186. kolo (ďalšie kolo 12.10.2009)
Vitajte v ďalšom kole GosAmKy. Máme 1 novinku, je to NOVÁ PIESEŇ. Vypadáva SOREN, ktorá dostala najmenej vašich hlasov. V ďalšom kole sa stretneme 12.10.2009.

ROZHOVOR s kapelou NEW PROJECT

NewProject.jpg
Stručne pár vetami predstav vašu kapelu (odkiaľ ste, aký štýl hráte, zostava kapely ...).

Naša formácia New Project by sa dala stručne charakterizovať ako cielene-náhodné zoskupenie, ktoré začalo svoju činnosť v roku 2004 v náväznosti na pôsobenie v zbore Butterfly, z ktorého väčšina členov vyšla. Takmer všetci členovia sú pôvodom zo Žiliny, hoci mnoho z nich má svoje pôsobisko mimo tohto mesta. Celkovo nás je 12 spevákov (rozdelených na 4-6 hlasov podľa potreby :) a 5 členov kapely ( klávesy, bicie, basgitara, eletrická gitara, elektroakustická gitara). Náš štýl vychádza jednoznačne z gospelu, ktorý prezentujeme v jeho rôznych podobách (od popu, folku, cez funk až rock).

Koľko koncertov ste už odohrali?

Celkovo sme odohrali pomerne dosť koncertov v Žiline ako aj v iných mestách. Vidieť ste nás mohli na rôznych festivaloch (Lumen, Verím pane, Pane, zjednoť nás), či miestach pri iných príležitostiach (napr. UPC Bratislava).

Ktoré z koncertov vám najviac utkveli v pamäti?

Ťažko povedať, ktorý.....jednoznačne má každý z nich svoje nezabudnuteľné a nenahraditeľné miesto v našej histórii...ale osobne by som veľmi pozitívne hodnotil Verím Pane 2008.

Aké nahrávky ste doteraz urobili?

Vzhľadom na to, že väčšina členov vyšla zo zboru Butterfly, ktorý nahral dve CD, tak to považujeme za viac-menej naše prvé nahrávky. Okrem toho sme nahrávali s Rišom Čanákym 4 skladby na kompiláciu pod názvom „Pozdvihni svoj hlas“ spolu s ďalšími dvomi formáciami. Momentálne nahrávame svoje demo a na jeseň chystáme svoje „originál“ prvé CD, na ktorom by sa mali nachádzať čisto naše skladby.

Ktoré piesne sú poslucháčmi na koncertoch najviac žiadané?

Musím povedať, že sa stretávame s dobrým ohlasom na svoje vlastné skladby, ktoré sú aj pomerne žiadané na jednotlivých koncertoch či iných príležitostiach, kde hráme. Medzi najžiadanejšie jednoznačne patrí skladba „Všetko v Tebe mám...“.

Prečo hráte práve kresťanskú hudbu?

Je to ideálny spôsob ako vyjadriť svoju vieru a názor na veci s ňou súvisiace :)

Myslíte si, že kresťanská kapela musí mať kresťansky orientované texty?

Podľa môjho názoru nie je nevyhnutné, aby kresťanská hudba podávala jednotlivé „pravdy“ viery doslova „lopatistickým“ spôsobom. Dostačujúce je, ak za textami prítomnosť Boha len cítiť....tak je to aj v mnohých našich skladbách.

Čo tvorí základ vašich textov? O čom najradšej spievate?

Jadro našich textov tvorí osobné výpovede autorov o prežívaní viery, ale aj každodenných radostí či trápení, ktoré život prináša. Viaceré skladby vznikli ako reflexia na prežitú udalosť. Najradšej však spievame o radosti :).

Má podľa vás šancu kresťanská kapela osloviť neveriacich ľudí? Ak áno, ako?

Jednoznačne ÁNO: kvalitnou hudbou, kvalitným spevom, dobrou zborovou úpravou, vhodnými a nenásilnými textami a do istej miery istou úrovňou profesionality.

Hrávate aj na "svetských" koncertoch? Teda nie kresťanských akciách.

Áno, napr. aj nedávno na Žilinskom kultúrnom lete.

Čo pre vás znamená viera v Boha?

Všetko....síce niekedy na to pozabudneme, ale je to tak...

Čo chcete v hudbe dosiahnuť?

Osloviť čo najviac ľudí, nielen veriacich....

Ktoré kresťanské kapely sa vám páčia?

Petra, Delirious, Tretí deň, Oboroh, Atlanta, Vždy@všade, Križiaci, Continental Singers a mnoho mnoho iných...

Kde vás môžu vidieť a počuť vaši fanúšikovia v blízkej budúcnosti?

19/07/2009 o 17,00 v Trstenej – festival Spievame Márii v Trstenej, 26/07/2009 v Námestove Verím Pane (sv. omša o 11,00 a vystúpenie v rámci poobedného bloku o 14,35)...ďalšie info budú čoskoro umiestnené na webe: www.new-project.sk

Ďakujeme za rozhovor.

Rozhovor nie je upravovaný, je presným prepisom odpovedí kapely.
Za gramatickú správnosť zodpovedá samotná kapela alebo interpret.