Článok sa páči 3 ľuďom, nepáči sa 0 ľuďom. Čo si myslíš ty? Páči sa mi Nepáči sa mi

Rozhovor s kapelou Groove Hub

GrooveHub.jpg
Prinášam vám rozhovor s kapelou GrooveHub. Pridajte sa k nim na Facebooku.




Zdravím kapelu GrooveHub! Na úvod klasická otázka - čo symbolizuje váš názov, prečo ste zvolili práve tento názov?

Adam: Jadro každej skladby tvorí nejaký groove, akási hudobná slučka, ktorá v skladbe akoby pulzuje. To je element, ktorý všetky naše skladby (inak pomerne rozmanité) spája. A preto GrooveHub, "stredisko groovov".

Kedy a ako vznikla vaša kapela? A ako by ste charakterizovali štýl, ktorý hráte?

Ľubo: Kedysi som mal veľký sen mať dobrú kapelu, ktorý sa mi aj splnil - no trvalo to možno 10 rokov, kým sa stretli tí správni ľudia, kým nastali vhodné okolnosti. To bola kapela Attack. Keď sme skončili aktívnu činnosť, znovu som začal snívať - o ďalšej kapele, ktorá by bola iná a ešte lepšia. Pred pár rokmi sa "vyfarbil” môj synovec Adam a takmer z mesiaca na mesiac sa z neho stal výborný basgitarista. Spolu sme občas hrali v iných kapelách a párkrát sme si povedali, že by bolo super, keby sme mali vlastnú kapelu. No a keď som raz mal možnosť hrať jeden malý projekt s Radom, bolo mi jasné, že mám okolo seba ľudí, ktorí majú radi podobnú hudbu, ktorí ovládajú svoj nástroj na vysokej úrovni. Keď k tomu navyše prišla aj múza a dal som dokopy pár skladieb, rozhodnutie vytvoriť novú kapelu sa už núkalo samo a v septembri 2012 sme začali skúšať. Musím povedať, že mi bolo veľkým potešením a cťou, že Rado aj Adam mali chuť ísť so mnou do nového projektu. Zhodou okolností od konca Attacku až po zrod GrooveHub to trvalo zas približne 10 rokov. Takže je možné, že sa pohybujem v takýchto 10-ročných cykloch :-)
Na začiatku sme plánovali hrať možno viac funk a smooth jazz, ale časom sa to mierne posunulo a hráme teraz už aj veľa vecí, ktoré by sa dali zaradiť ako “fusion” - v tom najširšom slova zmysle, t.j. spájanie rôznych hudobných štýlov. V našej hudbe sa dá počuť funk, latino, jazz, vážna hudba …. a tak sa oblúkom dostávame nazad k tomu, že chceme byť “hub” - centrum. Čoho? Jednoducho dobrej hudby :-)

Rado: Fusion tu naberá pre mňa nový význam, pretože nejde len o skĺbenie viacerých štýlov muziky, ale ja vnímam fusion aj v rámci kapely, medzi nami, pretože naozaj došlo k jedinečnej chémii a obrovskému progresu v rámci kapely, kde jeden druhého posúvame a inšpirujeme. Takú inšpiráciu a chémiu som ja osobne už dlho nezažil (v rámci akéhokoľvek zoskupenia, v ktorom som fungoval) a nemyslím teraz nejaké jednorázové jammovačky, alebo projektík na jeden/dva koncerty. Nedávno sa mi dokonca stalo, že som sa tak tešil na skúšku, že som prišiel o deň skôr. :)

Adam: Ja náš štýl nazývam "fusion", čo chápem ako spojenie a najmä zjednotenie rozličných hudobných elementov do jedného harmonického celku, taká hudobná "jednota v rozmanitosti". Môže byť z neho cítiť funk, jazz, latino, rock, či reggae, no všetky tieto zložky by mali spolu harmonicky koexistovať. To je aspoň môj cieľ, keď pre nás skladám.
Ak by som chcel niečo našou hudbou "povedať", bola by to práve túžba po harmónii medzi zdanlivo rozličnými vecami či ľuďmi, ktorá objektívne existuje, iba ju ľudia v dnešnom komplexnom svete potrebujú nájsť.
Ešte by som dodal, že po hudobnej stránke nejde len o spojenie hudobných žánrov, ale aj hudby každého z členov kapely, ktorú má v sebe a ktorú zo seba vydáva. Výsledkom je potom tá chémia, ktorú spomínal Rado. A pokiaľ bude tá chémia existovať, GrooveHub bude fungovať.

Vystupujete aj na kresťanských akciách. Stretli ste sa aj s názorom, že ako môže inštrumentálna kapela prinášať evanjelium?

Ľubo: Zatiaľ takáto otázka nepadla a ani neviem, ako by som na ňu odpovedal. Ono je to často o tom, že nielen samotné piesne, ale aj životy muzikantov prinášajú nejaké posolstvo. Ak sú tieto dve veci v rozpore, vnímaví fanúšikovia si to všimnú. GrooveHub nie je kapelou, ktorá by chcela evanjelizovať, na to by sme potrebovali do tímu ešte nejakého kazateľa :-) Zmyslom našej hudobnej existencie je - zjednodušene povedané - čistá radosť z hudby. Všetci traja buď pochádzame z kresťanského prostredia, alebo sme ním aspoň ovplyvnení. Asi aj preto sme sa dostali s inštrumentálnou hudbou na kresťanské akcie. Aj keď ma tieto pozvania vždy trochu prekvapili (príjemne), nepovažujem to za úlet - práve naopak, veď na festivaly chodí kopec mladých ľudí, nádejných muzikantov, a je podľa mňa dobre, keď vidia a počujú, že kresťania hrajú rôzne hudobné štýly. Ja keby som ako mladý počul hrať kapelu typu GrooveHub na kresťanskej scéne, tak by ma to určite veľmi inšpirovalo a ovplyvnilo. Je fajn, že takúto kapelu nemusíte počuť len v klube, ale aj na kresťanskej akcii :-)

Myslíte si, že má zmysel nálepka „kresťanská hudba“, prípadne „gospelová hudba“? Niektorí interpreti to totiž vnímajú ako silný handicap pri oslovovaní neveriacich poslucháčov.

Rado: My sme asi trochu špecifický prípad, pretože našim cieľom nie je osloviť neveriacich a cez hudbu im priniesť evanjelium. V prvom rade chceme osloviť ľudí, ktorí majú radi náročnú hudbu, ktorá nie je stráviteľná na prvé počutie. Sám mám rád hudbu, ktorú keď dlho počúvam, postupne odkrýva svoje špecifiká, detaily a podobne pristupujem aj pri komponovaní svojich partov do našej kapely. Čo sa týka handicapu, asi to bude o uhle pohľadu. Handicap to môže byť, ale aj nemusí. Mám skúsenosť pri neznámych, alebo menej známych interpretoch, že veľmi záleží od toho, kto ma na koncert pozve a na koľko mám s ním podobný vkus. Až potom príde na rad otázka, či je to “gospelová hudba” alebo nie.

Ľubo: Inak som to vnímal v minulosti s kapelou Attack, inak to vnímam teraz. Predsa len takáto nálepka pre inštrumentálnu autorskú hudbu by pôsobila neprirodzene. Ak to niekto myslí úprimne a nálepka mu vadí, lebo mu reálne uberá príležitosti hovoriť o Bohu nekresťanom, ok. Ale neviem, či je veľa takýchto prípadov. Obávam sa, že debaty o nálepkovaní vznikli aj preto, že niektorí sa buď hanbili za svoju vieru (možno bola až príliš malá), alebo im to nedovoľovalo svedomie. Nechcem nikoho súdiť, každý nech sa profiluje, ako uzná za vhodné. Poslucháč to obyčajne skôr či neskôr spozná - ako vravíme my kresťania - po ovocí :-)

Ktoré kapely sú pre vás inšpiráciou v tvorbe a ktoré máte radi ako poslucháči?

Rado: Začnem kapelami a interpretmi, ktorí ma začali ovplyvňovať od detstva. Vivaldi, Béla Bartók, Sting, Phil Collins, Mariah Carey, Chris Rea, TOTO, Jamie Winchester & Robert Hrutka, neskôr Justin Timberlake a najmä jeho live spracované veci. Ako som sa začal venovať bicím, tak už som sa začal sústrediť na bubeníkov, ani tak nešlo o to, v akej kapele hrajú. Tu ma výrazne ovplyvňovali Dave Weckl, Vinnie Colaiuta, Simon Phillips, Jojo Mayer, Benny Greb, veľmi veľa černošských bubeníkov - Aaron Spears, Eric Moore, Teddy Campbell, Nicolas Viccaro, Borlai Gergo, Martin Valihora…..Niekedy si ale rád vyresetujem uši lahšie stráviteľnou hudbou - takou, čo sa hrá v rádiach, ale tiež to musí byť niečím zaujímavé.

Ľubo: Moji “klasici” sú napr. Mezzoforte, Shakatak, Hiromi, David Benoit, Jeff Lorber, Brian Culbertson … je toho veľa, žiaľ na počúvanie neostáva veľa času. Našťastie chalani v kapele ma sem-tam upozornia na rôzne ďalšie lahôdky, o ktorých som netušil, alebo sa dostanem k niečomu cez Facebook/YouTube. Naposledy takto nedávno pribudla do zoznamu mojich obľúbencov kapela Fourplay - klavirista Bob James je super.

Adam: Hudba, ktorá ma inšpiruje v tvorbe a hudba, ktorú mám rád, je v podstate tá istá hudba. Momentálne je to najmä Hiromi, Robert Glasper Experiment, a Alain Caron, no mení sa to neustále. Nikdy som nemal žáner, ku ktorému by som výrazne a stabilne inklinoval. Páči sa mi (a inšpiruje ma) množstvo rozličných vecí siahajúcich od Marcusa Millera cez Michaela Jacksona, Johna Mayera, Red Hot Chili Peppers, až po System Of A Down, a takisto sa mi množstvo rozličných vecí aj nepáči.



Do akej miery je podľa vás podstatný image a trendy v muzike?

Rado: Dobrá otázka, mysliím si, že ak niekto chce preraziť, tak je asi kritické aby mal presný prehľad, čo sa hrá a čo je žiadané, prípadne musí byť taký frajer, že identifikuje niečo, čo na tom trhu chýba a keď to začne hrať, tak nastane po tom taký dopyt, že to začnú opakovať ďaľšie kapely - pre mňa je v tomto ideálny príklad Coldplay, keď prišli so svojím úplne prvým albumom Parachutes. Čo sa nás týka, tak naštastie (nenapadá mi iné slovo) nás to asi nemusí vôbec trápiť, Keďže hráme to, čo chceme a to, čo sa nám páči.

Ľubo: Chcel som najskôr povedať, že image (aspoň zatiaľ) v kapele neriešime, ale potom som si spomenul, že chalani majú svoje imagové čiapky :-). Image ako taký pre hudbu dôležitý nie je, no napr. k veľkým koncertom, robeným vo forme show, to patrí. Ak sa nemýlim, tak v štýle, ktorý hráme, nie je ani vo svete bežné, aby sa dával dôraz na image. Ale viem si predstaviť, že ak by sa z nás stala hviezdna kapela, že by som si nejaké fajnové oblečenie zaobstaral :-))

Adam: Trendy sú podstatné najmä pre tých, ktorí sú vo veľkom hudobnom biznise. No byť si ich vedomý je dôležité pre každého hudobníka, je dobré vedieť v akom "vesmíre" sa pohybujete. Image? Sme hudobná skupina, takže naša prezentácia prebieha najmä akusticky. No na videu a hlavne naživo sa prezentujeme aj vizuálne, takže by sa to nemalo zanedbávať. Z mojej skúsenosti dávajú ľudia aj na vizuálny dojem, často výrazne. Image je ale pre mňa nielen výzor, ale aj vystupovanie na pódiu a mimo pódia, teda ako komunikujete s ľuďmi, nielen počas koncertu, ale aj pred ním a po ňom. Každopádne si myslím, že ak sa dá, hudbu treba podporiť aj inými prostriedkami, napríklad aj pomocou image. Umocní sa tak zážitok z nej pre všetky zúčastnené strany.

Čo je podľa vás príčinou, že na Slovensku kresťanské kapely skoro vôbec neprenikli do mainstreamu a nepočuť ich v komerčných rádiách?

Ľubo: Otázka na dlhú debatu, ktorá by aj tak asi nemala jednoznačný záver. Odpoveď je čiastočne schovaná už v otázke - totiž slová “mainstream” a “kresťanský” spolu veľmi nejdú dokopy. Dostať sa do komerčných rádií je problém asi pre väčšinu kapiel, nielen kresťanských. Tam nejde len o kvalitu, ale aj o predajnosť, či masovosť. Nerád hovorím o “pretláčaní”, ale istý typ kontaktov je zrejme tiež žiadúci a nemusí to byť v negatívnom zmysle. Využívanie kontaktov sa používa v každej oblasti života.
A možno tvoja otázka smerovala na kvalitu - áno, kedysi bolo obdobie, keď sme naozaj nemali kvalitné kresťanské kapely, no snáď sa to už zlepšuje. Pravdupovediac, nemám o súčasných kapelách prehľad. Slovensko je malé na to, aby sa tu mohla rozvinúť kresťanská hudobná scéna, ako je tomu napr. v USA. Takže nemyslím, že sa dočkáme nejakého masového nasadenia kresťanských kapiel do rádií, skôr to budú výnimky.
Ešte môže byť aj iný pohľad. Existujú kvalitné kapely, ktoré majú priamočiare kresťanské texty, nemyslím, že tieto sa dostanú do rádií - tie texty sú proste neprijateľné pre masovú zábavu, ktorú rádio produkuje. Je to tiež len biznis, takže pochopiteľne prvoradé sú peniaze - teda počúvanosť. A na druhej strane, ak má kapela nepriame texty a dostane sa do rádia, tak potom ako poslucháč vie, že ide o kresťanskú kapelu? Je to trochu zacyklené … uzavrel by som to takto: je potrebné, aby sa kresťania snažili mať profesionálne, kvalitné kapely, no nie je vhodné očakávať, že sa do médií dostanú v masovom meradle. Výnimočne sa to môže podariť.
Po takýchto náročných úvahách som rád, že GrooveHub hrá inštrumentálne skladby, máme o problém menej :-) Nechcem to zľahčovať, ale naozaj túto tému veľmi neriešime a v tomto období sa jednoducho sústredíme na to, aby sme tvorili a hrali čo najkvalitnejšie. Možno niektorí svoj talent vnímame ako dar od Boha a sme mu vďační za príležitosť pôsobiť v tejto kapele a užívame si krásu hudby ako takej.

Súhlasíte s názorom, že kresťanské kapely zaostávajú kvalitou?

Rado: Ak sa táto otázka týka svetových kapiel, tak určite s týmto názorom nesúhlasím. A myslím že dostatočným dôkazom je Switchfoot, ktorej pesnička bola medzi OST vo filme Spiderman. Alebo Kirk Franklin, ktorý spieval na Mandelovom pohrebe. Nehovoriac o množstve gospelových bubeníkov, ktorý hrávajú s hviezdami svetového formátu.
Čo sa týka slovenskej scény, nemám taký prehľad, aby som to mohol hodnotiť. Kedysi sa mi zdal ten rozdiel identifikovateľnejší, ale to “kedysi”, znamenalo pár kresťanských kapiel, ktoré ľudia poznali (veteráni ako Timothy, Tretí deň….) a na Slovensku sme mali IMT Smile, Noname, Jožo Ráž. Ale dnes, keď aj počujem nejakú kresťanskú kapelu, tak v globále nemám pocit, že v kvalite by zaostávali za nekresťanskými. Taká filozofická otázka na záver - čo ale rozhoduje o tom, že kapela dostane nálepku kresťanská?

Ste v kapele len traja, navyše hráte inštrumentálne skladby. To si počas koncertu vyžaduje stopercentné nasadenie každého člena. Ako sa dá počas koncertu na chvíľku trochu “vypnúť”? Má každý z vás krátky “show time” a zvyšní dvaja členovia si vydýchnu? :)

Rado: V prvom rade je tento druh hudby a hranie týchto vecí pre mňa relax, takže nemám potrebu vypínať. Samotná naša tvorbe je pre mňa “vypnutie” z okolitého sveta a každodenných situácií. Ak sa ale pýtaš na “odpočinúť si”, lebo predsa len je to fyzicky náročná robota, tak áno, máme každý nejakú pasáž, kde môže zvyšok kapely byť na chvíľu divákom.

Adam: Koncerty s touto kapelou sú pre mňa jedni z najkrajších a najstrhujúcejších momentov môjho hudobného pôsobenia. Ak som niekedy počas týchto momentov vypol a neprežíval ho najplnohodnotnejšie ako viem, tak sa budem čudovať sám sebe a pýtať sa, prečo to vlastne vôbec robím.

Ľubo: Tie kratučké chvíle, kedy ozaj nič nehrám, si aj ja užívam a vnímam naplno, čo chalani hrajú.

Čo robíte, keď vás láka hriech? Máte nejakú radu pre mladého človeka, ako odolať pokušeniu?

Rado: Mám pocit že na to ani nemám čas :D ale teraz vážne, v prvom rade to, čo by ma malo pokúšať, nevyhľadávať zbytočne…

Ľubo: Ja osobne sa necítim na žiadne rady, ale asi platí, že čím pevnejší/hlbší vzťah s Bohom človek má, tým je väčšia šanca, že pokušeniam odolá. Radšej ale nechajme tento príjemný rozhovor v hudobnej rovine :-)

Aké sú vaše plány na rok 2014? Kde všade vás môžeme vidieť hrať? Vašu kapelu asi neuvidíme spievať :)

Rado: Možno niekoho z nás v sprche :) Ale ak nás chcete vidieť hrať tak určite máme v pláne povymetať nejaké festivaly - sú porozhadzované siete a takisto máme v hľadáčiku aj nejaké kluby.

Ľubo: Veľmi radi by sme zrealizovali naše skladby aj v štúdiovej kvalite, ale to bude záležať od finančných možností.

Adam: Momentálne stále pracujeme na ďalších vlastných skladbách (chystáme aj cover jednej legendy!). Priestorov a možností pre druh hudby, ktorú robíme my, je žiaľ na Slovensku málo, hoci hráme a koncertujeme veľmi radi. Sledujte nás na Facebooku, každý koncert oznamujeme včas ako aj všetky ostatné novinky. Určite si nás pridajte aj na YouTube, chystáme nové videá a single (budú vyzerať a znieť skvelo!) a môžete si pozrieť aj množstvo záznamov z live vystúpení, ak ste nemohli prísť osobne. Lajkujte nás, komentujte a šírte, veľmi to pomáha. Tešíme sa na vás, či už osobne alebo online!




Diskusia k článku







Tu je formulár, pomocou ktorého môžete nechať odkaz. HTML tagy nie sú podporované. Povinné je (samozrejme okrem odkazu) meno, e-mail a kód. Ďakujeme ;)
Meno:    E-mail:    Web:
O
d
k
a
z
captcha   Opíšte kód z obrázku: