205. kolo (ďalšie kolo 20.09.2010)
Vitajte po v ďalšom kole GosAmKy. Máme 1 novinku - JOLANU VAVŘINOVÚ a vypadáva zbor FREĎÁCI zo Skalice, ktorí od vás dostali najmenej hlasov. V ďalšom kole sa stretneme o 2 týždne 20.09.2010.

ROZHOVOR s kapelou MORPH

Morph.jpg
Stručne pár vetami predstav vašu kapelu (odkiaľ ste, aký štýl hráte, zostava kapely ...).

Noo, MORPH je skôr one man projekt (s prizvanými hosťami) ako kapela. Ten "one man" sa volám Marek Stupka, tzn. ten týpek čo toto píše. Hostia sa plánovane rôznia, asi podľa momentálne kto ako môže, má chuť, atď.

Koľko koncertov ste už odohrali?

Koncerty zatiaľ neboli žiadne. Kapelka je pomerne nová, vznikla len na prelome rokov 09/10. Mal byť zatiaľ jeden plnohodnotný koncert v DK Ružinov v apríli 2010, žiaľ nepodarilo sa ho zorganizovať - bol som vtedy mimo krajinu a keďže termín koncertu vychádzal ihneď po mojom návrate, niektoré veci som nestíhal zmanažovať, čo malo za následok, že niektorí ľudia boli ready, niektorí zas len teoreticky, no a 2-3 kľúčoví úplne vypadli. To v praxi znamená, že sa ďalej chystá menej náročnejší koncert, bez video DJ, skôr niečo na štýl semi-unplugged, v detskom domove.

Aké nahrávky si doteraz urobil?

Demo nahrávky sa robia v mojom domácom štúdiu. To čo počujete teraz na Gosamke je demo verzia, čím sa zároveň ospravedlňujem za zníženú kvalitu záznamu - chýba mi jeden skill v Cubase, ktorý by umožnil vyflusnúť skladbu s 47 aduio a MIDI trackmi do VAWu v plnej kvalite...

Prečo hráš práve kresťanskú hudbu?

Pretože má zmysel.

Myslíš si, že kresťanská kapela musí mať kresťansky orientované texty?

Explicitne nemusí. Ale mala by mať aspoň mimoverbálnu rovinu, v ktorej komunikuje good news.

Čo tvorí základ tvojich textov? O čom najradšej spievaš?

Základ textov? Podľa mňa, najkrajšie sú jednoduché, priamočiare texty o jednoduchej, priamočiarej a v praxi žitej viere.

O čom je text piesne, ktorú si poslal? Čo ťa motivovalo práve k tejto téme?

Očakávanie na Boha je téma fakt skvelá na pokoru. Celé je to o uvedomení si, že existujú hranice ľudského snaženia a ambícií, za ktoré sa jednoducho nedá ísť ani pri najvyššom výkone. My v 2010 už moc nemáme radi hranice - s EU zmizli hraničné kontroly, s internetom miznú hranice globálneho obchodu a know-how, atď. Ak však narazím na svoje osobné limity, to potom vedie k sebareflexii a uznaniu, že existuje Niekto ďaleko väčší a "výkonnejší", kto riadi celý náš a môj svet, kto ak jednoducho nepovie "Teraz už môžeš ísť ďalej, za hranicu.", tak ja jednoducho musím v pokore čakať...

Keby si dostal 3 ponuky – viesť chvály, účinkovať na kresťanskom festivale a účinkovať na “svetskom” festivale, ktorá z týchto ponúk by bola pre teba najlákavejšia? Čo vnímaš ako plusy a mínusy každej z týchto troch typov akcií?

Asi tá tretia alternatíva. Plusom komerčného festivalu je jednoznačne možnosť prezentovať Niche Market ako gospel hudbu na plne verejnom fóre. Mínusom je samozrejme, že účinkuješ na doskách, kde ti „nerozumejú tvoj jazyk“, a kde chýbajú ľudia prikyvujúci na tvoje hodnoty. To môže viesť k obavám, ale v konečnom dôsledku aj k pokore a k robeniu hudby, ktorá má fakt čo povedať.

Videl si v poslednom čase videoklip – slovenský alebo zahraničný – ktorý ťa zaujal?

Zaujalo ma, ako rieši svoju videoexpresiu Rytmus. Tento vcelku nadupane pôsobiaci chlapík určite nie je moja srdcovka, ale ku skladbe (tuším) s názvom "Král" vyprodukoval - vraj zatiaľ najdrahší slovenský - videoklip, kde rapuje na starej stoličke a pod. na pozadí zdemolovanej Bratislavy. Klip samozrejme v prvom rade zdôrazňuje Rytmusovo ponímanie samého seba ako hlavného slovenského oligarchu, keď už nie v oblasti financií, tak aspoň v oblasti hip-hop a rap, na čom v podstate postavil celú svoju kariéru a na čo mu veľmi kladne reagujú ľudia s podobnými pomerne prízemnými ambíciami. Klip má však istú hĺbku v tom, že Rytmus sa nebojí kritizovať samotné hodnoty svojich fanúšikov, paradoxne práve tie, ktoré ho vyniesli na momentálny vrchol našej hip-hop scény. Ide o naše klasické slovenské neduhy ako potreba byť všade prvý, vyťahovať sa s tým čo mám pred ostatnými, závisť keď niekto má viac ako ja, a pod. keď teda zoberieme kontext veci, na ktorú je postavený, klip až zarážajúco podčiarkuje odsúdenie práve tých hodnôt, ktoré nepriamo sám propaguje. Ako som už spomenul, Rytmus a ostatní hustí chlapíci v tunigovaných driftujúcich autách s náušničkami a vyzývavým výrazom nie je zrovna moja krvná skupina, ale toto ma fakt zaujalo. Paradox hudobne hustého, verejného odsúdenia vlastných hodnôt, ktorý komerčne boduje... To pre mňa znamená v podstate len jediné, a síce, že klasické a často odsudzované hodnoty jednoduchého kresťanstva, ktoré učil Ježiš a ktoré sú zaznamenané v Biblii, je minimálne rovnako odvážne - a určite ďaleko viac potrebné - bez kompromisov vyjadrovať v našich amatérskych on-the-side hudobných počinoch, ktoré budú síce zákonite menej nadupané a plánovane nekomerčné, ale o to rýdzejšie a hodnotnejšie.

Má podľa teba šancu kresťanská kapela osloviť neveriacich ľudí? Ak áno, ako?

Určite. 100%. Najlepšie tým, že bude sama sebou, no a potom tým, že sama o sebe bude mať niečo, čo je pre iných zaujímavé, kvalitné a nenudné.

Čo pre teba znamená viera v Boha?

Jednoduchú, až detskú dôveru, že je niekto väčší nad naše ambície, naše materiálne snaženia, našu zakomplexovanosť, našu malomeštiackosť, našu snahu dokázovať susedom, že na to máme, našu až bezmedznú prináležitosť k skupine, naše uctievanie sliných značiek, naše zbožňovanie "aury" okolo ľudí, čo k nám zavítajú zo západu, našu slovanskú poddajnosť a nazdravú loajalitu k momentálnemu systému ... no a že ten Niekto má moc toto všetko v nás zmeniť skrze lásku.

Čo chceš v hudbe dosiahnuť?

Nechcem v hudbe nič dosiahnuť. Ambície si nechávam na biznis. Hudba je len prostriedok, akým sa vyjadrujem a akým sa snažím komunikovať svoju vieru v Boha a zároveň povzbudiť ľudí aj seba, aby v Neho verili tiež.

Ktoré kresťanské kapely sa ti páčia?

Audio Adrenaline, Mutemath, Salvador, Koinonia, Yoshiko Kishino, U2...

Kde ťa môžu vidieť a počuť fanúšikovia v blízkej budúcnosti?

Dúfam, že sa podarí zorganizovať ten koncert v detskom domove v BA. Presné miesto a čas bude včas v obehu - aj na stránke www.fxodyssey.net/morph

Ďakujeme za rozhovor.

Rozhovor nie je upravovaný, je presným prepisom odpovedí kapely.
Za gramatickú správnosť zodpovedá samotná kapela alebo interpret.