164. kolo (ďalšie kolo 08.09.2008)
Pozdravujem všetkých priaznivcov Gosamky!
Konečne je to tu - nový design. Možno sa vám bude páčiť, možno nie, ale vedzte, že zohnať niekoho, kto robí veci zdarma, je dnes na Slovensku problém. Trvalo mi to dlho, ale podarilo sa. GosAmKa nezarába ani korunu a preto aj moji spolupracovníci z GosAmKa teamu pracovali desiatky a stovky hodín zadarmo. A za to im patrí moja veľká vďaka - Ludovi, Michalovi a Jurajovi.

ROZHOVOR s kapelou MORPH

Ahoj Marek, vitaj znovu na GosAmKe! Prečo nový názov MORPH?

Nový názov bol jednoducho nevyhnutnosťou, keďže teda nechcem ďalej pokračovať v tvorbe pod vlastným menom ale hľadal som niečo umelecké, čo by tomu dalo nádych mysterióznosti. MORPH je znamená tvar, tvárnosť, niečo určité a modulárne a to je presne to čo chcem svojou hudbou vyjadriť.

Pripravuješ s týmto projektom kompletné CD?

Aj by som, ale keďže robím v mimoriadne hektickej investičnej branži a navyše sa neustále pohybujem medzi starým a novým kontinentom, je veľmi málo času na aktivity typu štúdio, pohodička, nahrávanie s kapelou atď. Z tohto dôvodu som si zriadil celkom slušné home recording studio, v ktorom vlastne aj MORPH vzniká, tvorí a tvárni sa...

Budú aj nejaké koncerty?

Rád by som bol. Neviem však kedy, stále je totiž otázne kde presne strávim jeseň a zimu.

Aké publikum plánuješ svojou hudbou osloviť?

Vôbec toto neplánujem, nie som v hudbe moc komerčný týpek. Teda určite nie stredný prúd typu 3tí deň, Hillsong a pod. Skôr ľudí, ktorí majú v hudbe radi neštandardné fúzie a nekomerčné texty.

Kto všetko s tebou spolupracuje?

V poslednom čase som nadštandardne spolupracoval s Romčom Žiaranom, bradatým to človekom, ktorý robí dramaturgiu a také tie veci v SRo. Mimo toho sme trochu jamovali s ľuďmi ako Ľuboš Šramo, Darinka a Miro Malí, tu však naša spolupráca zaviazla na mŕtvom bode, hlavne teda kvôli mne a mojej zaneprázdnenosti :=(

Do rebríka nasadzuješ pieseň GIVE ME SOME. Prezraď o nej niečo, ako vznikala?

Vznikala veľmi spontánne, v podstate som na nej vlastne testoval nové home studio a pacol som tam v anglijskom texte to, čo som práve prežíval že sa deje v bláznivom svete okolo nás.

Ktoré slovenské kresťanské kapely sa ti páčia?

Moc nesledujem kresťanské SR kapely, priznám sa. S hanbou teda. Ale viem že Vili Šándor prišiel zas späť z krajiny Vikingov, takže asi zas dá niečo dokopy.

Čo ti najviac chýba na slovenských kapelách?

Najviac? Asi snaha o vlastnú, unikátnu originalitu a nie nekonečné napodobovanie (často pekne zastaralých) zahraničných vzorov, preberanie pesničiek atď. Veeeeeľmi mi tu chýba v zboroch konkrétna, progresívna umelecká tvorivosť s vlastnou tvárou a tiež zázemie fanúšikov, aké som mal napríklad s minikapelkou čo sme dali dokopy v Severnej Karolíne.

Ďakujeme za rozhovor.

Rozhovor nie je upravovaný, je presným prepisom odpovedí kapely.
Za gramatickú správnosť zodpovedá samotná kapela alebo interpret.