Čo sa týka koncertov, robím hlavne chvály. Takých „koncertov“ bolo neúrekom :)

Aké nahrávky si doteraz urobil?

Vlastné albumy doteraz boli: Z bludiska, Nebeská party, Oheň, Vietor a Úplne obyčajní ľudia. Okrem toho som spolupracoval na viacerých iných nahrávkach, cédečkach, projektoch, ani si ich už nepamätám...BCC chvály, COPP, Atak, Sinaj, Lámačské chvály...

Prečo hráš práve kresťanskú hudbu?

Hm, neviem presne, čo je „kresťanská hudba“ a „nekresťanská“, ale robím pesničky, ktoré vyjadrujú to, čo žijem, moje vnútro, túžby, sny, pocity. A to je nerozlučne spojené s Bohom, Ježišom – Kristom, preto sú asi kresťanské.

Myslíš si, že kresťanská kapela musí mať kresťansky orientované texty?

Myslím si, že niekto, kto prežil niečo skutočné s Ježišom, bude o tom aj hovoriť, písať, spievať. Samozrejme, nemusí to byť v každej piesni, ale ak to nie je v žiadnej, alebo ak je to tak skryté, že to tam nikto nenájde, tak to dáva otáznik, čo vlastne s Bohom prežil. Ale v zásade nikto nič nemusí, len je dobré, keď chce.

Čo tvorí základ tvojich textov? O čom najradšej spievaš?

Ťažká otázka...o šťastí, hľadaní, láske, priateľstve, sklamaní...život je tak bohatý, že ťažko ho zúžiť na jednu tému. Nakoniec však všetky témy vedú k Ježišovi a to je fakt, aj keď to znie veľmi všeobecne. Robím ale veľa piesní, ktoré sú nazývané ako „chvály“, lebo rád vyjadrujem Bohu, čo k nemu cítim a čo pre mňa znamená. A možno aj preto, lebo som dlhé roky chvály viedol.

Má podľa teba šancu kresťanská kapela osloviť neveriacich ľudí? Ak áno, ako?

Určite áno a myslím, že kresťania majú nenormálne silný náboj a momentum, ktoré môže neveriacich ľudí zaujať a osloviť. Sú však aj veci, ktoré im v tom bránia a tými sú asi najviac náboženská hantírka a strach. To keď ľudia počujú a zbadajú, tak obracajú oči alebo sa smejú.

Hrávaš aj na "svetských" koncertoch? Teda nie kresťanských akciách.

Paradoxne k tomu, ako veľmi tu mudrujem, ani nie :)

Ktoré kresťanské kapely sa ti páčia?

Počúvam takmer všetko, tak ťažko povedať. Ale určite sa mi veľmi páči Toby Mac, Audio Adrenaline, Iona, ale aj Mozart. A potom ešte také a to platí hlavne pre slovenské kapely, ktoré robia vlastné pesničky, ktoré sú tak chytľavé, že si ich vieš zaspievať aj v električke :)

Čo pre teba znamená viera v Boha?

Viera v Boha znamená pre mňa hlboké neochvejné presvedčenie, že Boh je, kto on je, čo urobil, robí a môže urobiť.

Čo chceš v hudbe dosiahnuť?

To, aby ľudia po jej vypočutí boli tak vnútorne zasiahnutí, že urobia zmenu, ktorá najviac bolí.

O čom je text piesne "Úplne obyčajní ľudia", ktorú si poslal? Čo ťa motivovalo k tejto téme?

O tom, že sme úplne obyčajní ľudia, ale máme neobyčajného Boha. Jedného Boha, jedného Kráľa a teda aj jednu vieru. O tom, že spolu „úzkou cestou“ ideme za ním, ako tí, čo sa majú radi, ruka v ruke, ak niekto spadne, niekto iný mu pomôže vstať... Napísal som ju, pretože túžim po tom aby Cirkev bola jednotná, pretože taký bol pôvodný Boží zámer s jeho ľuďmi. Nuž a preto aj v piesni spievajú viacerí sólisti – Viliam Šándor, Miška Krajčovičová – ako vyjadrenie jednoty, o ktorej sa spieva.

Myslíš si, že kresťanská scéna zaostáva v kvalite za profánnou (svetskou)?

Podľa toho, čo je myslené pod slovom kvalita. Ak je to kvalita obsahu ako celku, teda aký dojem, vplyv, pôsobenie zanechá hudba na poslucháčoch, tak určite nie. Ak ale myslíš kvalitou úroveň prevedenia hudby a textu, tak aspoň v našich zemepisných šírkach žiaľ áno. Toto ale úzko súvisí s peniazmi, aj keď to možno trápne znie, ale je to fakt. Ak totiž hudobník dostane za svoju tvorbu dobre zaplatené, má dosť času sa jej venovať a to prináša cvik a zákonite vyššiu kvalitu, nehovoriac o technických možnostiach. U nás však máme malinký trh a na ňom ešte menej kresťanov, takže je to skôr ochotnícka práca :)

Myslíš si, že existuje hranica, nazvime to „morálky“, ktorú muzikant – kresťan nesmie prekročiť?

Jasné hranice sú stanovené v Písme, v Biblii, to je level platný pre každého, či je muzikant alebo nie. Potom sú tu ale mnohé oblasti a situácie, ktoré sú „šedou zónou“, niektoré veci sú pre niekoho ok a pre iného nie. Alebo sú neutrálne sami o sebe, ale niekoho môžu viesť do hriechu. Myslím si, že tu platí pravidlo - čim je človek viac na očiach (a to muzikanti sú), tým by mal byť väčším vzorom, teda mal by mať hranice prísnejšie. Problém je, že umelci majú vo všeobecnosti takú náturu, ktorá má sklony k intenzívnym zážitkom, nezávislosti, často krát k pýche, keďže ich ľudia obdivujú a preto vidíme, že niekedy to nezvládajú.

Ako si predstavuješ nebo? Tešíš sa tam?

Jasné, že sa teším! :) Viem, že si ho nedokážem predstaviť, ale keď mi niekedy uletí fantázia, tak si ho predstavujem, ako miesto plné krásnej prírody, farieb, šťastia a zároveň pokoja. Ale aj pohybu a kreativity, objavovania nových svetov! A aj činnosti a zodpovednosti. Ale hlavne miesto plné láskavých vzťahov, rozhovorov...Ak je táto zem poznačená pádom a hriechom taká nádherná, tak o čo krajšie to bude tam, kde nebude žiadne porušenie!

Kde vás môžu vidieť a počuť vaši fanúšikovia v blízkej budúcnosti?

V najbližšej dobe neplánujem žiadne koncerty, takže najskôr asi len na Rádiu 7 :), alebo aj na www.erikstupka.sk

Ďakujeme za rozhovor.

Rozhovor nie je upravovaný, je presným prepisom odpovedí kapely.
Za gramatickú správnosť zodpovedá samotná kapela alebo interpret.