180. kolo (ďalšie kolo 11.05.2009)
Vitajte v ďalšom kole GosAmKy. Vypadáva PETER MILENKY, lebo presiahol limit 10 kôl v súťaži. Dnes máme 1 novinku - SOREN z Košíc. V ďalšom kole sa stretneme o 2 týždne 11.05.2009, ale POZOR, az vo vecernych hodinach.

ROZHOVOR s kapelou SOREN

Soren.jpg
Stručne pár vetami predstav vašu kapelu (odkiaľ ste, aký štýl hráte, zostava kapely ...).

Kapela existuje od septembra minulého roka, i keď spoločne so speváčkou Kami sme v kontakte dlhšie. Vyše roka sme hľadali tých správnych ľudí do kapely a myslím, že sa oplatilo toľko čakať a hľadať :) Takže v podstate terajšia zostava je: Kami - spev, Maroš - husle, Laci - basgitara, Peťo - gitara a Mišo - bicie. V kontakte sme ešte s jednou talentovanou klaviristkou - speváčkou Vierkou. Keďže ona je z Humenného a my z Košíc, uvidíme, či sa nám podarí spoluprácu ďalej rozvinúť. Štýlovo by sme sa neradi niekam zaradzovali, prvé nahrávky vzišli len po 3 mesiacoch spoločného hrania. Určite sa v budúcnosti chceme viac vyvíjať, experimentovať či už v miešaní rôznych hudobných žánrov, ako i hľadania rôznych zvukových možností.

Koľko koncertov ste už odohrali?

S koncertovaním ešte len začíname, kvôli vyššie spomenutému krátkemu obdobiu fungovania kapely. Na toto leto však už máme prichystaných niekoľko koncertov, resp. budeme hrať i na nejakých festivaloch.

Aké nahrávky ste doteraz urobili?

Na prelome minulého roka a tohto sme nahrali naše prvé dve skladby. Obe sú spievané v angličtine, ale máme, resp. chystáme i nejaké skladby v slovenčine.

Prečo hráte práve kresťanskú hudbu?

Cítime potrebu prezentovať Boha prostredníctvom našej hudby. Hudba je jedným z najúžasnejších spôsobov ako vyjadrovať emócie, myšlienky a pocity. Nakoľko viera zohráva významné miesto v živote nás a napĺňa nás optimizmom a radosťou, radi by sme túto radosť posunuli ďalej. Na druhej strane sú niektoré naše skladby melancholické, tak ako nie všetko čo prežívame v živote je vždy len o štastí. Človek si kladie rôzne otázky, tak si ich i my kladieme v textoch.

Myslíte si, že kresťanská kapela musí mať kresťansky orientované texty?

Nie a zároveň áno. Nemyslím, že je podstatné mať každý text o viere. Texty sú o životných situáciach ktoré prežívame, o ľuďoch ktorých stretávame, o pocitoch ktoré sa v nás hromadia .. či už ide o pozitívne, či negatívne veci, vieme že sa to všetko deje vďaka Bohu. Takže On je prítomný vo všetkých textoch, aj keď sa v nich nich nespomína priamo viera. Nájdu sa teda v naších skladbách i čisto kresťanské texty, ale i texty, v ktorých sa človek musí prehrabať a až potom nájde možno i tak trochu "ukryté" kresťanské posolstvo.

Má podľa vás šancu kresťanská kapela osloviť neveriacich ľudí? Ak áno, ako?

Osloviť môže hlavne vďaka samotnej hudbe, ktorá najlepšie odráža pocity. Mňa osobne vždy zaujme ako prvá hudba, až potom sa zameriavam na text. Som rád, že i na Slovensku sa objavujú "kresťanské" kapely rôznych žánrov. Od metalu po rap, je to veľmi dôležité aby si i nazvime to "subkultúry", dokázali nájsť ten svoj žáner a kapely, ktoré by mali i v sebe určité posolstvo. Určite pre neveriacich ľuďí je najlepšie ukázať vieru a snažiť sa ich osloviť nenásilnou formou. Hudba je práve ňou. Radi by sme preto i tu v Košiciach začali pravidelne organizovať koncerty, kde by sa na jednej strane stretávali veriaci ľuďia, ale i nejakým spôsobom sa snažili pritiahnuť mladých, ktorí často nemajú jasno o čom je viera. Vidia v nej len množstvo príkazov, zákazov a často sa s ňou ťažko vedia stotožniť. Niekedy je potrebné približovať Boha i inými spôsobmi.

Hrávate aj na "svetských" koncertoch? Teda nie kresťanských akciách.

V budúcnosti iste chystáme i takéto koncerty, veď ako ináč osloviť ľuďí, ktorí by sa možno nikdy nevybrali na vyslovene "kresťanskú" akciu.

Čo pre vás znamená viera v Boha?

Jednoduchá odpoveď: Cestu, pravdu, život...

Čo chcete v hudbe dosiahnuť?

V prvomrade pravidelne hrať. Možno nejakým spôsobom obohatiť aspoň tunajšiu hudobnú scénu a ak by sme čo i len jedneho človeka dokázali obrátiť na vieru, už by to malo zmysel a niečo by sme dosiahli. A čím viac ľuďí oslovíme, tým to má väčší zmysel. Ináč je hudba pre nás zábavou, radi by sme slobodne tvorili a hrali to čo máme radi.

Ktoré kresťanské kapely sa vám páčia?

V mene kapely spomeniem aspoň niekoľko mien: Tretí deň, Komajota, Credo, Illegal Party či The Elements. Zo zahraničných mien spomeniem aspoň Jars of Clay, Waiting for Steve a potom mnohé ďalšie ...

Ako si predstavuješ nebo? Tešíš sa tam?

Predstaviť si nebo je pre človeka nemožné, ale s istotou viem povedať, že to je miesto, kde vládne pokoj, láska, radosť a kde zneje krásna hudba ! takže iste sa tešíme, veď kto by sa na niečo také a ešte omnoho krajšie netešil .. :)

Ako vyzera skuska vasej kapely?

Žiaľ, ako členovia kapely sme časovo na tom biedne, stretávame sa neraz i len vo dvojiciach, aby sme postupne pracovali na nových skladbách a dotvárali jednotlivé nástroje. A potom keď sa pozbierame všetci, tak si to analyzujeme, prípadne meníme to, čo sa nám nepozdáva a tak vytvárame pevnú formu skladieb, ktorú nacvičujeme. Hlavne je mať dobrú myšlienku a potom i vďaka pomoci z hora sa tie nápady zrealizujú do výslednej podoby.

Kde vás môžu vidieť a počuť vaši fanúšikovia v blízkej budúcnosti?

Určite do leta budeme hrať v domácom prostredí v Košiciach. V lete potom nejaké festivaly, zatiaľ sme sa dohodli s organizátormi Hajdukfestu v Levoči a mali by sme hrať i na Adonai feste v septembri v Košiciach. Viac o koncertoch a nejaké to info o našej kapele môžete nájsť na našej myspace stránke: http://www.myspace.com/whoodhoo1

Ďakujeme za rozhovor.

Rozhovor nie je upravovaný, je presným prepisom odpovedí kapely.
Za gramatickú správnosť zodpovedá samotná kapela alebo interpret.