173. kolo (ďalšie kolo 26.01.2009)
Vitajte v prvom novoročnom kole GosAmKy. Vypadáva kapela N.D.E., pretože prekročila limit 10 kôl, novinkou je kapela VYMYTÍ, ktorá nám ešte prináša trochu vianočnej atmosféry. V ďalšom kole sa stretneme o 2 týždne 26.01.2009.

ROZHOVOR s kapelou VYMYTÍ

Vymyti.jpg
Stručne pár vetami predstav vašu kapelu (odkiaľ ste, aký štýl hráte, zostava kapely ...).

Kuša: Ahojte, hovoríme si „Vymytí“ a to, čo robíme, snáď znesie nálepku „hip-hop“. Na deme sa ale dočkáte aj vecí šmrncnutých tanečnou muzikou, funky a pár spievaných refrénov. Nebránime sa ani prieniku iných štýlov. Sme v tom dvaja: Romi (produkcia, skreče, nahrávanie atď.) a Kuša (rap). V tejto oneskorene nasadenej vianočnej pesničke sme si ako hosťa pozvali speváčku Ludy. Na deme bude figurovať viacero iných hostí. Obaja teraz žijeme v Košiciach, hoci ja pochádzam z Bratislavy.

Koľko koncertov ste už odohrali?

Kuša: Spolu ako Vymytí zatiaľ nič. Romi inak má svoju kapelu a projekty (iného žánru). S nimi hral na viacerých akciách, napr. ako vedúci K-projektu na poslednom Campfeste. Ja som mal tiež už pár menších vystúpení – ale v mojom prípade nič, čo by stálo za zmienku.
Romi: Štartujeme tento projekt, ešte sme sa nekvalifikovali ako kapela v plnom slova zmysle. :)

Aké nahrávky ste doteraz urobili?

Kuša: V uspokojivej zvukovej kvalite, riadne zmastrované v štúdiu, zatiaľ len túto jednu. Pripravujú sa ďalšie.

Prečo hráte práve kresťanskú hudbu?

Kuša: Sme dvaja rôzni ľudia a vidíme to asi každý trochu inak. Ja ti možno ani neviem povedať, že prečo. Proste robím také texty, aké robím. Dúfam, že ich robí (minimálne čiastočne) Niekto cezo mňa. Úprimne povedané, mojim primárnym motívom nie je obracať ľudí na vieru. Robím proste rap. Ale ak si to Pán Boh použije, budem rád.
Romi: Ja robím hudbu, lebo mi Boh dal dar tak ho rozvíjam a hlavne používam, veľmi ma to baví. Ale hudba sama o sebe nie je kresťanská... skôr kapely kresťanské, presnejšie ľudia v nich... Neexistuje kresťanský C-dur, len proste C-dur :)

Myslíte si, že gospelová kapela musí mať kresťansky orientované texty?

Kuša: Aby som vedel odpovedať na tvoju otázku, musel by som v prvom rade poznať tvoju definíciu pojmu „gospelová kapela“. Neviem.
Romi: Podľa mňa každý by mal mať texty, ktoré vyadrujú jeho názor, postoje a hodnoty. Ak ma človek vzťah s Kristom, tak sa to prejaví aj v textoch... Ale kľudne môžu existovať texty, ktoré nie sú identifikovateľné ako kresťanské, a pritom nie sú v konflikte s vierou.

Čo tvorí základ vašich textov? O čom najradšej spievate?

Kuša: Mám rôzne témy. Dozviete sa priamo z našich trackov.
Romi: Ja mám rád, ak je pestrosť tém v rape. Fascinuje ma rola rappera – že je zároveň akoby básnikom, kazateľom, a moderátorom diskusií so širokým záberom, alebo na aktuálnu tému v spoločnosti...

Má podľa vás šancu kresťanská kapela osloviť neveriacich ľudí? Ak áno, ako?

Kuša: Jasné, že nemá! :)
Romi: Myslím, že to môže osloviť všetkých, aj keď niektoré texty nemusia byť vždy správne pochopené. Je dôležité používať zrozumiteľný jazyk bežných ľudí. Tiež je faktom, že kvalitná hudba oslovuje každého, takže nutná podmienka: neprodukovať kvalitatívny odpad.

Hrávate aj na "svetských" koncertoch? Teda nie kresťanských akciách.

Kuša: Ak by sme dostali takú ponuku, určite by sme nad ňou uvažovali.
Romi: Ježiš išiel tiež na „svetské“ akcie a komunikoval so všetkými ľuďmi, aj s tými ktorých odpisovali. Takže ja nechcem byť iný. Chápem to ako životný štýl.

Čo pre vás znamená viera v Boha?

Kuša: Veľmi veľa. Ťažko si viem predstaviť svoj život bez viery.
Romi: ... voľné minúty pre hovor s Najvyšším, mat istotu večného života, žiť permanentnú zmenu, dobrodružstvo, sebazapieranie, skutočnú slobodu, vedieť ako získať aj keď strácam, ... je to ho veľa.

Čo chcete v hudbe dosiahnuť?

Kuša: Najbližším cieľom je demo s minimálne 8 vecami na jar 2009, ja by som potom bol veľmi rád keby boli aj nejaké vystúpenia a ak Pán Boh dá, aj riadny album. Nehodláme však, samozrejme, hudbu robiť inak než amatérsky. A nielen nové veci robiť, ale aj po kvalitatívnej stránke sa posunúť, ešte musíme na sebe dosť popracovať.
Romi: Keďže mne je prirodzené všetko zahrať na klávesoch, chcem viac využívať samplovanie a zdokonaliť aj ďalšie techniky. Nedržať sa schém, že „tak a tak sa to robí“, ale kľudne aj vynájsť nové metódy. Pokiaľ bude dosť ľudí - vystúpenia robiť plne naživo.

Ktoré kresťanské kapely sa vám páčia?

Kuša: Ja kresťanské kapely veľmi často nepočúvam, až na pár výnimiek - z hip-hopu sem-tam Braille a Mars Ill. Ale máme na Slovensku veľa kvalitných kresťanských kapiel, ktoré inak rešpektujem: Raindown, Outline, Timothy, moji kamaráti Acharai... a ďalší. A Stanley a Kapucíni sú fajn, také ľudské teplo z ich vecí ide.
Romi: Môj záber je široký: Mutemath, M.W.Smith, Delirious, P.O.D., Kirk Franklin, KJ52, Christafari, DJ Andy Hunter,... plus SK scéna ako Timothy,Tretí deň,.. atď. Kresťanské kapely počúvam, lebo ich tvorba rezonuje s mojim vnútrom, no rád chodím aj na koncerty s jazzom a nezávislou/alternatívnou scénou (hlavne s elektronikou).

Kde vás môžu vidieť a počuť vaši fanúšikovia v blízkej budúcnosti?

Dohovorené nemáme zatiaľ nič, ešte len začíname. Ale v prípade akéhokoľvek záujmu nás kontaktujte na vymyti (zavináč) gmail (bodka) com

Ďakujeme za rozhovor.

Rozhovor nie je upravovaný, je presným prepisom odpovedí kapely.
Za gramatickú správnosť zodpovedá samotná kapela alebo interpret.