Článok sa páči 11 ľuďom, nepáči sa 0 ľuďom. Čo si myslíš ty? Páči sa mi Nepáči sa mi

Rozhovor s kapelou HopeRise

HopeRise.jpg
Prečítajte si rozhovor s Jozefom Rybárom z kapely HopeRise.Zdravím kapelu HopeRise! Na úvod klasická otázka - čo symbolizuje váš názov, prečo ste zvolili práve tento názov?

Meno HopeRise vzniklo celkom zaujímavo – človek, ktorý dostal nápad založiť gospelovú kapelu v Rajci, nosil taký nápis na bunde... a potom, hope rise vo voľnom preklade ako „nádej povstáva“ sa pre gospelovú kapelu nanajvýš hodilo... a dobre to znie, že? :) Napokon už prišla iba „grafická“ úprava na veľké „R“ a je to – HopeRise ")

Vaša zostava je početná, nie je problém stretnúť sa na nácviku alebo dostať na koncert mimo Rajca?

Áno, zostava je početná, navyše aj vekovo sme dosť rozdielni, od 17 do 34, takže žijeme aj rôzne rozlietané životy... a aj keď niekedy je problém, aby sme sa stretli na skúške všetci, robíme maximum pre to, aby sme stále napredovali. Pre každého totiž kapela znamená obrovskú záľubu a radosť, a tak sa snaží každý dať zo seba čo najviac. A zatiaľ to ide :) Koncerty, tie bývajú v plnom počte, pretože ich plánujeme aj 6 mesiacov dopredu. Kalendár je vec, ktorú v kapele určite naplno využijete :)

Koho považujete za svoju cieľovú skupinu? Chcete sa orientovať len na veriace publikum alebo plánujete aj koncerty na bežnej, svetskej scéne?

Odpoviem trošku okľukou. Pre našu kapelu sú, povedal by som, momentálne nosné Piesne chvál, ktoré organizujeme už skoro dva roky každý mesiac v našom farskom kostole v Rajci. Na ne má človek akejkoľvek „intenzity“ viery možnosť prísť a vnímať ich po svojom – ako koncert piesní s dobrou hudbou, ktorý je kvalitne odohratý alebo ako prostriedok na úzke stretnutie sa s Bohom, ktorého oslávi piesňou a modlitbou... Skúsenosť je taká, že tam chodí kadekto a aj na iných akciách hráme aj pre ľudí, ktorí Boha iba hľadajú alebo idú iba za koncertom. Hudba je úžasná v tom, že si z nej každý zoberie to, čo chce. Tak sa aj snažíme hrať – pre každého a je jedno, či je veriaci alebo neveriaci...

Takže ako z vášho názvu vyplýva, chcete priniesť ľuďom nádej. Čo pre teba znamená nádej? Myslíš, že nádej môže niekedy „zomrieť“?

Chceme ľuďom priniesť nádej? Ak sa nádejou myslí Boh, potom zrejme áno. Chceme, aby naše „dielo“ bolo univerzálne – aby mali ľudia radosť z hudby, z piesní, aby sa aj vyšantili pri skladbách, no na druhej strane, aby im text hovoril a uisťoval ich, že je tu náš Tato, ktorý má roztvorené čakajúce a láskou naplnené dlane...

Ktoré zo slovenských kresťanských kapiel sú pre vás inšpiráciou alebo si radi vypočujete ich tvorbu?

Je veľmi veľa dobrých gospelových kapiel u nás i v zahraničí, možnosť výberu je teda pomerne bohatá... všeličo od rôznych interpretov si radi vypočujeme aj zahráme, najviac sme čerpali asi od Rieky života (ich preklady zahraničnej tvorby) a určite k obľúbeným patria aj Lamačské chvály, Tretí deň, Križiaci či Kapucíni alebo naši kamaráti z Efaty...

Myslíš, že má zmysel nálepka „kresťanská hudba“, prípadne „gospelová hudba“? Niektorí interpreti to totiž vnímajú ako silný handicap pri oslovovaní neveriacich poslucháčov.

Môže byť, možno to trošku sťažuje expanziu kapiel... osobne som sa stretol s názorom, ktorý vychádzal z nevedomosti („hráte gospel? to ste oblečení do rúch a spievate také tie pomalé kostolové veci?“ :D ) ale zase je to príležitosť na malú evanjelizáciu, keď začne človek vysvetľovať, o čo v skutočnosti ide...

Do akej miery je pre vás podstatný image a trendy v muzike?

Myslím si, že sú to veci, ktoré človek nemôže ignorovať. Muzika aj kapela ako taká musí nejako vyzerať, mať tvár, nejako reprezentovať samu seba... takže sa snažíme mať imidž dobrí :), a to aktívnou stránkou, fanstránkou na FB, videami, statusmi, fotkami, početnou aktivitou, všeličím, aby sme boli nášmu „fanúšikovi“ bližšie...

Čo je podľa teba príčinou, že na Slovensku kresťanské kapely neprenikli do mainstreamu a nepočuť ich v komerčných rádiách? Súhlasíš s názorom, že tieto kapely zaostávajú kvalitou?

Kto povedal, že zaostávajú kvalitou, je hudobný analfabet. Gospelová hudba je v podaní mnohých kapiel skvelá, nápaditá, netuctová, ktorá mimoriadne baví aj len ako podmaz... ale tak to prosto v našej krajine je – keď sa povie „viera, Ježiš“, už s tým toľkí majú problém. Prečo? Boja sa? Neviem, ale šancu to v mainstreame nedostane. Viera nie je „in“. „Treba“ spievať o sexe, radovánkach, „láske“, to sa dnes predáva (sarkazmus)... A vôbec – slovenský mainstream... sa skladá z 15 pesničiek, ktoré si zažívajú svojich 5 minút slávy a hrajú sa stále dookola, až kým ich človek nedokáže vystáť a radšej vypne rádio... ale to by bolo nadlho sa o tom baviť...

Hráte piesne chvál – existujú názory, že kapela hrajúca chvály nemusí byť hudobne až tak na úrovni, veď Pánovi sa to určite aj také páči. Chválovým kapelám sa často odpustí falošný tón... Na druhej strane sú názory, že všetko čo robíme, sa máme snažiť robiť čo najlepšie. Tvoj názor?

Niečo v tomto zmysle slova zaznievalo ako téma kedysi aj u nás :)... avšak ja osobne som vždy veľmi bazíroval na tom, aby sme nehrali niečo, v čom nemáme absolútnu istotu. A držíme sa toho. Sme muzikanti a je to vizitka aj nás samých, takže to musí mať úroveň... a myslím, že aj má, aj keď, tvory omylné, chyba sa pritrafí vždy... nuž ale keď je to hudobne zvládnuté, tak potom aj tá chvála nášho Tata je oveľa zaujímavejšia, keď máte obrovský zážitok aj z hry a hudby samotnej, muzikanti vedia, aký je to úžasný pocit...

A keď už sme pri chválach, zastavím sa aj pri textoch – pri chválových piesňach ide často o opakovanie jedného veršu počas dvoch troch minút. Kto vie, o čom chvály sú, ten dokáže ísť do hĺbky a modliť sa pri tom, má to však aj početný zástup odporcov, ktorým prekáža až príliš jednoduchý text, často jediná veta, z ktorej sa skladá pieseň. Aký je tvoj názor?

Ako hovoríš, každý človek to vníma inak. Ale aj toto sa dá opäť posilniť dobrým hudobným prevedením. Áno, môžeme opakovať jednu vetu 4 minúty, niekoho by to mohlo otráviť. Ak to však vygradujeme, rôzne pasáže ozvláštnime, naberá to zrazu celkom iný rozmer, pieseň je zaujímavá a možno sa ľahšie začneš modliť... u mňa to tak funguje – „modlitebno-hudobný zážitok“ :)

Jozef, čo robíš, keď ťa láka hriech? Máš nejakú radu pre mladého človeka, ako odolať pokušeniu?

Veľmi ťažká otázka... necítim sa veľmi kompetentný odpovedať na také niečo, lebo robím množstvo chýb, ktoré ma veľmi mrzia. Každopádne, pomôže strelná modlitba, na odporúčanie priateľa kňaza „Pod tvoju ochranu“, Mama rada pomôže... nuž a potom, keď ten hriech príde, lebo príde, takí sme, tak neodkladať nápravu – ísť čo najskôr a oľutovať pri sv. spovedi. Z vlastnej skúsenosti viem, že odkladať dlho sv. spoveď je veľmi zlé – človek padne do stereotypu, nepočúva svedomie, poľaví v samom sebe a veľmi sa vzďaľuje od Boha. Ak však často chodíme na sv. spoveď, sme oveľa silnejší v boji s hriechom. Veď Ježiš je celý natešený, keď nám môže odpustiť. Na nás je iba ten prvý krok... držím palce!

Aké sú vaše plány v roku 2013? Kde všade vás môžeme vidieť hrať?

Určite pokračujeme v Piesňach chvál, vždy druhá sobota v mesiaci je ten čas, keď sa rajecký farský kostol ozýva chválou, modlitbou a piesňou. Určite príďte, zažijete veľa, bližšie info na weboch :)
No a potom by sme radi festival Verím Pane, ak nás znovu pozvú :) a aj Lumen, ak sa podarí. A potom kdekoľvek, kde si nás zavoláte, prídeme radi, či už len tak spraviť gospelový koncert, kde sa všetci vyšantíme alebo s radosťou navštívime vaše farnosti s Piesňami chvál.
Posledná vec bude nahrávanie ďalších piesní vlastnej tvorby, ktoré sa objavia na youtube, môžete sa tešiť :)

Na záver mi dovoľ poďakovať sa ti za rozhovor. Máš niečo na srdci, čo by si rád odkázal tým, čo ho budú čítať?

Ak ste to vydržali čítať až doteraz, máte môj obdiv :) Ale nie, chcem vám len popriať, aby sa vám darilo, zverujte sa Bohu, On rád pomôže, len Mu treba viac a viac dôverovať a pozvať Ho do našich všedných dní a našich početných problémov.


Diskusia k článkuTu je formulár, pomocou ktorého môžete nechať odkaz. HTML tagy nie sú podporované. Povinné je (samozrejme okrem odkazu) meno, e-mail a kód. Ďakujeme ;)
Meno:    E-mail:    Web:
O
d
k
a
z
captcha   Opíšte kód z obrázku: