196. kolo (ďalšie kolo 29.03.2010)
Vitajte v ďalšom kole GosAmKy. Máme 1 novinku - NEW PROJECT a vypadáva KUŠA, ktorému ste nevenovali ani jediný bodík... V ďalšom kole sa stretneme o 3 týždne 29.03.2010.

ROZHOVOR s kapelou NEW PROJECT

NewProject2.jpg
Zdravím New Project. Obzrime sa trochu za rokom 2009, aký bol? Čo vám dal a čo vzal?

Už približne dva roky sa stretávame v takejto zostave, takže rok 2009 bol pre nás takým stabilným a povedala by som zohratým. Dobre sa poznáme, radi sa stretávame, hlavne nás baví, čo robíme a veríme, že je to z nás aj cítiť Rok 2009 nám dal aj nového „člena-nečlena“ v podobe kňaza Janka Holubčíka, kt.nás povzbudzuje a podporuje po duchovnej stránke. Vzal nám akurát tak rok z našej mladosti, ale so stratou mladosti prichádza zrelosť, takže zobraté nám nebolo nič.

Keby ste dostali 3 ponuky – viesť chvály, účinkovať na kresťanskom festivale a účinkovať na “svetskom” festivale, ktorá z týchto ponúk by bola pre vás najlákavejšia? Čo vnímate ako plusy a mínusy každej z týchto troch typov akcií?

Lákavé sú pre nás skôr festivaly. Účinkovali sme aj na kresťanských a aj na „svetských“. Svojim spôsobom prejavu, rôznorodosťou našich piesní, textami a radosťou, ktorá z nás verím vyžaruje, dokážeme osloviť aj „svetského“ diváka, či poslucháča. Naše vlastné piesne sú zmesou rôznych štýlov a každý si príde, ako sa vraví na to svoje. Plusom chvál je, že sú vnímané možno ako hlbšie prežívanie a vyjadrenie viery a toho, čo kresťan cíti a prežíva. Nás však napĺňa skôr festivalová forma, ktorou chceme vyjadriť to isté, ako vyjadrujú chvály, len „naším“ spôsobom. Plusom kresťanských festivalov možno je, že nás pozná viac ľudí, ale naopak pri tých „svetských“ festivaloch je plusom možnosť osloviť aj tých „druhých“. Mínusy tieto ponuky nemajú, chcú vyjadriť jednu a tú istú podstatnú vec!

Aký je rozdiel medzi koncertom zboru a kapely, zloženej povedzme zo 4 členov?

Určite čím je menej členov v kapele, tým je to menej náročné na celkovú organizáciu. Začnúc pri zladení termínu na spoločnú skúšku, samotnou dopravou na akciu. V neposlednom rade je väčšie a netradičné zloženie kapely náročnejšie na nazvučenie. Ale pri dobrej vôli sa dá zvládnuť všetko. Sme toho príkladom. :)

Aká je vaša rada pre mladého človeka, bojujúceho s hriechom? Môže to byť drogová závislosť, alkohol, sebaukájanie či iné bežné problémy...

Pri akomkoľvek probléme, nielen závislosti, je dôležitá komunikácia. Keď už nie s Bohom, určite s blízkym človekom. Sám je človek bezradný, aj keď má možno pocit, že to zvládne, a že má všetko pod kontrolou. Dôležití sme však aj my! V tomto uponáhľanom svete sa stávame žiaľ nevšímavejšímí. Sedíme v akomsi vlaku, ktorý nás niekam rýchlo vezie a nevieme z neho akosi vystúpiť. Naša ľahostajnosť môže takéhoto človeka utvrdiť v tom, že nikomu na ňom nezáleží. Takže moja rada, aj keď je to ťažké, znie: „Zastaviť sa, viac si všímať moje okolie, mať otvorené srdce a byť ochotní načúvať...“

Ako by ste postupovali (a možno sa vám to už stalo), ak člen kapely zakolíše vo viere, proste ak má obdobie pádov?

Každý z nás má obdobie, kedy ma krízu vo viere a potrebuje sa s tým istú dobu vysporiadať sám. Myslím, že to k životu patrí, lebo žiť život vo viere je náročný. Ale väčšina si po čase uvedomí, že bez viery je to ešte ťažšie a nájde správnu cestu. Tomu, kto tú správnu cestu nemohol nájsť späť najlepšie pomôže kňaz, a preto som rada že je medzi nami už spomínaný Janko.

Myslíte si, že existuje hranica, nazvime to „morálky“, ktorú muzikant – kresťan nesmie prekročiť?

Je to o celkovom vystupovaní muzikanta – kresťana na verejnosti, nielen na pódiu. Treba žiť „morálne“ aj mimo pódia, lebo len vtedy Vám ľudia uveria, že to, o čom spievate myslíte naozaj vážne.

Čo robíte, keď vás láka hriech?

Hľadám rozhovor – či už s Bohom, alebo blízkou osobou.

Ako si predstavujete nebo? Tešíte sa tam?

Nebo si predstavujem ako miesto bez starostí. Miesto, kde ma už nič nebude trápiť a budem štastná. ... takže sa tam teším (len si to musím ešte zaslúžiť)

Kde vás môžu vidieť a počuť vaši fanúšikovia v blízkej budúcnosti?

Nedávno sme boli v relácii Poltón klub na TV LUX. Takže najbližšie nás môžete vidieť v reprízach tejto relácie, alebo si Poltón klub môžete pozrieť aj v archíve na stránke TV LUX. Naživo nás môžete počuť na omši u Saleziánov v Žiline na Veľkú noc. Radi sprevádzame na omšiach aj krásne udalosti ako sú krsty a svadby, kde si nás pozývajú naši „najskalnejší fanúšikovia". Verím, že v dohľadnej dobe sa nám podarí vydať aj naše prvé CD, na ktorom by sme chceli prezentovať vlastnú tvorbu. Tak držte palce a modlite sa za nás. Aj my to potrebujeme. Za New Project Zuzana Hubočanová (speváčka – alt).

Ďakujeme za rozhovor.

Rozhovor nie je upravovaný, je presným prepisom odpovedí kapely.
Za gramatickú správnosť zodpovedá samotná kapela alebo interpret.