174. kolo (ďalšie kolo 16.02.2009)
Vitajte v ďalšom kole GosAmKy. Vypadáva kapela GOLGOTA, pretože prekročila limit 10 kôl, novinkou je kapela BAZILEA. V ďalšom kole sa z technickych pričin stretneme až o 3 týždne 16.02.2009.

ROZHOVOR s kapelou BAZILEA

Bazilea.jpg
Stručne pár vetami predstav vašu kapelu (odkiaľ ste, aký štýl hráte, zostava kapely ...).

Sme gospelová kapelka zo Starej Ľubovne, obyčajní ľudia, ochotní hrať a spievať na Božiu slávu. Hrávame predovšetkým modlitby chvál. Sme však otovrení aj na iné akcie, kde môžeme ľuďom ponúknuť našu skúsenosť s Bohom. Kapelu tvoríme zatiaľ štyria v zložení: akustická gitara, elektrická gitara, basa a bicie. Ak Boh dá, možno sa aj "rozrastieme". Kto sme a čo robíme, máme uvedené na našej stránke www.bazilea.sk.

Koľko koncertov ste už odohrali?

Sme zameraní predovšetkým na modlitby chvál, nie na klasické koncerty, preto nemôžem povedať, žeby sme odohrali nejaký koncert. Mali sme možnosť byť na niekoľkých akciách, no koncerty to určite neboli. Netvrdím, žeby sme nedokázali odohrať koncert, no prioritu máme inú.

Ktoré z akcií vám najviac utkveli v pamäti?

Ťažko povedať. Každá akcia je jedinečná, má svoje špecifiká. Mne osobne zatiaľ najviac utkvela v pamati modlitba chvál vo Svidníku.

Aké nahrávky ste doteraz urobili?

Ako kapela sme tesne pred Vianocami dostali vianočný darček vo forme prvého štúdiového albumu, ktorý je výberovkou dvanástich piesní. Prvoradým účelom bolo urobiť CD, ktoré poslúži ako pomôcka na vťahovanie do postoja pravdy a modlitby.

Ktoré piesne sú poslucháčmi najviac žiadané?

Pokiaľ ide o chvály, kde hrávame, predovšetkým "idú" tie piesne, ktoré ľudia už poznajú a pri ktorých sa im dobre modlí. Spomeniem iba niektoré: Iba v Bohu spočiň duša moja; V posledných dňoch; Premeň ma, Pane môj...

Prečo hráte práve kresťanskú hudbu?

Prvé, čo mi pri tejto otázke napadlo bolo: "Lebo sme kresťania." Keď niekto zažije nejakú skúsenosť, je ťažké vymazať ju zo srdca. Keď sme dostali od Boha dary, chceme ich využiť predovšetkým pre Neho.

Myslíte si, že gospelová kapela musí mať kresťansky orientované texty?

Ak text nejde proti princípom kresťanstva a dokáže vypovedať umeleckým prejavom posolstvo evanjelia, alebo skúsenosť s Bohom bez toho, aby tam spomínal Boha, potom nemusí. Ak však texty nemajú žiaden súvis s Bohom, či pravdou obsiahnutou v Biblii, potom to už nie je gospel. Osobná skúsenosť s Bohom nemusí byť iba o zbožných textoch, či citových zážitkoch, ale predovšetkým o pravde. Ak túto pravdu textár vkladá do textu, má veľkú šancu povedať o Bohu aj bez toho, aby nasilu vtláčal do textov zbožné slová.

Čo tvorí základ vašich textov? O čom najradšej spievate?

Základom textov je osobná skúsenosť vyjdrená v pravde pred Bohom v modlitbe. Najradšej spievam o tom, čo prežívam a popritom sa pýtam, či táto moja skúsenosť môže byť ako pieseň užitočná aj iným. A tak vznikajú texty.

Má podľa vás šancu kresťanská kapela osloviť neveriacich ľudí? Ak áno, ako?

Určite áno. To, čo oslovuje neveriacich je pravda a láska, vonkajšie prevedenie si dotvorí Svätý Duch. Mám skúsenosť s neveriacim mužom, ktorého som stretol po koncerte istých nemenovaných kapiel. Nebol na celom koncerte, prišiel až na konci iba na pár minút pozrieť. Dal som sa s ním do reči a po niekoľkých minútach mi sám povedal: "Ja som z undergroundu, kresťanskú muziku nemusím, ale keď som vošiel dnu, páčilo sa mi tam. Bolo to iné, ako na iných koncertoch. Bola tam iná atmosféra."

Hrávate aj na "svetských" koncertoch? Teda nie kresťanských akciách.

Zatiaľ nie.

Čo pre vás znamená viera v Boha?

Pre mňa osobne je viera v Boha cesta do cieľa a spôsob, ako žiť. Je neustálou výzvou k obráteniu srdca a nachádzaním pravých hodnôt života.

Čo chcete v hudbe dosiahnuť?

Hudbu nerobím preto, aby som vynikol, alebo prerazil, ale hlavne preto, aby som dary, ktoré mi Boh dal, vložil do šírenia Božieho kráľovstva. Ak si nás, ako kapelu, Pán bude chcieť používať na tento účel, som ochotný byť pri tom.

Ktoré kresťanské kapely sa vám páčia?

Viaceré. Menovať nebudem. Ale určite sú to tie, ktoré sa hudbou modlia. Dá sa to rozpoznať.

Kde vás môžu vidieť a počuť vaši fanúšikovia v blízkej budúcnosti?

Naša "základňa" je v Starej Ľubovni, kde hrávame raz v mesiaci na chválach, to je naša priorita. Najbližší dátum akcie je stále dostupný na našej internetovej stránke. Ak budú ponuky a akcie aj "vonku", určite sa to záujemcovia dozvedia zo stránky. Samuel Matúš Čekan.

Ďakujeme za rozhovor.

Rozhovor nie je upravovaný, je presným prepisom odpovedí kapely.
Za gramatickú správnosť zodpovedá samotná kapela alebo interpret.