177. kolo (ďalšie kolo 30.03.2009)
Vitajte v ďalšom kole GosAmKy. Vypadáva MIRO VALOVIČ, pretože prekročil limit 10 kôl, novinkou je kapela ÚZKA CESTA. V ďalšom kole sa stretneme o 2 týždne 30.03.2009.

A kapely, POZOR! Do 20. marca sa môžete prihlásiť do súťaže Gospeltalent. Viac info o súťaži vám prinášame v rozhovore s Richardom Čanakym, ktorý ju organizuje.

ROZHOVOR s kapelou ÚZKA CESTA

UzkaCesta.jpg
STRUČNE PÁR VETAMI PREDSTAV VAŠU KAPELU (ODKIAĽ STE, AKÝ ŠTÝL HRÁTE, ZOSTAVA KAPELY...)

-Zdravíme všetkých! Naša kapelka ÚZKA CESTA „ÚC“ pochádza z prevažne Banskobystrických baptistov aj keď jej členovia sú z rôznych miest nášho stredného Slovenska. Čo sa týka štýlu snažíme sa priniesť ako každá kapela svoju originálnu hudbu ktorá sa však či chceme či nie nesie v štýle rock-rap.Zostava kapelky je teraz nasledovná: Elektroakustik.gitara + hl.spev =Rastislav Majer , elek.gitara + vokál =Jaroslav Majer , bassgitara =Ondrej Majer , keyboard + web-stránka =Martin Híľovský , bicie =Alfred Šramo.

KOĽKO KONCERTOV STE UŽ ODOHRALI?

-Koncertov sme odohrali už dosť veľa keďže sme mali možnosť vystupovať už od útleho detsva . Väčšinou to boli domáce koncerty v BJB v B.B. ,ale Pán nám dal príležitosti hrať aj inde ako napríklad Celoslovenské baptistické stretnutie mládeže v Lučenci na feste SPOP 2008 RYBNÍK ,evanjelizačné akcie v Banskej Bystrici ( nielen v kostole BJB),Brezne ,Banskej Štiavnici,Závadke nad hronom......a najnovšie nám náš Otecko požehnal koncert v Bernolákove ktorý bol pre nás zatiaľ najväčším a určite nezabudnuteľným zážitkom :))....

KTORÉ Z KONCERTOV VÁM NAJVIAC UTKVELI V PAMÄTI?

Ťažko povedať.Ale asi najradšej si zatiaľ spomíname na koncerty v RYBNÍKU kde Pán Boh bol silne prítomný a konal.Naozaj tam bolo aspoň z nášho pohľadu super,super organizátori,super občerstvenie,super zvukári a bol to zatiaľ náš prvý väčší koncertík.Takže asi tak...a potom samozrejme aj na koncert v Bernolákove kde sa nám hralo naozaj fantasticky a boli tam taktiež kvalitný zvukári a organizátori...ťažko sa to hodnotí nakoľko na každom koncerte sa hrá trocha inak :))

AKÉ NAHRÁVKY STE DOTERAZ UROBILI?

Nahrávok sme ako kapelka vďaka Bohu už urobili dosť veľa ,ale bolo to skôr také veľmi amatérske... snáď by som len spomenul minuloročný pokus o demo nahrávku kde nám s tým pomohol aj Vilko Šándor :)... avšak sa nám podarilo nahrať len jednu skladbičku Základ života.Pán nás nesmierne miluje a má taký zaujímavý humor a taká srandička sa nám udiala na koncerte v Bernolákove kde nám Pán požehnal super vzácnych zvukárov ktorí nám z toho urobili LIVE DEMO CD.To je zatiaľ naša naj nahrávka :ˇ)...aj týmto smerom by sme chceli poďakovať pánom zvujárom a Tomášovi Feketemu za všetko....Pán Vás bohate žehnaj !

KTORÉ PIESNE SÚ POSLUCHÁČMI NA KONCERTOCH NAJVIAC ŽIADANÉ?

To ťažko povedať...každý poslucháč má rád trocha iné pesničky a niečo iné prežíva.Čo je logické,ale asi pieseň „CÍTIM SA SÁM“ je takým naším tromfom ktorý ÚC Boh dal.

PREČO HRÁTE PRÁVE GOSPELOVÚ HUDBU?

-Gospelová hudba je jediná hudba ktorá nieje prázdna. Spieva o Večnom, o Skutočnom, o pravej Láske, o pravej spravodlivosti... Je úžasné, že Boh stvoril aj hudbu ako jeden z mnohých prostriedkov ako sa môže človek k nemu priblížiť a On sa môže človeka dotknúť, reálne sa mu prihovoriť a meniť ho.Preto ju hráme lebo aj nás cez ňu napĺňa ,mení a hovorí k nám.

MYSLÍTE SI, ŽE GOSPELOVÁ KAPELA MUSÍ MAŤ KRESŤANSKY ORIENTOVANÉ TEXTY?

-Božie slovo je mocné!Boh svojim slovom stvoril nás a všetko okolo nás.Ak pieseň obsahuje Jeho slová je to sila!Bez toho by gospelová pieseň bola prázdna a strácala by význam.

ČO TVORÍ ZÁKLAD VAŠICH TEXTOV? O ČOM NAJRADŠEJ SPIEVATE?

O veciach o ktorých sa aspoň podľa nás málo spieva.Dostali sme takú víziu od Boha spievať piesne evanjelizačného charakteru,o Božej láske o Božom odpustení-to je asi takým naším základom textov.Snažíme sa zahrnúť do našich textov témy pre neveriacich a tradičných kresťanov ktorí chodia do kostola ,ale Boha osobne nepoznajú.

MÁ PODĽA VÁS ŠANCU KRESŤANSKÁ KAPELA OSLOVIŤ NEVERIACICH ĽUDÍ? AK ÁNO, AKO?

Určite má! Veríme ako kapela ,že cez gospelovú hudbu sa dá veľa povedať všetkým ľuďom. Samozrejme pieseň určená kresťanovi asi ťažko bude niečo hovoriť človeku ktorý nevie ani kto je Ježiš aj keď sme si istí ,že v Bohu je všetko možné! A ako? To zatiaľ nevieme ,ale vieme ,že Boh vie a už to robí a to nás ubezpečuje, že to čo nám dal na srdce sa deje a to je prebudenie.

HRÁVATE AJ NA „SVETSKÝCH“ KONCERTOCH? TEDA NIE KRESŤANSKÝCH AKCIÁCH?

Zatiaľ ešte nie,ale máme túto ambíciu zahrnutú aj v prioritách našej kapelky.Mali sme už nejaký pokus o Banskobystrický fest „ YNÍ PIATOK“ ,ale tam nám zatiaľ Boh dvere neotvoril...uvidíme ako ďalej . Nemyslíme si ,že je ťažké taký koncert vybaviť ,ale ak už budeme hrať na takej akcií v prvom rade si uvedomujeme ,že či chceme alebo nie robíme reklamu kresťanskej hudbe a hlavne Bohu.Preto sa necítime ani hudobne ani celkovo dozretý takto vystupovať.Boh si zaslúži to naj a nie mu robiť istým spôsobom hanbu.Možno o pár rokov to bude úplne iné.Kto vie aká je Božia vôľa :)

ČO PRE VÁS ZNAMENÁ VIERA V BOHA?

-Viera v Boha pre nás znamená naozaj veľmi veľa pretože skrze vieru v Boha môžeme byť uzdravený ,oslobodení a hlavane sme zachránení!V biblií sa veľa píše o viere v Boha. Nás vždy fascinuje ten fakt kde sa hovorí ,že keby sme mali vieru čo by len ako horčičné zrnko dokážeme také veci v Ňom o akých sa nám nikdy ani len nebude snívať.

ČO CHCETE V HUDBE DOSIAHNUŤ?

-Samozrejme ako každá kapela by sme chceli v hudbe dosiahnuť čo najviac. Chceli by sme niekedy a verím, že nielen my preraziť do nekresťanských slovenských a českých médií o čom sme 100% presvedčení ,že v Bohu to je možné (so všetkými jasne bezmetaforickými textami). Ale v prvom rade chceme plniť Božiu vôlu a Jeho plány s nami. Hlavné aby sme stále zostali pri Ňom. V opačnom prípade pre nás kapela nemá nejaký význam! Ešte nám dal Boh na srdce ,veríme ,že Jeho smútok zo všetkých „vlažných kresťanov“(kresťania ktorý chodia do zboru iba z povinnosti) takže sa snažíme popri nekresťanoch osloviť aj túto skupinu ľudí síce slabšiu počtom , ale o to potrebnejšiu.

KTORÉ GOSPELOVÉ KAPELY SA VÁM PÁČIA?

-Tak to je dosť rôznorodé.Ale keby sme mali ako kapela povedať skupiny ktoré sa nám všetkým páčia tak určite bezkonkurenčne vyhráva P.O.D. (týmto by sme chceli pozdraviť celé San Diego :) potom PILLAR a zo slovenských THE ELEMENTS,TIMOTHY,TRETÍ DEŇ,LÁMAČSKÉ CHVÁLY, všetko kde je RICHARD ČANAKY, ale páči sa nám aj spôsob vedenia koncertov od menej známeho eSPé a dobrí sú aj S2G BAND či 2AKO1-držíme im palce robia dobrú robotu pre Boha :)

KDE VÁS MôŽU VIDIEŤ A POČUŤ VAŠI FANÚŠIKOVIA V BLÍZKEJ BUDÚCNOSTI?

-Fú....! Tak to je ťažká otázka.Uvidíme ako nám náš starostlivý Otecko ukáže cestu ďalej. Počas tohto roku 2009 by sme sa viacej chceli ako kapela zamerať na kvalitu našej hudby a duchovný vzťah z Bohom ako kapela či jednotliví členovia v našich osobných životoch.Možno sa nám Boh požehná už tohtoročný CAMPFEST, možno prvý koncertík aj za hranicami Slovenska a prvé CD....uvidíme,hlavne sa modlíme aby nás viedol On a nie naše vlastné ľudské ambície!Určite nás však uvidíte v našom zbore BJB v B.B. či na rôznych vystúpeniach o ktorých zatiaľ ani netušíme, ale Boh to už má pre nás pripravené....takže necháme sa prekvapiť. O všetkých našich 100% vystúpeniach sa určite dozviete z našej web-stránky www.uzkacesta.xf.cz kde sa budeme snažiť byť čo najaktuálnejší.

Prajeme vám veľa Božieho požehnania - ÚZKA CESTA „ÚC“ :)

Ďakujeme za rozhovor.

Rozhovor nie je upravovaný, je presným prepisom odpovedí kapely.
Za gramatickú správnosť zodpovedá samotná kapela alebo interpret.