192. kolo (ďalšie kolo 25.01.2010)
Vitajte v ďalšom kole GosAmKy. Máme 1 novinku, je to KUŠA, ktorý prichádza s vianočnou piesňou. Vypadáva SIMONA MARTAUSOVÁ, pretože prekročila limit 10 kôl. V ďalšom kole sa stretneme 25.01.2010.

ROZHOVOR s KUŠOM

Kusa.jpg
Zdravím ťa Kuša. Aký bol pre teba rok 2009?

Serus bratmm! Som vďačný za posledný rok. Čo sa muziky týka: teší ma, že konečne sa to z Božej milosti rozhýbalo aj s vystúpeniami. Najradšej zo všetkých spomínam na Campfest, kde sme dali spoločnú show s Tamtenom (alias Žofré de Pejrakom), Romim ďalším bratom a sestrou. Iste nás ešte v podobnej zostave uvidíte.

Pripomeňme čitateľom, že naposledy si bol v GosAmKe v zoskupení „Vymytí“. Prečo tentoraz sólovo, ale pritom stále s Ludy?

Projekt Vymytí je žiaľ asi už minulosťou. Môj bráško Romi Klein sa nestíha toľko hip-hopu venovať kvôli viacerým iným službám a projektom. Bolo to na neho priveľa, robota stagnovala. Tak nám neostalo iné, než aby som to zobral sólo a Romiho odbremenil tým, že časť jeho práce dávam riešiť iným ľudom. Čiže ak toto práve číta nejaký voľný šikovný kresťanský DJ, nech sa nám hlási na mail, ktorý uvádzam na konci rozhovoru :) Ďalšie dôvody boli, že som chcel mať pestrejší výber hudby od viacerých producentov a že neviem, ako dlho ešte ostanem v Košiciach. Ale naďalej s Romim spolupracujeme: všetky väčšie vystúpenia sme doteraz odohrali spolu, aj väčšina podmazov na mojom albume bude od neho. Alebo v tejto poslednej skladbe napr. nahrával dodatočné vokály speváčky. Neviem, čo by som si doteraz bez neho počal. Keď som dostal nápad spraviť nový vianočný track, hneď mi bolo jasné, že znova oslovím na spoluprácu Ludy. Nielen kvôli kontinuite z vlaňajška. Myslím, že na tento typ trackov je stvorená.

Čiže pokračovanie piesnie „Šťastné a veselé“ už bola len tvoja úloha?

Kdeže! Môj bol text, rap a základná predstava o podmaze, ale ten vyrobil a naaranžoval chalan zo Zvolena, ktorý si hovorí Kynetik. Mimochodom, nie je veriaci kresťan. Rovnako ako Gibon, v ktorého štúdiu som nahrával a ktorý pieseň mixoval a mastroval.

Pripravuješ aj sólový album? Kedy uzrie svetlo sveta?

Áno. Mal by vyjsť na jar 2010.

Čo tvorí základ tvojich textov, ktorú tému máš najradšej?

Mám rozličné témy a ktorú mám najradšej, to závisí od nálady. Pri tom „základe textov“ si možno chcel počuť niečo ako vzťah s Bohom či úmysel priviesť ľudí ku Kristovi... To sú podľa viery iste tie najpodstatnejšie veci v živote. Ale úprimne, keď píšem texty, nemávam väčšinou vedome a plánovane takéto motívy. Skladám a nahrávam rap, lebo ma to baví. A pretože chcem robiť vo voľnom čase aj niečo tvorivé a aspoň trocha užitočné a zmysluplné. Texty sú o tom, čo sa v návale kreativity naskytne a neskôr vykryštalizuje. Ale to samozrejme neznamená, že aj takto vzniknuté výtvory si Pán Boh nemôže použiť na svoju slávu.

Pri kapelách tohto štýlu mi to stále vŕta v hlave a pýtal som sa to už aj Adrema – ako si pamätáte tie dlhočizné texty?

Čo ti k tomu poviem? Je to naša zábava, naša danosť a náš „job“ . Ja zas obdivujem vás hudobníkov v užšom slova zmysle, ako šikovne viete hrať a spievať.

Ako často sa venuješ hudbe? Aké hudobné nastroje ovládaš?

Ako školáčik som chodil tri a pol roka na klavír. Dnes rodičom vyčítam, prečo ma nenútili ďalej. Ale aspoň som si odtiaľ odniesol nejaké malé základy hudobnej teórie, pár pojmov... Bol by som ešte schopný jednoduché pesničky tak kostrbato zahrať na gitare a koncovej píšťale a sprievod na basgitare, ale žiadna sláva. S rapom je to samozrejme iná káva. Venujem sa mu v závislosti od okolností, v poslednej dobe dosť.

Čo robíš, keď ťa láka hriech? Ako bojuješ voči pokušeniam?

Snažím sa bojovať vôľou a modlitbou. Najsprávnejší prístup by zrejme malo byť okrem modlitby aktívne zameranie sa na Boha, vyznanie hriechov vo svätej spovedi a prosba o dary Ducha, hlavne o dar lásky a ochoty do služby a potom konanie skutkov pravej lásky k blížnym. „Kde je láska opravdivá, tam Boh prebýva.“ A kde prebýva Boh, tam asi diabol šancu nemá. Vďaka za podnetnú otázku, teraz si mi celkom vstúpil do svedomia :) Pokušenia sa nájdu snáď denne, najrôznejšie.

Kuša, ako by si postupoval, ak člen kapely zakolíše vo viere, proste ak má dlhšie obdobie pádov? Myslíš si, že existuje hranica - nazvime to „morálky“, ktorú muzikant – kresťan nesmie prekročiť?

Čiastočne som už odpovedal vyššie - keď som uviedol, že spolupracujem pri tvorbe aj s neveriacimi ľuďmi z hip-hop subkultúry, ktorých štýl života podľa našej viery (aj rozumu) veru v mnohom nie je ok. Ale aj tak sa môžem od nich aj všeličomu dobrému učiť, a nielen v hudbe. Neostáva mi asi iné, než snažiť sa ísť dobrým príkladom, neodstrašiť ich od života s Bohom odsudzovaním a modliť sa za nich. V určitej miere spolupráce s nimi nevidím principiálny problém. Ba môže to byť aj formou evanjelizácie. Čiže toto budú skôr otázky pre kresťanské kapely. A tie otázky nie sú jednoduché. Ďakujem Bohu, že ich zatiaľ nemusím riešiť.

Pri „hodnotení zlepšenia člena kapely“ si však človek zrejme musí dať pozor, aby „nehľadal smietku v oku svojho brata, kým vo svojom má brvno“. Ako sa tomu dá predísť?

Nuž, asi jedine tým, že si dá pozor, aby pritom „nehľadal smietku v oku svojho brata, kým vo svojom má brvno“ :) S Božou pomocou.

Ktoré slovenské kapely sa ti páčia?

Hlavne hip-hop, ale také teraz naschvál menovať nebudem :) Zo svetských slovenských mám rád napr. Jara Filipa, starší Elán, Hex, Riša Mullera, Pala Hammela, Komajotu, Mira Žbirku... Pressburger Klezmer Band... A tiež rôzne recesitickejšie ako Bez ladu a skladu, Puding pani Elvisovej, Vidiek, Chiki Liki Tu-a, Helenine oči, Lojzo :) aj niektoré od Horkýže slíže a Karpiny, Davovej psychózy, Živých kvetov... a všeličo iné. Viem, mnohé z toho z toho nie sú práve umelecký výkvet našej tvorby. Veľmi si vážim aj virtuózov ako Marián Varga, Martin Valihora, Oskar Rózsa atď., ale nikdy som si ich nejako extra nešiel. Pravdupovediac, častejšie počúvam hudbu nekresťanskú a zahraničnú. Ale z našej kresťanskej scény sa mi páčia rôzne žánre a mená: Timothy, Stanley a Kapucíni, Christallinus (u nich veľmi oceňujem pestrosť a živosť), S2G Band... Na poslednom Lumene ma očarili Praise and Blues-ship Band. Rád občas podpichujem, ako aj v tejto najnovšej skladbe :) Ale v skutočnosti ozaj fandím Adremovi a celkovo Regimentu. Chalani sú mladá krv, pritom do toho idú veľmi cieľavedome a zodpovedne. Snáď to aj ďaleko dotiahnu.

Pozvi nás na svoje koncerty a svoj web a prezraď nám plány do roku 2010.

Ďalšie koncerty zatiaľ nie sú isté žiadne, takže práve naopak: na moje koncerty ma musíte pozvať VY! :) Ozvite sa na johankina.kusa (zavinac) gmail (bodka) com keby niečo. Čekujte magazín www.inverse.sk , tam sa objavia časom predochutnávky a aj celý album tam bude voľne stiahnuteľný. Už teraz si tam môžete stiahnuť naše doterajšie skladby. A tiež skvelé skladby od Tamtena, prečítať aj recenzie na rôzne metalové a punkové albumy či recenzie na filmy z pohľadu kresťana. Moje weby sú www.myspace.com/kusarap a www.bandzone.cz/kusa. Počas 2010 je okrem sólo albumu v štádiu plánovania aj jeden kolektívny projekt, ale o tom je zatiaľ predčasné hovoriť. A ešte, že tento rok začnem chodiť do posilky pravidelne, lebo správny gangsta rappa predsa musí byť nabúchaný. (Teda akože zajtra... zajtra už vážne začínam cvičiť!) Záverom chcem všetkým popriať radostného Deda Mráza, pozdravujem totku Hermínu z Jedľových Kostolian a z výkladu si vyberám cukrovinky Čierny princ. To je pre všetok dnesko, junáci a junáčky. Soi more, láska z vesmírnych korábov a pozitívna energia Chucka Norrisa nech vás sprevádzajú!

Ďakujeme za rozhovor.

Rozhovor nie je upravovaný, je presným prepisom odpovedí kapely.
Za gramatickú správnosť zodpovedá samotná kapela alebo interpret.