166. kolo (ďalšie kolo 06.10.2008)
Mame 2 novinky a 2 vypadlinky.

ROZHOVOR so speváckym zborom ECHO

Stručne pár vetami predstav vašu kapelu (odkiaľ ste, aký štýl hráte, zostava kapely ...).

Tak v prvom rade chcem spresniť, že sme mládežnícky spevácky zbor. Sú síce chvíle, keď je zloženie skôr podobné kapele ako zboru, to nám ale doteraz nikdy nevadilo, a vždy sme si poradili. Sme z Popradu a "domovskú základňu" máme pod kostolom sv. Cyrila a Metoda na Juhu v Poprade. Štýl ktorý hráme? Hm... To je dosť ťažké presne definovať. Globálne by sa to všetko čo hráme mohlo schovať pod pojem Gospel, ale prvky iných štýlov ako blues, jazz, folk, rock... nám nie sú cudzie. Zostava sprievodnej kapely je dosť menlivá, keďže rodinné povinnosti nám nie vždy dovoľujú hrať v "plnej zostave". Všetci členovia sprievodnej kapely sú otcovia a mamy aspoň dvoch detí, ktoré sa nám počas hrania dosť často aj motajú popod nohy. No ale základ je nasledovný: Gitara - Peter Vojtech, Monika Muskolayová; Kláves - Tomáš Gallovič; Basovka - Dodo Jurčík; Dvorný organista - Laci Kovacs. K základu ešte pribúdajú členky zboru, ktoré okrem spevu hrajú na perkusiách (Tereza , Endži, Veronika). Občas využijeme služby aj ďalšej zboristky, ktorá hrá na priečnej flaute. No a nedá mi nespomenúť ani hosťa s husľami Lukáša.

Koľko koncertov ste už odohrali?

Táto otázka je dosť ťažko zodpovedateľná. Keďže nie sme kapela ale zbor tak naša prezentácia nemusí byť úzko spojená s koncertmi. Veľa totiž hráme v kostole na omšiach, svadbách, sviatkoch... Ale cez to všetko spomeniem také malé koncertné turné na začiatku tohto roku po okolí Popradu, no a Gospel Talent Fest 2008.

Ktoré z koncertov vám najviac utkveli v pamäti?

Tu je myslím odpoveď jednoznačná. Gospel talent Fest 2008. Táto akcia bola totiž diametrálne odlišná od všetkého čo sme do teraz robili. A velikánskou zmenou pre nás bolo aj hranie so živými bicími. Doteraz to boli vždy len perkusie ako hrkálky a podobne. Bolo to iné aj tým, že napriek tomu, že v kostole máme početnejšie "publikum", postaviť sa na pódium pred aktívne publikum je niečo iné.

Aké nahrávky ste doteraz urobili?

Nahrali sme doteraz tri albumy. Prvý bol vyslovene len DEMO album poskladaný z kostolných mládežníckych piesní. Druhý mal rovnaký obsah, ale čo sa týka kvality bol na podstatne vyššej úrovni. Na treťom, zatiaľ poslednom albume už pribudli aj naše vlastné piesne a skladby. A znovu išla kvalita prevedenia audio aj vizuálnej stránky podstatne hore.

Ktoré piesne sú poslucháčmi na koncertoch najviac žiadané?

Na túto otázku v našom prípade neexistuje odpoveď. Aspoň zatiaľ určite nie.

Prečo hráte práve kresťanskú hudbu?

Poviem tu svoj názor a pohľad: Kresťanské texty v spojení s hudbou mi pomáhajú k intenzívnejšiemu vzťahu s Bohom. Znie to ako fráza. Možno... Ale ja nie som básnik. Som viacej hudobník. A čisté slovo mi veľa ráz nestačí na vyjadrenie toho čo cítim. Keď si zaspievam, zahrám viem vzťah Boh - ja lepšie prežiť a precítiť.

Myslíte si, že gospelová kapela musí mať kresťansky orientované texty?

Áno. Ale nemyslím si, že po každom druhom slove by som mal vykrikovať: "Ježiš ťa miluje!" a pod. Áno je to pravda. Ale toto osloví len málokoho nezainteresovaného. Skôr si myslím, že tak ako je Boh v skrytosti, tak aj v tých textoch by mal BYŤ!!! ale v skrytosti. Niekedy povedať niečo "na plnú hubu" nie je to pravé orechové. Naše texty by mali byť úplne "obyčajné" ale s kresťanským duchom.

Čo tvorí základ vašich textov? O čom najradšej spievate?

Ak mám byť úprimný, tak tých vyslovene našich textov, zatiaľ nie je veľa. Takže neviem konkrétne popísať nejakú líniu. Ale najradšej spievame o Bohu vo všetkých jeho najrôznejších podobách.

Má podľa vás šancu kresťanská kapela osloviť neveriacich ľudí? Ak áno, ako?

Snáď áno. Žiaľ ide o materiálne zázemie, ktoré nám často chýba... Inak odpoveď je v pred-predchádzajúcej otázke.

Hrávate aj na "svetských" koncertoch? Teda nie kresťanských akciách.

Zatiaľ sme nehrali... Nebol dôvod.

Čo pre vás znamená viera v Boha?

Je to hlavne vzťah. Ale aj životný štýl podľa určitých zásad, ktoré sa nie vždy podarí dodržiavať aj napriek snahe. Ja nie som básnik, takže to čo cítim neviem popísať.

Čo chcete v hudbe dosiahnuť?

Stáť na veľkom pódiu s kapelou a zborom pred obrovským publikom a hrať. Hihihi... Snívať treba... Ale inak. Občas si zahrať a zaspievať s ľuďmi rovnakej "krvnej skupiny" či už na omši, na nejakej akcii, alebo len tak pre radosť a zamyslenie sa.

Ktoré kresťanské kapely sa vám páčia?

To je dosť ťažké, keďže patrím k staršej mládežníckej generácii. Súčasnú Gospelovú scénu až tak podrobne nepoznám. Prehľad som stratil už asi pred 7-8 rokmi. Ale spomeniem aspoň Credo, Južania, Rieka života.

Ďakujeme za rozhovor.

Rozhovor nie je upravovaný, je presným prepisom odpovedí kapely.
Za gramatickú správnosť zodpovedá samotná kapela alebo interpret.