188. kolo (ďalšie kolo 16.11.2009)
Vitajte v ďalšom kole GosAmKy. Máme 1 novinku, je to skupina GOOD LIGHTS. Vypadáva kapela ÚZKA CESTA, pretože prekročila limit 10 kôl. V ďalšom kole sa stretneme 16.11.2009.

ROZHOVOR s kapelou GOOD LIGHTS

GoodLights.jpg
Stručne pár vetami predstav vašu kapelu (odkiaľ ste, aký štýl hráte, zostava kapely ...).

Sme traja mladí chalani. Hudba, Boh a priateľstvo sa stali spoločnými znakmi nášho dospievania. Spoločné chvíle strávené na chate, či pri ohni, boli vždy plné dobrej zábavy a dobrej muziky. A tak netrvalo dlho a rozhodli sme sa hrávať spolu. Napriek tomu, že pochádzame z Liptova a z Turca, mali sme túžbu robiť niečo spolu, a tak sme sa v roku 2006 rozhodli pre kapelu - Go(o)d Lights. Dnes už hrávame prevažne vlastné piesne, hlavými skladateľmi sú Michal Ševčík a Václav Papež. Tretí člen - Jaro Kapitán je najmä technickým článkom kapely. Hrávame a skladáme štýl piesní "našeho mládí" - t.j. folk-gospelová hudba.

Koľko koncertov ste už odohrali?

Odohrali sme už niekoľko koncertov, každý rok sú to asi 3-4 vystúpenia. Mali sme možnosť vystúpiť aj na niekoľkých kresťanských hudobných festivaloch, ale rôzne okolnosti nám v tom vždy zabránili. Je to však čoraz náročnejšie, nakoľko každý pochádzame z iného mesta,každý študuje a nie je veľa času na cvičenie.

Ktoré z koncertov vám najviac utkveli v pamäti?

Jednoznačne to bol najmä náš prvý "koncert", alebo skôr vystúpenie, kedy sme sa predstavili po prvý raz. Bolo to v júli 2006 na Kongrese mládeže v Manínskej Tiesňave. Dnes si z toho už pamätáme najmä tú atmosféru a dojmy, ktoré boli a sú nezabudnuteľné :) Odhliadnuc od našej vtedajšej hudobnej kvality, alebo prezentačnej úrovne, mnoho ľudí na to so širokým úsmevom spomína dodnes. Našťastie, odvtedy sme urobili obrovský krok vpred.

Aké nahrávky ste doteraz urobili?

Koncom leta 2006 vzniklo naše vôbec prvé CD, ktoré sme nahrávali asi 2 dni :) Bol to veľmi príjemný začiatok. Album dostal prozaický názov Genesis. Rok a pol na to, v pribehu leta a zimy 2008 vznikol druhý album - Križovatky života. V oboch sa odráža kus našho ja, či už po umeleckej, hudobnej, alebo osobnostnej stránke. Niekedy keď počúvam nahrávky z prvého a následne z druhého albumu, hovorím si: Ako je možné, že je v tom taký obrovský rozdiel? Keď to tak hodnotím, uvedomujem si, že Bohu patrí veľká vďaka za to, čo sa udialo v priebehu tých niekoľkých rokov, ktoré máme za sebou.

Ktoré piesne sú poslucháčmi na koncertoch najviac žiadané?

Všimli sme si, že ľudia majú veľmi radi piesne, ktoré sú rytmické, chytľavé a možno trochu zábavné - pre to mi napadajú piesne Moja krajina, Žalm 146 a Hups. Na druhej strane, mnoho ľudí veľmi obľubuje melancholické, melodické piesne ako Svadobná, Rozprávka o rytierovi a Večerná, snáď pre posolstvo, ktoré tieto piesne nesú.

Prečo hráte práve kresťanskú hudbu?

Sme veriaci ľudia a Boh je súčasťou nášho života. Som presvedčený o tom, že Boh nám dáva dary - aj dar hudby na to, aby sme ho rozvýjali a využívali pre Jeho oslavu. Preto skladáme piesňe o tom, čo nás napĺňa, čím žijeme a v tom všetkom sa určitým spôsobom odráža Boh. Preto výber kresťanských piesní a hudby je pre mňa skôr samozrejmosťou, ako náhodným výberom. Robíme jednoducho hudbu, ktorá vychádza z nás a ktorá nás napĺňa.

Myslíte si, že kresťanská kapela musí mať kresťansky orientované texty?

Myslím si, že jednoznačne. I keď sem - tam sa aj nám "pritrafí" pieseň, ktorá nemá vyslovene kresťanský text - nie je tam priamo spomenutý Boh, ale i tak som presvedčený o tom, že kresťanskú kapelu robí kresťanskou práve text piesní. V textoch sa odrážajú myšlienky autora. Nevravím, ak dve-tri piesne počas koncertu sú "o živote", či "láske", tak ok, ale nesmú byť dominantou koncertu, a ústrednou myšlienkou, ktorú chce kapela odovzdať. Preto ma dosť osobne trápi, keď majú mnohí ľudia radi našu pieseň Moja krajina (dokonca aj do jedného nemenovaného kresťanského rádia si z nášho CD vybrali práve túto pieseň), pričom práve v tejto piesni nie je ani zmienka o Bohu. A ak má táto pieseň reprezentovať to, čo chce naša kapela povedať, tak s tým nemôžem súhlasiť.

Čo tvorí základ vašich textov? O čom najradšej spievate?

Výber tém o ktorých spievame je celkom prirodzený. Spievame o živote, o prírode, o láske, o Bohu, o problémoch, o vzťahoch... proste o všetkom, čím akurát prechádzame a čím žijeme. A myslím si, že o tom má byť hudba. Autor do textu vkladá kus svojho vlastného ja, a ak sa mu to podarí, tak sa to odrazí na hodnote "diela".

Má podľa vás šancu kresťanská kapela osloviť neveriacich ľudí? Ak áno, ako?

To je ťažká otázka. Každý sme totiž "citliví" na niečo iné. Samozrejme, hudba má silu osloviť, ale musí to byť hudba, ktorej rozumiem a ktorú mám rád. Preto preferujem myšlienku domácej kresťanskej scény, s variabilitou žánrov z ktorých si i neveriaci človek môže vybrať a dokáže oceniť kvalitu. Ale opäť platí - hudba ako taká - žáner vás môže osloviť, ale samotné posolstvo a myšlienka sa skrýva v texte. A posolstvo kresťanskej hudby sa nemení.

Hrávate aj na "svetských" koncertoch? Teda nie kresťanských akciách.

Bolo to jednou z myšlienok, ktorú sme chceli zrealizovať formou projektu, ktorý žiaľ nevyšiel. Aj keď, pár krát sa hralo v sociálnych zariadeniach ( krízové centrum, domov sociálnych služieb). Ale koncert so zámerom osloviť priamo „neveriacich“ sme nerealizovali.

Čo pre vás znamená viera v Boha?

Prirodzená potreba človeka je v niečo veriť, takže je to asi naplnenie prirodzeného hladu po spiritualite.Je to časťou životného štýlu, ktorá vzbudzuje otázky a posúva bytie vyššie, ako len na uspokojenie biologických potrieb.

Čo chcete v hudbe dosiahnuť?

Čo najmenej falošných tónov, čo najviac radosti a čo najväčšiu hĺbku.Ale najviac to, aby boli oslovení poslucháči.Chceme byť prostriedkom, nie východiskom.

Ktoré kresťanské kapely sa vám páčia?

Nemáme vyhradený názor

Kde vás môžu vidieť a počuť vaši fanúšikovia v blízkej budúcnosti?

Najbližšie pravdepodobne v Púchove, 21.12, počas benefičného koncertu na miestnom gymnáziu.

Ďakujeme za rozhovor.

Rozhovor nie je upravovaný, je presným prepisom odpovedí kapely.
Za gramatickú správnosť zodpovedá samotná kapela alebo interpret.