183. kolo (ďalšie kolo 22.06.2009)
Vitajte v ďalšom kole GosAmKy. Máme 1 novinku, KRÍŽIK a vypadávajú ANDY & PRC, ktorí presiahli limit 10 kôl. V ďalšom kole sa stretneme o 2 týždne 22.06.2009.

ROZHOVOR s KRÍŽIKOM

Krizik.jpg
Stručne sa pár vetami predstav (odkiaľsi, aký štýl hráš,...).

Som z Liptovského Mikuláša a mám rád všetko krásne, čo mi do života dáva Boh. Hrám rôzne štýli. Teda to závisí od toho, čo práve chcem do tej ktorej piesne vložiť.

Ktoré z tvojich vystúpení ti utkveli v pamäti?

Momentálne mi v mysli asi najviac rezonuje to posledné. Bolo to v sobotu, 23.5.2009. Hral som pár piesní na svadbe môjho bratranca. Práve pre neho a jeho novomanželku som zložil pieseň Svadobný deň, ktorú som poslal aj do Gosamky. No a na tej svadbe som novomanželom zahral aj túto ich pieseň. A bolo to veľmi milé, bolo vidieť, že ich to potešilo, tak sa z toho aj ja teším.:.-)

Prečo hráš práve kresťanskú hudbu?

Z plnosti srdca hovoria ústa...teda v tomto prípade z plnosti srdca spievajú ústa..:-)

Myslíš si, že kresťanská kapela musí mať kresťansky orientované texty?

Áno, ale nemusia to byť všetky ich texty. Myslím si totiž, že človek má oslavovať Boha tak, ako mu je to prirodzené, a ako mu je to vlastné. Ak sa práve teším z krásy našich hôr, tak o nich môžem napísať pieseň, ak prežívam niečo krásne, alebo naopak náročné vo svojom živote, tak o tom môžem napísať pieseň, ak je moje srdce práve plné vďačnosti a chvály, tak to Bohu tak zaspievam a zložím mu o tom pieseň. A tak by som mohol pokračovať ďalej, ale chcem tým povedať, že podľa mňa má Boh radosť, ak aj my vieme mať radosť zo všetkého, čo nám dáva...a vieme mu to dať najavo ..napríklad piesňou....Boh nám dáva život, dáva nám prírodu, ľudí, lásku, Seba. a aj vzťahy... chcem Mu spievať o všetkom, a tým mu dať najavo, ako veľmi Ho v tom všetkom milujem

Čo tvorí základ tvojich textov? O čom najradšej spievaš?

Rád spievam o všetkom, čím ku mne hovorí Boh.

Má podľa teba šancu kresťanská kapela osloviť neveriacich ľudí? Ak áno, ako?

Určite áno, ale na to sú potrebné dve veci: Otvorené srdce neveriaceho človeka, a predovšetkým Božia milosť. Samotná kresťanská kapela v tom nemusí zohrávať veľkú úlohu. I keď aj kapela musí byť otvorená, aby sa cez ňu mohol Boh svojou milosťou dotýkať tých otvorených a ochotných sŕdc.

Čo robíš, keď ťa láka hriech? Ako proti nemu bojuješ?

Kdesi som počul, že „rohatý“ nedokáže byť tam, kde niekto chváli Boha. Takže keď ma láka hriech, snažím sa upriamiť svoju myseľ na Neho. Nie vždy sa to podarí, no Boh ma naučil, že je oveľa väčší, ako každá moja slabosť. Každým jedným pádom ma učí byť pokornejším.

Čo pre teba znamená viera v Boha?

Boh je pre mňa ako vzduch. Keby ho nebolo, určite by som sa v tomto svete zadusil.

Čo chceš v hudbe dosiahnuť?

Ťažko povedať, baví ma to, a tak to robím. Ak sa čo len jedna z mojich piesní niekomu páči, mám z toho radosť a vidím, že to má zmysel. Som otvorený všetkému, čo Boh pre mňa vymyslí.

Ktoré kresťanské kapely sa ti páčia?

Rišo Čanaky, Kapucíni, Lamačské chvály, ...

Ďakujeme za rozhovor.

Rozhovor nie je upravovaný, je presným prepisom odpovedí kapely.
Za gramatickú správnosť zodpovedá samotná kapela alebo interpret.