Článok sa páči 12 ľuďom, nepáči sa 0 ľuďom. Čo si myslíš ty? Páči sa mi Nepáči sa mi

Rozhovor s Lenkou Ferenčíkovou

LenkaFerencikova1.JPG
GosAmKa vám predstavuje v rozhovore speváčku Lenku Ferenčíkovú, finalistku súťaže Gospel talent 2013. Nájdete ju aj na Facebooku, môžete sa k nej pridať aj na jej Fan stránke.Ahoj Lenka! Na úvod prezraď čitateľom niečo v skratke o sebe, koľko sa venuješ hudbe, či máš kapelu atď... ;-)

Ahoj čitateľ :) Som Lenka. Mám 24 rokov študujem v Nitre a preto sa tu väčšinu času pomotkávam. Hudbe sa venujem už od malička, ale tak aktívnejšie asi od 14tich. Prešla som si kadejakými zoskupeniami, ktoré ma nesmierne obohatili. Od folku, cez popík až po ..ja ani neviem ako to zaškatuľkovať.. také pesničkárske kadečo. Mala som tri kapelky. S tou druhou sme hrali asi najdlhšie a vydali sme album Rieka. To boli krásne, prekrásne časy. Potom som sa presunula do Nitry. Momentálne nemám žiadne skalné zoskupenie, ani manažéra. Hrám prevažne sama ako taký trubadúr raz tu, raz tam, podľa toho, kde ma práve zaveje. To mám rada. Doobeda si v parku zložím piesonku a po obede si ju môžem v galérií, UPC-čku, alebo v kaviarničke zahrať.

Venuješ sa spevu a gitare, aký nástroj ešte ovládaš? Čo ťa baví najviac?

Prioritou je spev a gitarka. Ja vlastne na nič iné hrať neviem :) Ak sa neráta trochu flauty a sem tam ťukes do klávesov. Ale to stačí, teda mne určite. Ja hlavne rada spievam, vymýšľam kadejaké melódie a texty a potom sa s hudbou kdekoľvek po ceste hrám, keď spievajúc straším ľudí po meste :)

Skončil sa tretí ročník súťaže Gospel talent. Ako hodnotíš svoje umiestnenie?

Bola som milo prekvapená. Napriek tomu, že som to chcela narafičiť úplne inkognito, dočkala som sa aj milej podpory okolia. Všetko to bolo také príjemné a uvoľnené. Konečne príjemná súťaž, kde niekto zavrie očiská a počúva. (teda aspoň mi to tak prišlo :)) je to o hudbe, atmosfére, texte, o dobre... som vďačná, že som vôbec v takýchto súvislostiach našla vycapenú moju fotku a meno. To je najlepšie ocenenie.

A tvoji favoriti v súťaži? Ktoré piesne zaujali teba?

Je pravda, že Slávkinu pieseň (Chcem veriť) si spievam už niekoľko týždňov. Je to skvelá, ľahko zapamätateľná vec. S krásnou čistou myšlienkou. Ale najväčšou favoritkou bolo pre mňa dievčatko, ktorej meno nebolo toľko skloňované. Nádherný hlások a úplne nádherný čistý text. Hovorím o Paule a K Tebe volám. Také, možno klišé pre niekoho, ale keď si človek uvedomí, že to čo spieva, myslí to dievčisko vážne... až mi chlpy stály dupkom.Ktoré zo slovenských kresťanských kapiel sú pre teba inšpiráciou alebo si rada vypočuješ ich tvorbu?

Najviac asi Križiaci. Celá ich hudba je pokojná, jemnunká. Také niečo mi je po chuti. Keď som prvý krát počula pieseň Kedy Ti otvorím, bola som nadšená. Schytila som pero a hneď som si ten text prepísala priamo do Písma. A dodnes neľutujem.

Čo to znamená, že si si text Križiakov „prepísala priamo do písma“?

Že som zobrala pero a napísala si ten text priamo do Písma :) Do Biblie. Ja neviem, niekto to považuje za zneuctenie. Ja mám tiež k Biblii úctu, ale vyznačujem si do nej veľa vecí. Málo kedy niečo dopíšem, to je pravda. Ale táto pieseň mi v tej chvíli prišla tak vhod, že už je tam.

Myslíš si, že má zmysel nálepka „kresťanská hudba“, prípadne „gospelová hudba“? Niektorí interpreti to totiž vnímajú ako silný handicap pri oslovovaní neveriacich poslucháčov.

Myslím, že nálepky vo všeobecnosti obmedzujú v lete. Taktiež si však myslím, že práve neveriaci potrebujú takúto hudbu. Ale potrebujú ju podať citlivo a skôr obrazne ako priamo. Je krásne, keď človek hovorí v piesni o jeho stretnutí s Bohom, ale niektoré opisy a obrazy môžu byť pre neveriacich neznáme, a tým aj odstrašujúce. Je to prirodzene o individuálnej skúsenosti s Bohom. Každý z nás je inde. Ja osobne píšem často o Bohu. Ale nikto nemusí vedieť, že je to pre Neho. Ale niekomu to dôjde a nemusí byť veriaci. Nezvyknem písať jasne, napr. „Pane chválim Ťa, že si pri mne..“ ale napíšem „svetlo ma láme, láskavé dlane nesú ma tmou...“ a to je už na osobnosti človeka. Kto chce nech pochopí. A možno to robím zle.. neviem :) Každopádne treba byť úprimný o tom, prečo to robím a pre koho to robím. A keď je to s čistým úmyslom, úroda príde „sama“ nie? :)

Je pravdepodobné, že ak neveriaci začuje text „Pane chválim Ťa...“, tak sa asi otočí a odíde. Avšak keď mu podáme „zašifrovaný“ text, ako podľa teba príde k tej evanjelizácii? Čo ak si neveriaci vysvetlí text po svojom a Boha v ňom nenájde? Nezostala misia hudobníka – kresťana nenaplnená?

Kto má uši nech počúva a kto môže nech pochopí :) To nie my evanjelizujeme. Ja s týmto tiež často bojujem...myslím si, že to ja niečo robím...že ja mám niečo odovzdať, že ja mám niekoho poučiť, niečo vysvetliť...ja ja...a pritom my sme vždy len nástrojom. Ja si to ešte tak celkom neuvedomujem a tiež mám problém to úplne pochopiť. Ale ako povedala matka Tereza: „Sme len perom v jeho rukách.“ Bodaj by mi to došlo čo najskôr. Tým chcem povedať, že ak sa má k niekomu dostať niečo z mojej piesne, nemôže za to ani on a v konečnom dôsledku ani ja. Boh si vyberá. Jasné ľudia majú slobodnú vôľu, ale viera je dar. Preto ju v nikom nerozfúkame tak, že ho budeme presviedčať o svojej pravde. Na tom som sa už pár krát popálila. Ak niečo spievam, snažím sa podľa toho aj žiť. Nikdy neevanjelizujeme len hudbou. Poďme príkladom. A to vždy začíname od seba. A ja sa stále pokúšam začať :) Možno raz aj začnem... a niekomu to niečo prinesie.

Vnímaš rozdiely v publiku pri hraní na folkovom festivale a trebárs v kostole?

Hrala som viackrát na najkrajšom folkovom festivale (Kremnická Bašta) a pár krát som mala možnosť zahrať si v kostolíku. Trochu sa mi to spája. Obe mali voňavú, mäkkú atmosféru. Takú rodinnú, prirodzenú, priateľskú. Vždy som mala väčšiu trému hrať v kostolíku, (alebo na folkovom festivale) ako hrať pred davom. Je to zodpovednosť :) no ozaj.
Hranie v kostolíku má navyše iný rozmer. Zvukom tady a inak preč preč... :)

Lenka Ferenčíková

Do akej miery je podľa teba podstatný image a trendy v muzike?

No ja neviem presne :) Asi nie je až tak dôležitý. Ale ak niečo nejde z vnútra a prirodzene, tak to asi ďaleko nezájde. Image je nanič.. ja často nosím každú ponožku inú..hlavne nech sú teplé, čisté a nech sa mi dobre spieva. Na trendoch rovnako nezáleží. Ja sa musím v hudbe dobre cítiť, ak sa necítim, zle je nedobre. To je jedno aký je image, či trend.. je to o subjektívnom pocite...

Čo je podľa teba príčinou, že na Slovensku kresťanské kapely skoro vôbec neprenikli do mainstreamu a nepočuť ich v komerčných rádiách? Súhlasíš s názorom, že tieto kapely zaostávajú kvalitou?

Netuším prečo je to tak. Možno strach, predsudky, peniaze...neviem presne. Hudobná kvalita je v kresťanskej hudbe rôznorodá, ako i pri iných žánroch, štýloch, škatulkách... takže pochybujem, že to bude tým.

Lenka, čo robíš, keď ťa láka hriech? Máš nejakú radu pre mladého človeka, ako odolať pokušeniu?

Pfu, tak to je ťažká otázka. Necítim sa byť kompetentná niekomu radiť. Skôr ja často potrebujem radu a keď je zle, kričím do neba. Toto je tak strašne subjektívne. Mne samej sa veľmi ťažko hovorí o mojich problémoch a ťažkostiach. Vtedy sa často modlím a niekedy si myslím, že už pomoc nepríde a som naštvaná na celý svet, opustená, samulinká... A keď to najmenej čakám, zrazu niečo „blikne“. A ta dááá, je to. Niekedy som však impulzívna a nechám sa ovládnuť očakávaniami, emóciami... Často padám, ale zatiaľ som vždy vstala.. niekedy to trvá dlhšie niekedy menej. Ja mám však strašne veľa darov okolo seba. Súrodencov, priateľov, v nich vždy vidím Božiu prítomnosť a v tom vidím oporu.

Aké sú tvoje plány na rok 2014? Kde všade ťa môžeme vidieť spievať?

Konkrétne dátumy koncertov ešte nie sú. :) Ale budem priebežne informovať. Skôr plánujem niekedy okolo júna (júla) nahrať nový album. Mám niekoľko nových piesní, skvelého nápaditého ujca nahrávača a muzikantov, ktorý ma podporujú, takže na to sa už veľmi teším. Mám dosť veľa hudobných plánov, takže by sa to mohlo rozbehnúť. Uvidíme :)

Na záver mi dovoľ poďakovať sa ti za rozhovor. Máš niečo na srdci, čo by si rada odkázala tým, čo ho budú čítať?

Asi len v skromnosti poďakujem osôbke, čo si prečítala celý článok. :) Ďakujem velice a prajem krásne, veselé, farebné, tvorivé, voňavé dni. Do skorého videnia i počutia :)
Diskusia k článkuTu je formulár, pomocou ktorého môžete nechať odkaz. HTML tagy nie sú podporované. Povinné je (samozrejme okrem odkazu) meno, e-mail a kód. Ďakujeme ;)
Meno:    E-mail:    Web:
O
d
k
a
z
captcha   Opíšte kód z obrázku: