Článok sa páči 2 ľuďom, nepáči sa 0 ľuďom. Čo si myslíš ty? Páči sa mi Nepáči sa mi

Rozhovor s kapelou Crossroads

Crossroads3.jpg
Prinášam vám rozhovor s kapelou Crossroads. Viac info o nich nájdete na ich webe alebo aj v tomto rozhovore ;)
Zdravím kapelu Crossroads! Na úvod klasická otázka - čo symbolizuje váš názov, prečo ste zvolili práve tento názov?

Názov Crossroads vznikol viac-menej spontánne pri jednej veľmi zaujímavej a zábavnej činnosti a to bolo pílenie drevotriesky na výrobu kapelných odposluchov. Už predtým existovali rôzne nápady, ale žiadny sa nezdal byť dosť dobrý a pri tomto si všetci hneď povedali, že áno, toto je ono. Slovíčko "crossroads" v slovenčine znamená križovatku, alebo rázcestie a my máme pocit, že každý z nás sa pri svojej ceste životom dostane na pomyselné rázcestia, kde sa musí rozhodnúť, ktorým smerom sa vybrať. A naša kapela sa snaží pomáhať ľudom v tom, aby sa vybrali tým správnym smerom.

Kedy a ako vznikla vaša kapela? A ako by ste charakterizovali štýl, ktorý hráte?

Kapela vznikla v novembri roku 2007 tak, že sa dali dokopy dvaja teenageri s vedúcim nášho spoločenstva, ktoré sa stretávalo (a aj stretáva) každý piatok a začali cvičiť jednu pesničku. Postupne sa k nim pridali aj ďalší piati mládežnící, či mládežničky, a tak vznikla kapela Crossroads. Štýl sa postupne za tých niečo vyše šesť rokov dosť vyvíjal a nakoniec sme zistili, že sa vlastne nechceme zaškatuľkovať do žiadneho štýlu, pretože každý z nás je iný a každému sa páči niečo iné. Preto naše koncerty a aj naše CD-čká sprevádza veľká žánrová pestrosť. V našich piesňach sa dajú nájsť prvky rocku, funky, jazzu, metalu, ale hrávame aj také tie klasické worshipové pesničky.

Nenesie tá žánrová pestrosť aj nebezpečenstvo, že niektoré pesničky niektorým členom nesedia? Ak niekto nemá rád metal, asi si takú pieseň nevychutná... Ako to máte vyriešené?

Možno čiastočne, ale všetky pesničky, ktoré hráme, aranžujeme a dotvárame všetci spolu, takže každý si v tej pesničke nájde to svoje, čo tam chce hrať, čo sa mu tam páči, a čo aj dokáže zahrať, hoci to možno nie je štýl hudby, ktorý počúva. Je to hlavne o "cítení" hudby, snažíme sa vžiť aj do iného štýlu. A čo je na tom najzaujímavejšie je, že výsledok celého tohto procesu sa nám nakoniec väčšinou aj celkom páči a zatiaľ sme sa nestretli s tým, že by nám to pri nejakej pesničke robilo problémy. Napríklad sme mali jednu pesničku, kde bol nápad dať krátku rapovú časť, ale okrem Matúša sme všetci skôr antirapovo založení. Trochu sme sa s ňou potrápili a výsledok je super a sme naň všetci hrdí, aj keď rapperi stále nie sme. Hlavným cieľom našej hudby nie je to, aby sme si ju vychutnali, ale aby sme pomocou pesničiek, ktoré hráme, mohli ich poslucháčom niečo povedať, pretože hudba je podľa nás veľmi dobrým komunikačným prostriedkom. A navyše, vždy keď hráte nejakú pesničku, tak do nej vložíte kúsok seba a preto si k nej časom vybudujete vzťah, hoci to nemusí byť úplne váš obľúbený štýl hudby.Ktoré zo slovenských kresťanských kapiel sú pre vás inšpiráciou alebo si radi vypočujete ich tvorbu?

Inšpiráciou priamo nie je žiadna (a zároveň všetky), ale radi si vypočujeme na CD i koncertoch rôzne veci od tvrdšej hudby ako Nona, alebo The Elements, cez takú veselšiu ako Maranatha chvály, alebo Lámačské chvály a až po náš slovenský mainstream ako Espé, Timothy, Tretí deň, či BCC Worship a veľmi zaujímavú hudbu svojho času robila aj kapela Vždy@všade. Z každej kapely si snažíme zobrať to, čo sa nám páči a čo nás zaujme.

Hovoríte, že hudba je veľmi dobrým komunikačným prostriedkom. S kým chcete ako kapela predovšetkým komunikovať? Ktorá časť publika je vašou cieľovou skupinou?

Podobne ako hudobné štýly, ani cieľovú skupinu si presne nevymedzujeme. Veľká časť nášho hrania je v našom domácom zbore, a viete, zbor tvoria starší, mladší, a aj deťúrence z besiedky. Takže to závisí od konkrétnej udalosti. Hrávame napríklad na dni detí u nás v zbore, a tam je to samozrejme určené pre malé detičky, ale takisto hrávame aj na mládežníckych službách Božích, na ktoré ale chodia všetky vekové kategórie a tam hrávame aj piesne z evanjelického spevníka. A hrávame aj na niektorých špeciálnych stretnutiach našej mládeže, a tam už sú to hlavne tie piesne pre mladých, ktoré sú nám asi najbližšie. A tiež sa to prejavilo v našej CD tvorbe, kde naše prvé CD Šla svetom Láska je vlastne výber piesní z evanjelického spevníka v modernej podobe, pretože sme chceli, aby si tie piesne mohli či už mladší, alebo starší spievať aj doma. A zase naše druhé CD Podľa Božej mapy, ktoré bolo nahrané v spolupráci s bratom farárom z CZ Badín Romanom Dovalom, to je hlavne pre menšie detičky, ale takisto aj pre rodiny s deťmi. A ak Pán Boh dá, tak naše tretie CD bude hlavne pre mladých ľudí.

Čo hovoríte na víťazku Gospel talent 2013 Slávku Tkáčovú? Oslovili vás aj nejaké ďalšie súťažné piesne?

Úprimne, Gospel talent 2013 sme kvôli mnohým povinnostiam, ktoré sme mali, sledovali len okrajovo. Z tých skladieb, ktoré sme si vypočuli, sme mali zmiešané pocity. Aj keď to boli pekné skladby, plné svedectiev a chvál, tak väčšine z nich akoby niečo chýbalo. Niečo, čo by donútilo človeka si tú pesničku pustiť znovu. Možnože boli až príliš melancholické, ako keby sme sa my kresťania nemali z čoho radovať. Ježiš zomrel, aby sme mali život. Nemali by sme smútiť z toho všetkého, čo zomrelo spolu s ním, ale tešiť sa z toho, čo sme vďaka tejto Jeho obeti dostali. Ani víťazná pesnička Slávky Tkáčovej nás počas súťaže veľmi nezaujala, ale jej štúdiová verzia, ktorá vyšla len nedávno, je určite omnoho lepšia a zaujímavejšia.

Myslíte si, že má zmysel nálepka „kresťanská hudba“, prípadne „gospelová hudba“? Niektorí interpreti to totiž vnímajú ako silný handicap pri oslovovaní neveriacich poslucháčov.

Či má zmysel je trochu diskutabilné. V prvom rade preto, lebo samotná nálepka o ničom nesvedčí. Hudba môže mať nálepku "kresťanská" a pritom kapele môže ísť o niečo úplne iné, alebo takúto nálepku mať nemusí a pritom môže byť o Bohu. Pre nás kresťanov je ale dobré vedieť, že toto je tá "naša" hudba, že takáto hudba ma môže povzbudiť, alebo usmerniť... Samozrejme, isté predsudky môžu robiť bariéru medzi nami a neveriacimi poslucháčmi, ale my veríme, že ak má hudba čo povedať poslucháčovi, tak si cestu nájde. Veríme, že aj túto bariéru dokáže Pán Boh prelomiť.

Sion

Do akej miery je podľa vás podstatný image a trendy v muzike?

Ak sa bavíme o kresťanských koncertoch, tak tam určite image a trendy svoje miesto majú, pretože môžu byť tiež dôležitým komunikačným prostriedkom, takisto ako scéna, svetlá a celková "show." Ale stále je to len forma. Zmysluplný obsah to nenahradí, ale môže ho to dotvoriť. My sa ale určite nezaraďujeme k veľmi imidžovým a trendovým kapelám, zrejme preto, lebo súčasná popmusic nie ja ani jednému z nás veľmi blízka (v jednej pesničke máme dokonca text: "som blázon, čo teší sa z úsmevov detí, blázon, čo nechodí v tom, čo práve letí" - pesnička podľa listu Korintským o bláznovstve pre Krista). Čo sa týka chválovej hudby, tak tam jednoznačne image a podobné veci nehrajú žiadnu rolu, tam sú dôležité jedine duchovné veci.

Čo je podľa vás príčinou, že na Slovensku kresťanské kapely skoro vôbec neprenikli do mainstreamu a nepočuť ich v komerčných rádiách? Súhlasíte s názorom, že tieto kapely zaostávajú kvalitou?

O kvalite to určite nie je. Na Slovensku je viacero kresťanských kapiel, ktoré robia dostatočne dobrú muziku. Slovenské rádiá ale dávajú vo všeobecnosti omnoho väčší priestor zahraničným interpretom, takže na tých slovenských im ho už veľa nezostáva. A z toho mála priestoru, ktorý majú slovenskí interpreti, na kresťanské kapely nezostáva už vôbec nič, pretože komerčné rádiá sa zrejme boja, aké reakcie by to vyvolalo medzi ich poslucháčmi, keby sa v nejakej pesničke otvorene hovorilo o Bohu a o živote s ním. Obávajú sa o to, že by o ich poslucháčov prišli. Vyzerá to tak, ako keby kresťanská hudba mala byť len pre kresťanov, ale my všetci jej tvorcovia vieme, že je to úplná hlúposť.

Čo robíte, keď vás láka hriech? Máte nejakú radu pre mladého človeka, ako odolať pokušeniu?

V tejto oblasti je veľmi dôležitá prevencia. V našich životoch treba povedať rázne "nie" diablovi a všetkým veciam, ktorými nás on kŕmi (televízia, svetská hudba, bulvárne časopisy,...), pretože ak im dáme priestor, tak diablovi vlastne otvárame dvere do nášho života. A keď už je najhoršie, tak treba využiť silu modlitieb, chvál, Božieho slova, alebo čohokoľvek, čo nám pripomína to všetko, čo pre nás urobil Ježiš na kríži.

Aké sú vaše plány na rok 2014? Kde všade vás môžeme vidieť spievať?

Určite nás môžete vidieť spievať a hrať na mládežníckych službách Božích, ktoré sa v našom zbore pravidelne uskutočňujú každý mesiac, ale tam sa striedame aj s inými zoskupeniami, takže treba sledovať našu webstránku. Ďalšie akcie sú momentálne v štádiu riešenia a zatiaľ nevieme povedať podrobnosti, ale na našej stránke sa určite včas objavia.

Na záver mi dovoľte poďakovať sa za rozhovor a za podrobné odpovede na otázky. Máte niečo na srdci, čo by ste radi odkázali tým, čo ho budú čítať?

Jednu kratučkú myšlienku máme. Hudba je dobrá vec, chvály sú skvelá vec. Ale hudba ľudí nespasí, to dokáže len Boh a preto nebuďte plní hudby, ale radšej buďte plní Boha. Dôverujte mu, aj keď sa nie vždy všetko podarí, pretože všetko, čo investujete v Jeho mene sa vám niekoľkonásobne vráti. My samy sme si to už mnohokrát vyskúšali. A nakoniec, radujte sa, pretože Boh dáva denne tisíce dôvodov na radosť, tak si to treba užiť.

S kapelou Crossroads sa rozprával Vlado Bis. Pridajte sa na FB profil GosAmKy.

Crossroads


Diskusia k článkuTu je formulár, pomocou ktorého môžete nechať odkaz. HTML tagy nie sú podporované. Povinné je (samozrejme okrem odkazu) meno, e-mail a kód. Ďakujeme ;)
Meno:    E-mail:    Web:
O
d
k
a
z
captcha   Opíšte kód z obrázku: